wtorek, 6 kwietnia 2021

Jennifer Hillier "Ty będziesz następna"

Tytuł: Ty będziesz następna
Autor: Jennifer Hillier
Wydawnictwo: MUZA SA


Mimo iż niektórzy wciąż są przekonani o tym, że dziecko rodzi się niczym czysta kartka, to tak naprawdę badania naukowe dawno już obaliły tę teorię. Każdy z nas dziedziczy bowiem po rodzicach pewien zestaw genów, a na dodatek – ucząc się poprzez obserwację – powiela ich zachowania. Dlatego też dzieci rodziców stosujących przemoc często uznają ją za coś oczywistego, dzieci z rodzin alkoholowych często sięgają po alkohol. Oczywiście, każdy z nas obdarzony jest wolną wolą, każdy w swoim życiu dokonuje wyborów, ale często oparte są one o wcześniejsze doświadczenia. A jak to zatem jest z dziećmi morderców i psychopatów? Czy mordercze skłonności są dziedziczne? 

Nie wiadomo, czy Calvin James, zwany Dusicielem ze Sweetbay, miał ojca o podobnych skłonnościach. Pewne jest, że udało się go powiązać z zabójstwami młodych kobiet po wielu latach, dzięki odkryciu szczątków szesnastoletnej Angeli Wong, która zaginęła czternaście lat wcześniej. Najpopularniejsza dziewczyna w szkole, jedna z najpiękniejszych w okolicy zniknęła bez zapowiedzi, a pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań nie udało się trafić na jej trop. Podejrzewano jej byłego chłopaka o morderstwo, spekulowano czy byłaby w stanie uciec, ale tak naprawdę nikt nie był w stanie podać prawdopodobnego scenariusza wydarzeń. Nawet jej najlepsza przyjaciółka, Georgina Shaw, która mogła skupić się tylko na pocieszaniu zbolałych rodziców, których znała bardzo dobrze, wszak spędziła w domu przyjaciółki wiele godzin.

Zniknięcie Angeli nie tylko rozbiło jej rodzinę, ale i wpłynęło na życie Geo oraz ich wspólnego przyjaciela, Kaisera Brody`ego. Ten osiągnąwszy pełnoletniość wstąpił w szeregi policji zostając detektywem, zaś Geo obrała błyskotliwą karierę w branży kosmetycznej, stojąc na szczycie wielkiej firmy i będąc jej twarzą. Już wkrótce ma też stać się członkiem jednej z najstarszych i najbardziej szanowanych rodzin w Seattle, a przygotowania do jej ślubu ruszyły pełną parą. Kiedy nieoczekiwanie zostaje aresztowana i wyprowadzona na oczach wszystkich z siedziby firmy, i to przez dawnego przyjaciela, Brody`ego, nikt nie może uwierzyć, że ta wykształcona i piękna kobieta mogłaby popełnić przestępstwo. Tymczasem okazuje się, że jest ona współodpowiedzialną za śmierć swojej przyjaciółki.

Geo przez czternaście lat ukrywała prawdę o tym, co tak naprawdę stało się z Angelą, nikomu nie powiedziała, że zamordował ją jej chłopak, Calvin James, co więcej – że ona pomagała mu pozbyć się ciała. Rozczłonkowane zwłoki przez wiele lat spoczywały w lesie tuż nieopodal jej domu, a ona zrobiła wszystko, by zapomnieć o tym, kim była. Jednak prawda upomniała się o swoje prawa, bowiem odkryto szczątki Angeli, a przy niej znaleziono aparat uwieczniający ostatnie godziny jej życia. W ten sposób udało się ustalić, z kim je spędziła, a śledczy trafili na Geo. Co więcej, dzięki znalezionemu na szczątkach materiałowi genetycznemu okazało się, że James odpowiedzialny jest również za inne morderstwa.

Tak właśnie sposób Geo prosto ze swojego luksusowego biura trafiła na pięć lat do więzienia, gdzie każdy dzień był walką o przetrwanie, ale także elementem budowania długofalowej strategii. Każdego dnia skrywała w sercu również inny sekret, jeszcze bardziej bolesny niż morderstwo swojej przyjaciółki… O sekretach, tych przerażających, które spychamy w głąb swojej świadomości, o cierpieniu tych, których dotykają konsekwencje tajemnic pisze porywająco Jennifer Hillier pt. „Ty będziesz następna”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa MUZA SA powieść to przerażające studium ludzkiej psychiki, zachowań nie tylko osób powszechnie uznawanych za psychopatów, ale też tych znam dobrze znanych i cenionych. To również rozważania na temat tego, jak wielką krzywdę możemy zrobić drugiej osobie mimo najszczerszych dobrych intencji, a także obraz skrzywionego człowieczego życia.

Powieść zachwyci, a właściwie przerazi nie tylko te osoby, które cenią sobie thrillery psychologiczne, ale wszystkich, którzy lubią doskonale skonstruowane powieści, o wartkiej akcji i mistrzowsko zarysowanych bohaterach. Zakończenie, zaskakujące i zapierające dech w piersiach jest w zasadzie kulminacją pełnych emocji części, które obalają nasze teorie na temat rzeczywistego biegu wydarzeń i sprawiają, że czujemy się nieustannie zaskakiwani, ale też wciąż wystawiani na próbę. Hillier w niezwykle obrazowy sposób pokazuje, do czego zdolny jest człowiek w określonych okolicznościach i … z jakimi konsekwencjami swoich zachowań musi się zmierzyć.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz