piątek, 14 maja 2021

Lee Child. Andrew Child "Jack Reacher"

Tytuł: Jack Reacher
Autor: Lee Child. Andrew Child
Wydawnictwo: Albatros
Są tacy źli faceci, którzy mimo wszystko budzą naszą sympatię, którzy – choć swoim wyglądem budzą grozę, to jednak mogą otoczyć cię opieką, a ty zaufasz im bezgranicznie. Zwykle mają oni za sobą burzliwa przeszłość, być może zatargi z prawem, a być może sami to prawo reprezentowali jako funkcjonariusze czy wojskowi. Ten typ ludzi zwykle przyciąga problemy niczym magnes i tak naprawdę cokolwiek by nie zrobili czy też gdziekolwiek by byli, to wpadają w tarapaty.

Coś o tym doskonale wie Jack Reacher, mężczyzna słusznej postury, który wyjątkowo nie może patrzeć na krzywdę innych. Dlatego często wolontarystycznie podejmuje się działania w obronie pokrzywdzonych, tak jak teraz, w małej dość obskurnej knajpce, kiedy okazało się, że jej właściciel nie ma zamiaru zapłacić grającemu tam zespołowi. Oczywiście to dopiero początek interwencji Reachera, bowiem sprawy takie jak ta, to załatwia on przed śniadaniem, jeszcze przed wypiciem kubka porannej kawy.

Prawdziwe wyzwanie pojawia się wówczas, kiedy mimowolnie (jak zresztą zwykle) Jack staje się świadkiem próby porwania pewnego mężczyzny. Rusty Rutherford to zatrudniony w urzędzie miejskim specjalista informatyk, który naraził się całej chyba społeczności niewielkiego miasteczka. Oskarża się go o to, że dopuścił on do cyberataku, który spowodował paraliż całego hrabstwa. Nic tak naprawdę nie działa, bowiem w dobie cyfrowej wszystko jest powiązane z IT. Jednak czy mieszkańcy mogą być jednak na tyle zdesperowani, że postanawiają porwać mężczyznę? Czy istnieje możliwość, że mężczyzna celowo sprowokował atak czy jednak bardziej prawdopodobne jest to, że stanowi cenne źródło informacji o pewnym odkryciu? Jak potoczy się ta historia? Przekonamy się o tym z kolejnego już tomu opowieści o Jacku Reacherze, nieustraszonym pogromcy uciśnionych.

Powieść pt. „Strażnik”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros, to prawdziwa gratka dla miłośników Lee Childa, a jednocześnie okazja, by odkryć jego brata, Andrew Childa. Choć takie współprace zawsze są ryzykowne, ta jednak była wyjątkowo udana. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka to pełna dynamiki opowieść, która zaskakuje misternie skonstruowaną choć szablonową fabułą. Z pewnością książka zachwyci miłośników autora, ale i samego Reachera, choć z uwagi na liczbę tomów, możemy się niekiedy czuć nim bardzo zmęczeni i przytłoczeni.

Z książkami o Reacherze jest tak, że lekturę można rozpocząć od któregokolwiek z tomów, choć tak naprawdę z każdym kolejnym przeczytanym, historia traci na świeżości i oryginalności. Tym razem też nie jest może zbyt oryginalnie, ale za to szybko i emocjonująco. Jak to zawsze u Lee Childa bywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz