piątek, 30 lipca 2021

Przemysław Żarski "Cierń"

Tytuł: Cierń
Autor: Przemysław Żarski
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Niektóre wydarzenia wydają się zapętlone w czasie, powtarzają się cyklicznie, a my mamy wrażenie że nie tylko tracimy zmysły, ale również znajdujemy się w jakiejś pętli, na nie mającej końca drodze do piekła. Niektórzy ludzie wydają się być pod tym względem szczególnie doświadczeni, a skala ich cierpienia przekracza niekiedy wyobrażalne granice. To rodzice, którzy w rozmaity sposób tracą swoje dzieci, wątpiąc w sens życia, to osoby, które zmuszone są opiekować się chorymi rodzicami, a następnie sami chorują, to ci, którzy padli ofiarą przestępców więcej niż raz. Są różne teorie na ten temat, niektórzy są przekonani, że osoby te swoją postawą przyciągają pewne przypadki, niektórzy podświadomie nawet stawiają siebie w roli ofiary.

A jak wygląda sytuacja w przypadku Roberta Krefta? Jego przyszłość została zdeterminowana przez samobójstwo jego matki. Nawet teraz, po wielu latach, wciąż powraca pamięcią do tego wydarzenia, desperacko próbując odkryć prawdę o powodach jej śmierci, jest bowiem przekonany, że za jej krokiem musiało kryć się jakieś wydarzenie. I wszystko wskazuje na to, że nie tylko ma racje, ale jest o krok od znalezienia powodu jej samobójstwa. Wszedł bowiem w posiadanie taśm z nagraniem jej intrygujących wypowiedzi, okazało się też, że przy zwłokach jego matki znajdowało się jego zdjęcie, zrobione w roku jej śmierci. Zostało ono zabrane przez ojca przed przybyciem policji i zapewne nie miałoby żadnego znaczenia, gdyby nie kolejne samobójstwo, popełnione współcześnie. I to również ofiarą samobójczej śmierci była młoda kobieta, przy której zostało znalezione zdjęcie jej syna. Co łączy te samobójstwa, popełnione na przestrzeni dwudziestu pięciu lat?

Robert Kreft, funkcjonariusz policji, poświęcił rozwiązaniu tej zagadki praktycznie wszystko. Zaniedbał pracę, życie osobiste i swój związek, stracił zainteresowanie życiem. Wpadł w prawdziwą obsesję, ale to, co się dzieje obecnie sprawia, że będzie musiał się otrząsnąć, by doprowadzić sprawy do końca. Ojciec, po ataku dochodzi już do siebie, a Robert usilnie stara się przekonać go, że napad ten nie miał nic wspólnego z matką. Na dodatek przy drodze S1 znaleziono kości dwóch osób, a Robert prawdopodobnie wie, kim mogli być i w jaki sposób zginęli, a także … w jaki sposób są powiązani z nim i jego przeszłością.

To nie jedyne sprawy, które w przeszłości mają swoje korzenie. Dwadzieścia pięć lat temu samobójstwo popełniła córka Barańskich, wybierając sznur jako sposób na odebranie sobie życia, co pchnęło jej matkę w szpony szaleństwa. Teraz wydaje się, że krucha równowaga znów zostaje zaburzona, bowiem Wanda Barańska znów widzi zwłoki córki wiszące na drzewie. Tyle tylko, że to nie córka, a inna młoda kobieta, która wybrała na miejsce swojego odejścia okolice domu staruszków. Czy to możliwe, by los był aż tak okrutny wobec małżeństwa, które wciąż nie może pogodzić się ze stratą dziecka?

Jakby mało było jeszcze zawirowań w życiu Roberta, to zgłasza się do niego Natalia, przyjaciółka Błażeja Urygi. Ten został oczyszczony z zarzutów, ale bez domu, bez małżeństwa stacza się powoli w dół. Jednak wizyta Natalii nie ma z nim nic wspólnego – chodzi o makabryczny film, który otrzymała na służbowego maila, a który rzuca nowe światło na poprzednie śledztwo Krefta. Na domiar złego, znika Olga, żona Urygi…Te wszystkie zagadki musimy rozwikłać wraz z Keftem i Urygą za sprawą lektury książki Przemysława Żarskiego „Cierń”. Trudno bowiem przejść koło opublikowanej nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona książki obojętnie, trudno nie wciągnąć się w prowadzone śledztwa. Szczególnie, że liczne nawiązania do poprzednich wydarzeń i ilość wątków wymaga od nas pełnej koncentracji i otwartego umysłu, szukania powiązań i zrozumienia natury zła.

To kolejna już powieść Żarskiego, która przykuwa uwagę frapującą fabułą, ale też precyzją w konstruowaniu scen oraz samych bohaterów. Dobrze się czuje w tych moich sosnowieckich klimatach, choć autor prezentuje ciemną stronę miasta, tę pełną zbrodni i zwyrodniałych osobników. Pełna tajemnic i zagadek książka jest doskonałym wyborem dla wielbicieli gatunku, ale też dla wszystkich mieszkańców Sosnowca i te osoby, które docenią lekkie i bardzo już dojrzałe pióro autora.2 komentarze: