poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Kinga Gąska "Czas na nową miłość"

Tytuł: Czas na nową miłość
Autor: Kinga Gąska
Wydawnictwo: Filia


Nikt tak nie zrozumie kobiety, jak druga kobieta. Ze swoją wrażliwością, z podobnymi dążeniami, reakcjami, możemy być swoimi najlepszymi przyjaciółkami, choć czasami same niepotrzebnie zmieniamy się w rywalki i wrogów. Co najważniejsze, możemy sobie pomóc, być dla siebie wsparciem niezależnie od wieku i bliskości łączących nas relacji, szczególnie, jeśli naszym największym źródłem kłopotów jest mężczyzna.

O tym, jak dobrze jest mieć wsparcie w drugiej kobiecie, jak dobrze jest móc liczyć na zrozumienie, wiedzą doskonale Ewelina, Joanna oraz Jadwiga, trzy kobiety, które są ze sobą nierozerwalnie połączone za pośrednictwem jednego mężczyzny. I to mężczyzny, który niezbyt dobrze zapisał się na kartach ich życia, choć nie tylko on je skrzywdził. Ewelina, młoda fryzjerka, coraz lepiej odnajduje się w zawodzie, a zadowolenie klientek wskazuje na to, że ma prawdziwy talent do tworzenia fryzur, ale i sprawiania, by kobiety czuły się piękne. Co więcej, przyczynia się do rozwoju salonu i do poszerzenia grona swoich klientek będąc aktywną w mediach społecznościowych, gromadząc coraz większą liczbę obserwatorek. Chętnie dzieli się również szczegółami swojego życia prywatnego, choć od odejścia męża właściwie to prywatne życie nie istnieje. Nieudane i niezbyt legalne interesy, a na dodatek powolny rozdźwięk pomiędzy małżonkami sprawiły, że decydują się oni na separację, a Ewelina zostaje sama z małą córeczką. Jej życie ogranicza się tylko wyłącznie do pracy i opieki nad dzieckiem, a choć jest zadowolona ze swojej niezależności, to nie jest typem kobiety, która potrafi być sama. Rzuca się zatem w wir randkowania…

Zupełnie inaczej do wolności podchodzi Joanna, zajmująca się marketingiem młoda bizneswoman. Dopiero co pozbyła się pasożyta, który nie tylko przejadał zyski firmy, ale jeszcze osaczał Joannę i odbierał jej chęć do życia. Traf chciał że mężem Joanny był brat Eweliny, choć w trakcie trwania małżeństwa kobiety nie poznały się za dobrze. Teraz jednak Joanna zaczyna korzystać z usług Eweliny, zmieniają swój image, a przy okazji układając sobie w głowie wiele spraw. Tak naprawdę wraz za tym idą zmiany na każdym polu, a Joanna zaczyna udzielać się w Domu Samotnej Matki, wciągając w pomoc również Ewelinę i Jadwigę, a także swoją przyjaciółkę, która mimo ambitnych planów, utknęła w domu z dziećmi, będąc coraz bardziej sfrustrowaną.

Taka aktywność przyda się też Jadwidze. Całe życie poświęciła innym, a – paradoksalnie – teraz pomoc skrzywdzonym przez los kobietom może zmusić ją do zastanowienia się nad swoim życiem i swoimi wyborami. Wciąż pobłażając synowi, spłacając jego długi i ratując z opresji osiągnęła tylko tyle, że skala jego działania i tupet są coraz większe, a na dodatek wciąż to on czuje się skrzywdzony.

Jak zakończy się ta opowieść? O tym, czy bohaterki książki Kingi Gąski pt. „Czas na nową miłość” odnajdą szczęście, przekonamy się w trakcie lektury. Mimo lekkości stylu, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Filia książce daleko jest jednak do banalnego romansu, fabuła nie koncentruje się na poszukiwaniu nowego związku, ale na … odnalezieniu miłości do siebie. To ważna pozycja, po którą powinna sięgnąć każda kobieta, zarówno ta skrzywdzona przez mężczyzn, jak i tak, która szuka drogi do siebie, wyjścia z trudnej sytuacji, rady, a także … nadziei na zmianę.

Trzy odrębne historie, splatające się ze sobą, pozwalają zbliżyć się do tej bohaterki, której historia przypomina naszą, pozwalają też dostrzec błędy popełniane przez bohaterki oraz możliwe rozwiązania. Zresztą te generuje sama Joanna, która rzuca pomysłami, inspiruje do działania, a także do … przyjrzenia się swojemu życiu. A także do zmian, jeśli coś nas wyjątkowo uwiera.1 komentarz: