piątek, 22 października 2021

David E.Nielson "Świadomy sukces w 9 wymiarach"

Tytuł: Świadomy sukces w 9 wymiarach
Autor: David E.Nielson
Wydawnictwo: Studio Emka

Zwykle podziwiamy osoby, które odniosły sukces, a nawet im zazdrościmy. Widzimy konsekwencje tego sukcesu, oczywiście te pozytywne, takie jak sława czy pieniądze. Pragniemy stanąć na ich miejscu, być może jesteśmy źli, że nasze życie wygląda zupełnie inaczej. Nie zastanawiamy się jednak nad rzeczami, które z tym sukcesem są związane – nad wkładem pracy w jego osiągnięcie oraz kompromisami i kosztami utraconych korzyści. Osoby odnoszące sukces doskonale wiedzą, co poświęcają, ale … robią to świadomie, ograniczając te wszystkie aktywności, które do celu nie prowadzą, które mogą odciągnąć ich uwagę, z których świadomie oni rezygnują. Czy jednak, mając tego świadomość, mimo wszystko decydujemy się na sukces?

Jeśli tak, to w jaki sposób go osiągnąć? Pisze o tym David E.Nielson, zajmujący się wdrażaniem strategii biznesowych oraz zmian organizacyjnych. Jego książka pt. „Świadomy sukces w 9 wymiarach”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Studio Emka, to poradnik pozwalający określić życiowy cel i … do niego dążyć. Lektura adresowana jest do wszystkich osób, które pragnęłyby osiągnąć w życiu szeroko pojęty sukces, a także takich, które już są na dobrej drodze, ale pragną uzyskać dodatkowe wskazówki oraz zweryfikować to, czy wybrana droga jest na pewno dla nich najlepsza i czy … jest dla nich. To także książka dla tych, którzy uważają że sukces nie jest im pisany, że wszystko co zaczynają okazuje się porażką.

Składająca się z trzech części książka dowodzi, że sukces zależy tylko od nas. David E.Nielson tłumaczy, w jaki sposób możemy go osiągnąć, określając życiowy cel. Pierwsza część poświęcona zmianie przedstawia argumenty za jej dokonaniem, omawia współczesne środowisko biznesowe oraz analizuje przeszkody w drodze do sukcesu. Zastanowimy się też z autorem nad stopniem skomplikowania życia i nad słowami Nielsona, jak istotne staje się to, czy zdołamy wyróżnić się na tle tych, którzy pragną odnieść sukces. To zresztą jedna z kluczowych kwestii w książce – wykazanie się odwagą oraz wyróżnienie się, zdobycie szacunku i uznania, a wreszcie poszukiwanie okazji, których pragniemy i … na które zasługujemy.

Część druga książki poświęcona została tytułowym dziewięciu wymiarom sukcesu, wyodrębnionym na podstawie przeprowadzonych przez autora analiz. Przeczytamy o autentyczności, etyce pracy i osobistej odpowiedzialności, o proaktywnym słuchaniu, wyrazistym artykułowaniu, poczuciu humoru i wdzięczności. Zastanowimy się tu szczególnie nad kwestią spójności, która – jak pisze autor – „jest kluczem do wszystkich wyróżników”. Dowiemy się również, że bycie autentycznym wbrew pozorom wymaga pracy, chociaż życie w zgodzie ze sobą jest stosunkowo proste, kiedy zdefiniujemy już co to oznacza i zastanowimy się, jak to może wyglądać w oczach innych. Przekonamy się też, że w kwestiach zawodowych wspaniała obsługa i ciężka praca zostaną zauważone, a także, że istnieje zasadnicza różnica pomiędzy słuchaniem a słuchaniem czyichś słów.

Trzecia część poradnika służy celowemu i świadomemu doskonaleniu. Lektura książki dostarcza bowiem informacji, a nawet narzędzi niezbędnych do osiągnięcia celu – wystarczy tylko włożyć świadomy wysiłek. Jak pisze autor „ty i tylko ty całkowicie odpowiadasz za osiągnięcie pożądanego rezultatu. Podstawą powinien się stać teraz własny plan świadomego działania – wybranie jednego z wyróżników, nad którym chcemy w pierwszej kolejności pracować, wybór jednego z trzech zadań, które będziemy wykonywać codziennie, by osiągnąć swój cel, a następnie opracowanie procesu oceny. Integralną częścią książki jest porywająca przedmowa Kena Blancharda, a także załączniki pomagające nad w działaniu.

Zawartość merytoryczna książki oraz udzielone przez autora wskazówki pomagają nam wejść na drogę sukcesu i świadomie nią podążać. Stworzony przez Nielsona model osiągania sukcesu, powstały w wyniku wieloletnich analiz pozwala nam dążyć do celu, zamiast błądzić w gąszczu informacji, oferowanych przez życie atrakcji i pokus. Na tę drogę świadomego sukcesu możemy wejść już dziś!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz