piątek, 29 października 2021

Mary Burton "Jeden krok przed śmiercią"

Tytuł: Jeden krok przed śmiercią
Autor: Mary Burton
Wydawnictwo: MUZA SA


Czasami tak jest, że zło zjawia się niespodziewanie i domaga się ofiar. Nie jest wówczas istotne, czy mamy do czynienia z mieszkańcami sielskiego, małego miasteczka w urokliwej okolicy czy z ludźmi żyjącymi w dużych skupiskach, w miastach pełnych przemocy, brudu czy mrocznych zaułków. Najgorsze jednak, że o ile w takich metropoliach tego zła się niejako spodziewamy, jest ono wpisane w tkankę miejską, to w rajskich okolicach nikt nie jest na nie przygotowany, dlatego ono zawsze zaskakuje.

W takim właśnie sielskim miasteczku Deep Run, wśród gór i lasów, pracuje szeryf Mike Nevada, były pracownik Federalnego Biura Śledczego. To jednak nie uroki okolicy ani odziedziczony tu dom sprawił, że postanowił zmienić pracę, ale niekompetencja poprzednika. W obliczu prowadzonego obecnie śledztwa uderza ona rykoszetem w całą policję. A sprawa jest o tyle smutna, że dotyczy nastolatek i kobiet w młodym wieku, zgwałconych oraz tych, które zostały zarówno zgwałcone, jak i zamordowane. Mimo iż teoretycznie schemat działania sprawcy różni się w poszczególnych sprawach, to jednak można odnieść wrażenie, że sprawca się z każdą kolejną ofiarą rozwija, jest coraz bardziej zainteresowany przemocą, a nie seksem. Jest też coraz dokładniejszy i przygotowany na każdą ewentualność.

Dochodzenie nabiera rozpędu po piętnastu latach od pierwszych niewyjaśnionych przypadków gwałtów, zaś bodźcem do tego jest przypadkowo odnalezione ciało nastoletniej Tobi Turner, zaginionej piętnaście lat temu uczennicy pobliskiego liceum. Skala zjawiska i świadomość, że ofiar może być więcej sprawia, że do dochodzenia włącza się FBI. Na miejsce zostaje oddelegowana agentka FBI Macy Crow. Rozwiązanie tej sprawy to dla niej życiowa szansa, a także okazja, by dostać się do rezydującego w Quantico zespołu profilerów. Angaż tam, to jednocześnie próba sprawdzenia się i zakończenia złej passy, a także pokonania swojego bólu i słabości. Po zamachu na nią Macy tak naprawdę wciąż jeszcze nie doszła do siebie ani fizycznie ani psychicznie, choć bardzo się stara, żeby nikt nie zauważył, ile wysiłku kosztuje ją codzienne funkcjonowanie.

Wypadek jednak nie umniejsza jej analitycznych zdolności i umiejętności spojrzenia na sprawę z szerszej perspektywy. Rozpoczyna się wielowątkowe śledztwo, opierające się na przekonaniu, że to seryjny morderca, który tak naprawdę ma na swym koncie o wiele więcej ofiar, niż te, o których wie policja. Co więcej, rozpoczyna się również walka z czasem, bowiem w okolicy znika młoda kobieta, która rysopisem pasuje do potencjalnej ofiary. Czy to możliwe, że jej zniknięcie ma związek z morderstwem nastolatki sprzed lat? Czy zło wciąż nie śpi? Jak Macy poradzi sobie ze śledztwem i z faktem, iż prowadzi go ze swoim dawnym … kochankiem? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Jeden krok przed śmiercią”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Muza SA. Powieść autorstwa Mary Burton to przerażające studium zła, po które sięgnąć mogą zarówno wielbiciele kryminałów, jak i thrillerów psychologicznych. Dzięki lekturze doświadczymy cierpienia ofiar, ale również bestialstwa, będziemy również świadomi, jak nakręca się spirala przemocy i w jaki sposób przestępcy osaczają swoje ofiary.

Książka Mary Burton wyróżnia się nie tylko frapującą mimo swej prostoty fabułą, ale i mrocznym klimatem, przesiąkniętym cierpieniem. Świadomość, że mamy do czynienia z wydarzeniami, które miały miejsce piętnaście lat temu i wciąż mają miejsce, a przestępca przez tyle lat grasuje bezkarnie, burzy nasz spokój ducha. Na dodatek szczegółowe opisy działań sprawcy, emocji ofiar sprawiają, że przenika nas groza, że jeszcze długo po lekturze nie będziemy ani zasypiać spokojnie, ani czuć się bezpiecznie. Bo zło może czaić się wszędzie…


1 komentarz: