piątek, 29 października 2021

Jarosław Gibas "Nie daj sobie spieprzyć życia"

Tytuł: Nie daj sobie spieprzyć życia
Autor: Jarosław Gibas
Wydawnictwo: Sensus


Chyba każdy z nas przynajmniej raz doświadczył sytuacji, kiedy w towarzystwie jakiejś osoby poczuł się źle. Może tu chodzić o spadek energii, jak i o słowa czy zachowanie tej osoby, deprecjonujące nasza wartość lub też skłaniające nas do zrobienia czegoś, czego robić nie chcemy. Zwykle w takim przypadku pragniemy jak najszybciej uciec, jednak z różnych powodów, nie zawsze jest to możliwe. Taka sytuacja byłaby jeszcze do przeżycia, gdyby to było spotkanie jednorazowe, gorzej jednak, kiedy z taką osobą musimy obcować codziennie, czy to w pracy czy domu.

Wspomniane osoby zwykliśmy nazywać mianem toksycznym i – jak niektórzy wiedzą z własnego doświadczenia – potrafią oni utrudnić nam życie. Mogą być naszymi rodzicami, partnerami, dziećmi, szefami, co więcej, toksyczni możemy być również my. Świadomość tego, że w naszym otoczeniu ktoś taki przebywa daje nam pewną przewagę, bowiem kiedy już zidentyfikujemy ten typ możemy opracować strategię obrony. A jak się bronić?

Na to pytanie odpowiada Jarosław Gibas w swojej książce pt. „Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Sensus poradnik to swego rodzaju klucz do poznania tych toksycznych ludzi, określenia, jaki typ reprezentują i … walki z nimi. A przynajmniej poznania strategii obronnej, której możemy użyć dokładnie w sposób opisany przez autora, lub zmodyfikować ją według swoich potrzeb. To książka zarówno dla tych, którzy mają taką toksyczną osobą w swoim otoczeniu, jak i dla tych, którzy są (lub bywają) toksyczni.

Książka podzielona została na trzy części, wprowadzające nas w zagadnienia toksyczności, zawierające informacje pozwalające zidentyfikować toksycznych ludzi oraz prezentujące strategie obrony przed nimi. W pierwszej części „Toksyczny przewodnik” autor przybliża nam definicję słowa „toksyczny”, odpowiada również na pytanie, dlaczego ludzie zachowują się toksycznie. Po tym, jak dowiemy się, że głównym fundamentem toksyczności, jest ujemny rachunek energetycznej wymiany zachodzący pomiędzy nami a osobą toksyczną, poznamy tzw. model SCARF, będący akronimem od angielskich akronimów definiujących bodźce, które dla naszego mózgu wiążą się z potrzebą przetrwania. Autor analizuje również zachowania toksycznych ludzi w pracy oraz w sieci, zastanawia się, czy istnieje wspólny mianownik dla wszystkich toksycznych osób – coś, co ułatwiłoby ich rozpoznanie, a także definiowało toksyczność jako cechę zależną od posiadania tego mianownika.

Cześć druga odpowiada na pytanie „Kim oni są?” i pozwala nam przyjrzeć się osobom w naszym otoczeniu, które są toksyczne, definiując poszczególne ich typy. Poznamy plotkarzy, zazdrośników, problemsów, kompensatorów, ofiary, niepociumanych i szereg innych osobowości, których możemy spotkać w swoim życiu. Gibas zastanawia się także czy istnieje sposób, by się przed nimi bronić. Trzecia część, stanowiąca swego rodzaju abc postępowania z toksycznymi ludźmi, zatytułowana „Strategie ochrony i oczyszczania” obejmuje podstawową strategię antytoksyczną, a także takie strategie o oryginalnych nazwach, jak cuchnący glut, druga strzała czy wodospad. Jak się okazuje strategie te są znane i stosowane w różnych częściach świata, niektóre wywodzą się nawet ze starych kultur i wierzeń. Ich cechą wspólną jest jednak skuteczność, a najlepszym miernikiem jakości tych strategii (jak zresztą całej książki), będzie ich skuteczność.

Wiedza zdobyta dzięki Jarosławowi Gibasowi może odmienić nasze życie. Niektórzy z nas być może dopiero w trakcie lektury zidentyfikują przyczynę swoich rozmaitych problemów i złego samopoczucia i wdrożą odpowiednią strategię działania, niektórzy mogli słyszeć o tych strategiach, ale nie wiedzieli, w jaki sposób ich użyć lub mieli wątpliwości co do ich skuteczności. Sięgając po ten poradnik sięgamy tak naprawdę po skuteczną broń pozwalającą obronić się przed tymi ludźmi i przed tym, by … nie spieprzyli nam życia.

3 komentarze: