środa, 13 października 2021

Weronika Kurosz "Zielone pastwiska. Zuchwały plan"

Tytuł: Zielone pastwiska. Zuchwały plan
Autor: Weronika Kurosz
Wydawnictwo: Nowa BaśńCzym jest wolność? Czy ma swoje granice? Czy lepiej być wolnym czy bezpiecznym? Jaką cenę trzeba zapłacić za wolność? To pytania, nad którymi zwykle się nie zastanawiamy, a przynajmniej do momentu, kiedy przychodzi nam płacić za dążenie do wolności. Droga do niej nigdy nie jest bowiem prosta i łatwa, ale niektórzy nie wyobrażają sobie zniewolenia, w szerokim tego słowa znaczeniu, niezależnie od tego, jak miałoby wyglądać. Dlatego też do wolności będą dążyć za wszelką cenę, nie patrząc na to, jak wielkie muszą ponieść koszty i jak potężne będą wyrzeczenia.

O wolności dużo może powiedzieć Akila, choć tego pragnienia nie rozumiał żaden z jej właścicieli. Może dlatego aż piętnaście razy zmieniali się jej właściciele, żaden nie potrafił sobie jednak poradzić z buńczuczną i dumną klaczą, mającą swoje zdanie. Całe życie walczyła o wolność, dlatego też nie może odpuścić – szczególnie teraz, kiedy ma zostać odesłana na rzeź. Dlatego też obmyśla przebiegły plan ucieczki, w który jest zmuszona wciągnąć inne konie z transportu. Opowiada im zatem historie Zielonych Pastwisk, istniejących tu, na ziemi, na których konie mają prawdziwy raj, wszystkiego jest pod dostatkiem. Człowiek to nie ingeruje, zatem można cieszyć się prawdziwą wolnością, zaś cudowne źródło jest w stanie uzdrowić wszystkich.

Dążenie do wolności Akili być może bierze się z faktu, iż urodziła się na wolności i żyła w dzikim stadzie mustangów, słuchając opowieści o pastwiskach, na których żyła babka. W dążeniu do tej wolności postanawia odnaleźć to miejsce, by już nigdy nie nosić uprzęży i nie czuć nad sobą bata właściciela. Co więcej, z konieczności mus w to miejsce zabrać swoich towarzyszy podróży, a właściwie skazańców – tylko działanie w grupie jest bowiem gwarantem powodzenia misji. Jednak uciekając z transportu konie nie mają świadomości, że czeka ich długa i pełna przeszkód droga. Niebezpieczeństwo czyha nie tylko ze strony ścigających konie ludzi, ale również ze strony dzikiej natury.

O wolność walczy też Laura, dziewczynka, która przeprowadziła się z rodzicami do domu, w którym mieszkali niegdyś jej dziadkowie. Mimo jej protestów została zabrana ze znanego jej otoczenia, by zamieszkała z dala od miasta w dużym, otoczonym lasami domu. Całe szczęście, że na tym odludziu znalazła bliską jej osobę – Ada mieszka stosunkowo niedaleko, ma głowę pełną szalonych pomysłów, które zdecydowanie nie podobają się matce Laury. Jak zakończy się ta opowieść? Czy Laura i Akila odnajdą swoją drogę? Czy dowiedzą się czym jest prawdziwa wolność i zasmakują w niej?

Przekonamy się o tym dzięki wciągającej powieści z serii „Zielone pastwiska”, autorstwa Weroniki Kurosz. Tom pierwszy tej książki przesyconej filozoficznymi rozważaniami, zmuszającej nas do myślenia i do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do pewnych kwestii, pt. „Zuchwały plan”, to niezwykła opowieść, która pod płaszczykiem lekkości i dość swobodnego stylu, skrywa w sobie prawdziwą głębię. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Nowa Baśń książka jest nie tylko intrygującą lekturą, ale też impulsem do zmian, a przynajmniej do zastanowienia się, w jakim miejscu swojego życia jesteśmy, czy czujemy się zniewoleni i co musimy zrobić, co poświęcić, żeby odzyskać wolność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz