niedziela, 14 listopada 2021

Adam Wierzbicki "Tajemnice sieci"

Tytuł: Tajemnice sieci
Autor: Adam Wierzbicki
Wydawnictwo: Helion


Trudno już wyobrazić sobie nawet współczesny świat bez komputerów, a dzieciom dodatkowo bez smartfonów i tabletów. Te, kojarzone przede wszystkim z grami komputerowymi, są prawdziwym przekleństwem rodziców, a nierozsądnie wykorzystywane mogą odciągać dzieci zarówno od nauki, jak i spotkań ze znajomymi oraz aktywności fizycznej. Tymczasem komputer i Internet oferować mogę wejście do wspaniałego świata – świata wiedzy. Pod warunkiem oczywiście, że korzystamy z samej sieci i jej zasobów rozsądnie i umiejętnie.

O tym, co można znaleźć w Internecie, jak z niego korzystać, w jaki sposób wyszukiwać informacje i na co uważać, przeczytać możemy w książce pt. „Tajemnice sieci”, autorstwa Adama Wierzbickiego. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka adresowana jest do młodszych dzieci w wieku szkolnym, ale tak naprawdę skorzystać z niej mogą również rodzice oraz nauczyciele informatyki, szukający sposobów na urozmaicenie zajęć.

Poznajemy szkolnych przyjaciół: Zosię, Kubę i Aleksa, którzy stanęli przed koniecznością realizacji trudnego zadania szkolnego. Nauczycielka przyrody, pani Monika, znana z oryginalnych pomysłów na prowadzenie zajęć, zadała in w ramach pracy domowej napisanie raportu na temat zwierząt, które niegdyś żyły w rejonie ich zamieszkania i wyginęły. Z uwagi na to, że pracę można wykonać w grupach, przyjaciele natychmiast zgłaszają się do napisania wspólnie raportu.

Zadanie to wydaje się fascynujące, chociaż nie dla każdego ucznia, są w klasie bowiem malkontenci i leniuchy. Jednak młodzi bohaterowie zabierają się do niego z entuzjazmem szczególnie, że to prawdziwie detektywistyczna praca – informacji, które mają znaleźć się w raporcie nie ma na jednej stronie, trzeba zatem w umiejętny sposób dokonać analizy tego, co znajduje się w zasobach sieci i wybrać to, co jest przydatne do napisania raportu.

Tym samym wraz z Zosią, Kubą i Aleksem wkraczamy w fascynujący świat, dowiadując się niejako przy okazji, jak Internet działa i w jaki sposób efektywnie wyszukiwać w nim informacje. Poznajemy przy tym wirtualnego profesora, który jest w stanie odpowiedzieć na temat wszystkich tajemnic sieci WWW. Zwraca on uwagę na to, że w sieci mogą znaleźć się zarówno informacje prawdziwe, jak i nieprawdziwe, a jednym z najważniejszych źródeł informacji w sieci są … ludzie. Dzięki wiedzy (i gadulstwu) profesora, dowiemy się czym tak naprawdę jest sieć WWW, jak jest duża, a także czym jest horyzont sieci. Profesor tłumaczy też czym jest przeciążenie informacją, jakie umiejętności są potrzebne do korzystania z sieci oraz po co do tego potrzebna jest kreatywność.

Poznamy też działanie wyszukiwarki oraz strategie, których można użyć do prowadzenia poszukiwań i metody wyszukiwania. Nauczymy się ponadto weryfikować informacje oceniając wiarygodność oraz zaczniemy zwracać uwagę na aktualność treści. Dowiemy się też czym jest Wikipedia i na ile można jej zaufać, a także w jaki sposób umieszczać swoje treści w sieci, czyli w jaki sposób zostać autorem.

To tylko niewielka część zamieszczonych w książce informacji, które uświadamiają nam, jak wielki potencjał kryje się w sieci i na ile sposobów możemy z sieci WWW korzystać. Przystępny język, fascynacja dzieci tematem i kolorowe ilustracje czynią książkę atrakcyjną dla młodych odbiorców. Na uwagę zasługuje też kreacja głównych bohaterów – dzieci ciekawych świata, obowiązkowych, zafascynowanych nauką i … stanowiących wzór do naśladowania. Mam nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z młodymi bohaterami i profesorem i nie koniec zdobywania wiedzy na temat działania Internetu i jego możliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz