niedziela, 14 listopada 2021

Graham Masterton "Do ostatniej kropli krwi"

Tytuł: Do ostatniej kropli krwi
Autor: Graham Masterton
Wydawnictwo: Albatros


Praca w policji wymaga wielkiego zaangażowania, analitycznego myślenia, szybkości, a także umiejętności zajmowania się wieloma sprawami w jednym czasie. Zwykle policjanci lepiej lub gorzej sobie z tym radzą, jednak jeśli do codziennych trudów dołożymy zainteresowanie mediów, które uważnie śledzą każdy krok, a także naciski ze strony zwierzchników, codzienność może stać się naprawdę trudna.

Wydaje się, że nadkomisarz Katie Maguire ma wyjątkowe szczęście do angażowania się w kilka spraw na raz i do problemów. Wiedzą o tym doskonale te osoby, które już z piękną panią nadkomisarz miały do czynienia. Te, które dopiero ją poznają szybko się przekonają, jak to być twardzielką w policji, a przy tym kobietą o jasno określonych zasadach. A wszystko to za sprawą powieści sensacyjnej pt. „Do ostatniej kropli krwi”, autorstwa Grahama Mastertona. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka, to jedenasty tom opowieści o Katie, nieco odrealnionej policjantce, skoncentrowanej na wykonaniu zadań. Ta kobieta o przenikliwym umyśle, która pojawia się wszędzie tam, gdzie są kłopoty, ma coraz więcej wrogów, co nie ułatwia jej pracy. Tym razem presja otoczenia będzie olbrzymia, z uwagi na skalę prowadzonych spraw.

Kiedy na wiejskiej drodze w pobliżu Cork policjanci słyszą wybuch, a następnie znajdują spalony jaguar ze szczątkami mężczyzny za kierownicą wiadomo, że będą kłopoty. Szczególnie, że pracujący w pobliżu rolnik zauważył odjeżdżający z miejsca wypadku samochód, nic też nie wskazuje na samozapłon. Prawdziwe problemy pojawiają się jednak z chwilą identyfikacji kierowcy – jest nim Garrett Quinn, sędzia Centralnego Sądu Karnego, jeden z ostatnich sprawiedliwych, zaś prywatnie …były kochanek nadkomisarz Katie Maguire. Ona też ostatecznie go rozpoznaje po specjalnej obrączce, z którą nigdy się nie rozstawał.

Śmierć sędziego, pomijając sam ten dramat, jest niezmiernie problematyczna, bowiem w dniu w którym zginął, miał wygłosić wyrok w sprawie gangstera podejrzanego o wielokrotne zabójstwo, Donala Hagerty`ego. Pozostaje pytanie, czy w jego śmierć zamieszany był ktoś z otoczenia gangstera i czy było to zlecenie morderstwa, czy może padł on ofiarą walki gangów, co potwierdzałaby strzelanina w pobliskim lokalu. Niezależnie od tego, Katie znów znajdzie się w kręgu zainteresowania przestępców, a zamiast skupić się na kolejnych sprawach, wciąż będzie z to zabójstwo uwikłana. Tymczasem w mieście zaczynają dziać się kolejne straszne rzeczy, wskazujące na podłość ludzkiej natury – strzelaniny, podłożone bomby, zaś w perspektywie wojna gangów.

Jak Katie poradzi sobie z tym wszystkim? Tak naprawdę znając poprzednie części cyklu nie mamy wątpliwości, że rozwiąże wszystkie sprawy, jest przecież prawie nadkobietą. Niestety ten fakt jest zdecydowaną słabością postaci Maguire, która – o dziwo – tym razem okaże nawet emocje. Ta jej przebojowość, w połączeniu z niezwykłą urodą, odwagą graniczącą z brawurą sprawiają, że bohaterka staje się coraz mniej autentyczna i coraz mniej uwagi na nią zwracamy. Można odnieść wrażenie, że autor zafascynowany kobietą zupełnie stracił równowagę i obiektywność w trakcie jej tworzenia. Sama powieść jednak napisana jest jak zwykle mistrzowsko i z rozmachem, a wielowątkowość zupełnie tu nie przeszkadza, a nawet tworzy pewien klimat niebezpieczeństwa i realnego zagrożenia związanego z wojną gangów. I nawet jeśli jesteśmy znużeni piękną panią nadkomisarz, to chętnie sięgniemy po kolejny tom serii, chociażby zaciekawieni relacją z Kyną. A także po to, by znów zatopić się w świecie pełnym zła i przestępstw…siedząc bezpiecznie w domowym fotelu.

1 komentarz: