piątek, 12 listopada 2021

Anna Krystaszek "W cieniu terapeutki. Zazdrość"

Tytuł: W cieniu terapeutki. Zazdrość
Autor: Anna Krystaszek
Wydawnictwo: MUZA SANiekiedy jest tak, że jedno wydarzenie jest w stanie zmienić całe nasze życie. Co więcej, może je zniszczyć do tego stopnia, że nawet dysponując odpowiednią wiedzą, nie jesteśmy już go w stanie poskładać. Naukowe terminy i mądrości są bowiem niczym wobec ogromu tragedii, która nas spotyka, wobec cierpienia czy braku chęci do życia.

O tym, jak to jest stracić sens, jak to jest poczuć, że jedynym wyjściem jest śmierć, wie doskonale Magdalena Różycka, terapeutka, która sześć lat temu straciła w wypadku samochodowym ukochanego męża i syna. Ogrom cierpienia spowodowany utratą całej rodziny popchnął ją do podjęcia samobójczej próby, niestety wspaniały pies, jej wierny towarzysz, zdołał zaalarmować sąsiadów. Wówczas Magda obraziła się na cały świat, bo przecież nie chciała być odratowana, nie chciała słuchać słów pocieszenia z których żadne nie są w stanie odwrócić biegu wypadków. Stopniowo odrzucała więc każdą pomoc, nie dopuszczała do siebie rodziny, aż stopniowo ubywało wokół niej ludzi. Przy jej boku wiernie trwała tylko przyjaciółka Olga, a teraz, po sześciu latach od wypadku, kiedy wróciła już do pracy prowadząc prywatną praktykę, również superwizorka Magda oraz Kuba – jej pacjent, a jednocześnie syn policjantki badającej sprawę wypadku samochodowego. Kamila była przekonana, że ta sprawa ma drugie dno, że nie był to przypadek, tylko rodzina Magdy została zamordowana. Niestety, zanim wyjawiła szczegóły, została zamordowana w trakcie służby. Obie te sprawy nie zostały przez lata rozwiązane, nie natrafiono bowiem na żadne ślady czy dowody.

Magda, mimo iż wróciła do pracy i pomaga innym odnaleźć ich drogę i określić sposób na życie, sama osiągnęła bardzo kruchą równowagę. Nadużywa alkoholu, zupełnie nie dba o siebie i o dom, jedyny sens widząc w pracy i to jej się poświęcając. Jednak ostatnio również praca kosztują ją coraz więcej energii, ma bowiem bardzo problematycznego pacjenta Adama, który wciąż opowiada jej o chorych, sadystycznych urojeniach. Terapeutka obawia się również, że jest przez niego śledzona, a ostatnie wydarzenia nabierają niepokojącego wydźwięku.

Jednak lęk Magdy przez Adamem wydaje się być niczym w porównaniu do emocji, które towarzyszą znalezieniu kartki, przyklejonej na domu, w którym terapeutka mieszka. Okazuje się, że mimo tego, iż kobieta nie dzieliła się z nikim przypuszczeniami co do śmierci rodziny, to ktoś przypominał jej o szóstej rocznicy ich morderstwa. Kto mógł o tym wiedzieć? Czy to Adam? Czy to sam morderca bawi się z nią w kotka i myszkę? Przerażona Magda zwraca się o pomoc do Kuby, który zresztą od dawna darzy ją uczuciem, a ten zawiadamia policję. Śledztwo prowadzi komisarz Wilk i jego partnerka Iga, którzy są przekonani, że to część większego planu i należy wznowić i sprawę związaną z wypadkiem oraz ze śmiercią Kamili. Sytuacja robi się jeszcze poważniejsza, kiedy w pobliżu domu Magdy zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Do akcji wkracza prokurator Jan Hejda, który dążyć będzie do rozwikłania tej zagadki…

Jak zakończy się ta wielowątkowa historia, którą śledzimy za sprawą bohaterów, którym autorka, Anna Krystaszek, oddaje głos? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „W cieniu terapeutki”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Muza SA książka to całkiem niezły debiut, który zwraca uwagę przede wszystkim budową postaci, złożonych osobowości, a także ich pogłębioną analizą psychologiczną. Po książkę sięgnąć mogą zarówno wielbiciele kryminałów, jak i powieści psychologicznych, a także ci, którzy cenią sobie dobrze skonstruowaną fabułę. A choć odnoszę wrażenie, że potencjał tkwiący w historii nie został w pełni wykorzystany, zabrakło mi bowiem specyficznej atmosfery grozy czy rosnącego napięcia, to i tak po książkę zdecydowanie sięgnąć warto. Tyle tylko, że wówczas uświadomimy sobie, jak bardzo złudne jest poczucie stałości i bezpieczeństwa.

2 komentarze:

  1. Jeśli znajdę tę książkę w mojej bibliotece, to przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka, którą przeczytałam z przyjemnością, ale bardzo szybko udało mi się rozwiązać zagadkę.

    OdpowiedzUsuń