piątek, 12 listopada 2021

Tim Weaver "Nie wiesz, kim jesteś"

Tytuł: Nie wiesz, kim jesteś
Autor: Tim Weaver
Wydawnictwo: Albatros


Niekiedy tajemnice z przeszłości są niezmiernie elektryzujące, mogą rzucić nowe światło na sprawę, mogą zmienić też postrzeganie danego wydarzenia. Niekiedy są one pieczołowicie przechowywane, czasami wychodzą przez przypadek, a czasami chcemy, by zostały one odkryte, by skończyła się nasza wieloletnia udręka.

A jaką tajemnicę miała księgowa, Lynda Korin? Pewnego dnia podjechała swoim samochodem w malownicze miejsce w południowym zachodzie Anglii, Stoku Point, a następnie … zniknęła. Wcześniej ciskając jeszcze kluczyki od samochodu w pobliskie zarośla, niedaleko pnia drzewa, na którym wydrapany został wizerunek projektora filmowego oraz nazwa jeziora w USA. Być może byłby to zupełny zbieg okoliczności, gdyby nie fakt, że jezioro znajdowało się w pobliżu miejsca, w którym Lynda mieszkała w dzieciństwie wraz z siostrą, zanim przeprowadziła się do Anglii. Co więcej, również projektor filmowy daje wiele do myślenia, bowiem kobieta w młodości była modelką oraz aktorką grającą w niskobudżetowych horrorach, kręconych między innymi przez jej męża, reżysera Roberta Hosterlitza. Po załamaniu się jego kariery i nieudanym powrocie do Hollywood, para osiadła w Anglii, gdzie reżyser trawiony rakiem powoli umierał, zaś Lynda przebranżowiła się, pracując wiele lat jako księgowa. Już niemal nikt nie pamięta filmów z jej udziałem, ona sama zresztą mimo że była towarzyską osobą, nie podtrzymywała tego zainteresowania. Nawet jej zniknięcie zauważyła wyłącznie wciąż mieszkająca w USA siostra oraz pracownik parkingu, na którym stał samochód.

Prowadzone przez policję dochodzenie nie przyniosło żadnych rezultatów. Nie trafiono na ślad kobiety, żywej czy martwej, a kamera umieszczona na parkingu uchwyciła Lyndę wjeżdżającą, ale już nie wychodzącą z parkingu. Wszystko wskazuje na to, że kobieta rozpłynęła się po prostu w powietrzu, niczym bohaterowie kiepskich horrorów.

Siostra zaginionej, zaniepokojona brakiem efektów policyjnego dochodzenia, zwraca się o pomoc do Davida Rakera, prywatnego detektywa, który ma już na swoim koncie kilka spektakularnych odkryć. Po śmierci żony niemal całkowicie poświęcił się pracy, zaś jego analityczny umysł i zdolność kojarzenia faktów niezmiernie pomagają w rozwiązywaniu zagadek, nawet pomimo choroby – zespołu stresu pourazowego – odnosi on wspaniałe rezultaty. Czy i tym razem uda mu się odkryć tajemnicę zniknięcia kobiety? Przekonamy się o tym w brawurowo napisanej powieści akcji, autorstwa Tima Weavera, pt. „Nie wiesz, kim jesteś”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka, to kolejny już tom serii z Davidem Rakerem w roli głównej. Powieść jest doskonałą propozycją nie tylko dla miłośników gatunku, ale również dla wszystkich ceniących sobie frapującą fabułę i doskonale prowadzoną akcję.

Raker badając tajemnicę Lyndy zagłębia się w jej przeszłość oraz komunistyczną przeszłość jej męża przeczuwając, że być może tam kryje się rozwiązanie zagadki. Trafia m.in. do dziennikarza przeprowadzającego krótko przed zaginięciem kobiety wywiad z nią i na tajemniczy „różany krąg”, którym rzekomo reżyser zajmował się przed śmiercią. Czym jednak ten krąg jest? Nowym scenariuszem? A może po prostu projekcją schorowanego umysłu? Mimo iż zagadka jest niezwykle frapująca, szczególnie, że Raker odkrywa pewną dziwną właściwość filmów Hosterlitza, to zniknięcie Lyndy nie wydaje się wiązać z niebezpieczeństwem. Przynajmniej do czasu…

Powieść jest dowodem na doskonały warsztat autora, który umiejętnie prowadzi akcję, utrzymując czytelnika w nieustannym napięciu i dostarczając niesłabnących emocji. I choć brawura Rakera bywa niekiedy męcząca, to sama zagadka została mistrzowsko skonstruowana i wielowarstwowa, podobnie zresztą jak konstrukcja głównego bohatera. Po fenomenalnym zakończeniu lektury z niecierpliwością pozostaje tylko czekać na kolejny tom książki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz