środa, 24 listopada 2021

Emily MacKenzie Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek

Autor: Emily MacKenzie
Wydawnictwo: Jedność


Wyobraź sobie, że jesteś wielkim miłośnikiem książek. Co więcej, nie tylko kochasz je czytać, ale również z zapałem je kolekcjonujesz. Pieczołowicie układasz je w rzędach, wiesz doskonale, gdzie każdy nowy egzemplarz powinien trafić, a te ulubione potrafisz rozpoznać nawet w ciemnościach i bezbłędnie je zidentyfikować.

Teraz wyobraź sobie również, że nagle zauważasz brak swojej ulubionej książki. Ba, zaczyna ci brakować kolejnych tytułów, a pomiędzy równo ułożonymi tytułami zaczynają pojawiać się puste przestrzenie. Orientujesz się zatem, że ktoś … kradnie ci książki. To największy koszmar, prawda? Taki właśnie koszmar przeżył Artur, chłopiec uwielbiający czytać i mający w swoich zbiorach całe mnóstwo tytułów, w tym ulubioną pozycję „Potwory. Największa księga wszech czasów”. Kiedy zatem ta książka zniknęła bez śladu, a Artur dokładnie przyjrzał się swojej biblioteczce, na której gdzieniegdzie leżały nadgryzione marchewki i przywiędłe liście sałaty, bardzo się zdenerwował faktem istnienia złodzieja książek. Niczym prawdziwy detektyw, rodem z jednej z jego książek, postanowił zaczaić się na złoczyńcę. Niestety, ten był szybszy, a Artur zdołał tylko dostrzec, że książki wykrada mu … królik. I to w koszulce z napisem „I love books”.

Niestety w królika-złodzieja Arturowi nie chciała uwierzyć ani mama, ani nauczycielka, ani nawet komisarz Kałuża, bowiem wściekły Artur zadzwonił nawet na komisariat policji. I zapewne złodzieja jeszcze długo by nie złapano, gdyby nie fakt, że zakradł się on również do … domu komisarza Kałuży w poszukiwaniu książek.

Czy Artur rozpozna wśród podejrzanych królików tego jednego, który grasował w jego domu kradnąc książki? Jaki fortel zastosuje komisarz Kałuża, by zweryfikować zainteresowania królików? Na te (i na wiele innych pytań) znajdziemy odpowiedź w niezwykle wciągającej książce o Arturze i równie wielkim miłośniku książek, króliku o imieniu Rafcio, pt. „Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność urocza książeczka autorstwa Emily MacKenzie adresowana jest do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, jak i przedszkolnym. Nawet jeśli nie potrafią jeszcze czytać, to dzięki sugestywnym i pięknym ilustracjom śledzić będą mogły na bieżąco tekst i rozwój wydarzeń, wspólnie z króliczkiem odczuwając pragnienie posiadania książek, czy rozumiejąc silne emocje Artura, kiedy odkrył kradzież.

Książka jest nie tylko opowieścią detektywistyczną, ale przede wszystkim opowieścią o wielkiej miłości do książek. Tak wielkiej, że królikowi nie wystarczyło samo ich czytanie, pragnął zapewnić sobie prawdziwy zapas lektur. Jednak dzięki Arturowi zrozumiał, że nawet jeśli pragniemy przeczytać dużo więcej książek, niż mamy, wcale nie trzeba ich kraść. Można bowiem udać się do ... biblioteki. Nie wiem, jak Wy, ale ja wraz z Arturem i Rafciem często tam ostatnio zaglądam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz