wtorek, 23 listopada 2021

Emily MacKenzie "Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek"

Autor: Emily MacKenzie
Wydawnictwo: Jedność


Chyba każdy miłośnik książek wie, jak przyjemne jest zatopienie się w lekturze ulubionej książki, kiedy otacza nas cisza i nic nie odwraca uwagi od treści zajmującej powieści. Największą karą dla takiej osoby jest oderwanie od wciągającej historii, a jeśli to zdarza się nagminnie, to jest prawdziwą tragedią. Bo przecież nie można NIE CZYTAĆ!!!!

Jeśli jesteś takim właśnie miłośnikiem książek, który za największa przyjemność uważa wieczór z książką, to wyobraź sobie, że nie możesz się skupić, bowiem w twoim domu pojawiło się nagle źródło emitujące bardzo wysokie, przeszkadzające dźwięki, którego praktycznie nie można wyłączyć. I nie ma znaczenia, że tym źródłem jest twój brat czy siostra, bo nawet, jeśli bardzo kochasz nowego członka rodziny, to jednak chciałbyś poczytać. Tymczasem nie pomaga ani chowanie się w kuchennej szafce, ani w koszu na pranie, ani nawet … w ogrodowej szopie.

Wyobraź sobie, że taka właśnie sytuacja spotkała królika Rafcia, który – tak jak ty – bardzo kochał książki. Pojawienie się na świecie braciszka, Radka, odebrało króliczkowi przyjemność płynącą z lektury, bowiem nigdzie nie było już na tyle cicho, by Rafcio mógł sobie poczytać. Nic zatem dziwnego, że zmęczony już czekaniem, aż brat przestanie mu przeszkadzać w lekturze, wybrał się ostatecznie do biblioteki. To tu spędzał długie godziny przeglądając książki i wybierając te, które chciałby wypożyczyć i przeczytać. Jednak pewnego dnia, kiedy w spokoju chciał poczytać przyniesioną z domu książkę ze zdumieniem zauważył, że jest ona … pogryziona. A dokładnie widnieje w niej wielka dziura.


Książki z dziurą pośrodku nie da się czytać, zatem króliczek Rafcio postanowił przeprowadzić dochodzenie. Niczym prawdziwy detektyw śledztwo rozpoczął od przesłuchania domowników, okazało się jednak, że nadgryzienia książki wyparła się zarówno babcia, jak i jego rodzice. Jak myślicie, kto zniszczył książki Rafcia? Czyżby w domu pojawiły się lubiące książki myszy? A może winowajcą jest jednak ktoś z domowników?

Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w niezwykle wciągającej książce pt. „Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek”, autorstwa Emily McKenzie. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja to urocza i pięknie ilustrowana pozycja, adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nawet jeśli nie potrafią one czytać, to dzięki obrazowym ilustracjom będą mogły śledzić przebieg wydarzeń (dochodzenia), czerpiąc przyjemność nie tylko ze wspólnie spędzanego z Rafciem czasu, ale i z faktu, że ktoś jeszcze może lubić tak bardzo książki.

Lektura książki o książkach (i ich pożeraczu) to wspaniały prezent dla tych, którzy lubią książki, ale też sposób, by zaprosić wszystkie dzieci do tego literackiego świata. Piękna jest wymowa książki, piękna też postawa Rafcia, który wreszcie znajduje wspólny język z braciszkiem i odkrywa, jak może cieszyć dawanie prezentów i spędzanie razem czasu. Na lekturze książek oczywiście …

1 komentarz: