środa, 3 listopada 2021

Julie L.Hall "W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej"

Autor: Julie L.Hall
Wydawnictwo: Kobiece


Tylko wówczas mamy szansę pokochać drugą osobę prawdziwie, kiedy kochamy siebie. Co jednak, kiedy miłość własna przesłania nam cały świat? Co kiedy krzywdzi innych? Tak naprawdę każdy z nas niekiedy bywa narcyzem, a właściwie w różnych środowiskach i w różnych okresach naszego życia przejawiamy cechy narcystyczne. Jednak jest znacząca różnica pomiędzy nawet egocentryzmem, a narcyzmem rozumianym jako zaburzenie osobowości, patologiczne upośledzające oraz pociągające za sobą traumatyczne skutki, szczególnie dla osób doświadczających zniekształceń poznawczych oraz przemocy.

O takim „złym” znaczeniu narcyzmu możemy przeczytać w niezwykle ważnej książce, adresowanej przede wszystkim do osób doświadczonych przemocą narcystyczną, pt. „W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego pozycja autorstwa Julie L.Hall, dziennikarki, konsultantki do spraw traumy wynikłej z przemocy narcystycznej, to książka, która wyznacza drogę osobom mającym do czynienia z narcyzami i dostarcza wskazówek oraz narzędzi pozwalających bronić się przed takimi osobami. To również książka adresowana do psychologów, psychoterapeutów, specjalistów pracujących z rodzinami, nauczycieli, ale także dla samych narcyzów. Tego rodzaju poradniki mogą sprawić, że po skończonej książce zaczną oni szukać pomocy dla siebie u specjalisty.

Książka nie jest jednak typowym poradnikiem, oferującym szybkie i zwykle mało skuteczne rozwiązania. W trakcie lektury otrzymujemy informację na temat samego zaburzenia - szczegółowe wyjaśnienia terminów, źródeł i cech. Autorka analizuje typowe zachowania narcystyczne w związkach, a także role odgrywane w rodzinach zdominowanych przez co najmniej jednego narcyza. Dowiemy się, jak wyglądają wzorce przemocy oraz zaniedbań, a także efekty, przyjrzymy się relacjom ofiar, w ten sposób utwierdzając się w przekonaniu, czy dane zachowania i reakcje można nazwać narcystycznymi. Niejako przy okazji – choć to kluczowa kwestia – autorka omawia strategie, które można wykorzystać w kontaktach z narcyzem.

Jak sama autorka zaznacza, jej celem nie jest demonizowanie narcyzów, bowiem są oni ofiarami swojej choroby. A jednak z racji tego, że potrafią oni bezlitośnie krzywdzić, wykorzystując innych do własnych celów (szczególnie członków najbliższej rodziny), konieczna jest pomoc ofiarom – uświadomienie im, z czym przyszło im się mierzyć oraz dostarczenie narzędzi do zmiany.

Książka składa się z sześciu części, które stanowią spójną całość, ale które można też czytać w zależności od potrzeb lub tylko wracać do wybranych fragmentów. W części pierwszej przeczytamy o prawach człowieka oraz o sposobach i przyczynach ich łamania. To również okazja, by skonfrontować się z prawdą na temat narcyzmu. W drugiej części poznamy dokładnie zaburzenie, jakim jest narcyzm, poczynając od kryteriów diagnostycznych po konsekwencje zdrowotne dla osób żyjących z narcyzem. Część trzecia dotyczy rodziny narcystycznej, w tym zasad i ról przypisywanych jej członkom, autorka identyfikuje wzorce definiujące życie w takiej rodzinie.

Czwarta część analizuje wzorce narcystycznej relacji, a także – co istotne – znajdziemy tu sposób, w jaki można ocenić, czy partner jest narcyzem. Znajdziemy tu również informacje na temat wzorca rodzicielstwa z narcystycznym partnerem, a także strategii wspierania dzieci w takiej sytuacji. Piąta część poświęcona jest właśnie dzieciom w rodzinach narcystycznych – poznamy style rodzicielskie, role, w jakie w takich rodzinach wchodzą dzieci, a także konsekwencje dla tych dzieci w dorosłym życiu. Ostatnia część to cenne wskazówki dotyczące pokonania traumy płynącej z przemocy narcystycznej.

Informacje zawarte w książce nie tylko pozwalają nam odkryć bolesną prawdę o tym, jak i dlaczego tak a nie inaczej funkcjonuje nasza rodzina, zidentyfikować rolę, w jakich my sami dajemy się obsadzić, uwrażliwia nas na to, jakie konsekwencje ponosimy my żyjąc w związku z narcyzem, a jakie nasze dzieci. Dzięki temu mamy szansę na zmianę strategii działania, być może lektura otworzy nam oczy na konsekwencje braku jakiejkolwiek relacji z naszej strony. Dla dobra naszego i naszej rodziny zmiana jest bowiem konieczna!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz