środa, 22 grudnia 2021

Magdalena Chrzanowska "Zanim umrzesz"

Tytuł: Zanim umrzesz
Autor: Magdalena Chrzanowska
Wydawnictwo: Replika


Są takie domy, w których przeszłość wciąż jest żywa, w których powraca, by straszyć obecnych mieszkańców lub wyrównać z nimi rachunki. Są takie rodziny, które wydają się być przeklęte, które w swojej przeszłości kryją wiele tajemnic, a niemal wszystkie są wstydliwe czy wiążą się z niezbyt prawymi czynami. Niestety, często tak bywa, że za błędy przodków, za grzechy przeszłości, płacą współcześnie żyjący członkowie rodów.

Z takiej starej rodziny pochodzą właścicielki dworku w Pochyliszkach, przekształconego na gospodarstwo agroturystyczne. Dom pozostaje w ich rękach od lat, a mimo zawieruchy wojennej czy zakusów pewnych władz, wciąż udaje im się go utrzymać. Ku niezadowoleniu niektórych mieszkańców, którzy negatywnie postrzegają kolejne pokolenia zamieszkujących we dworze kobiet. Obecnie, klasycystycznym parterowym dworem, położonym w sielskiej okolicy zarządza Jadwiga, która wraz z córką, Elżbietą Majewską rozpoczęła działalność gospodarczą i wynajem pokoi letnikom. Jak się okazało, bliskość Bugu i Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego czyni z dworku idealną bazę wypadową dla miłośników natury, ale i miejsce, w którym można prawdziwie wypocząć z dala od cywilizacji.

Teraz jednak ten wypoczynek gościom, ale i właścicielkom, zakłóca seria niefortunnych zdarzeń, które mogą być tragiczne w swoich skutkach. Jadwiga zostaje dotkliwie pogryziona przez własnego psa, który wcześniej nie zdradzał żadnych oznak agresji. Zresztą agresywny zaczął być wyłącznie do niej, zaś badanie u weterynarza nie wykazało ani wścieklizny, ani innych chorób. A to dopiero początek nieszczęść – jadąca w odwiedziny do Jadwigi córka ma wypadek samochodowy i również trafia do szpitala. Choć obrażenia nie są poważne mogło skończyć się to śmiercią bowiem wszystko wskazuje, że było to celowe działanie, a w samochodzie Elżbiety został uszkodzony przewód hamulcowy. W tym samym czasie nestorka rodu. Maria Krukacka. Po przeczytaniu lakonicznego anonimu zawierającego groźbę, dostaje ataku serca. W tarapaty wpada również Magda, córka Elżbiety. Absolwentka studiów, rezydująca wciąż w Poznaniu wpadła w szemrane towarzystwo, ale to anonimowy donos sprowadził na jej mieszkanie policyjny nalot. A z racji tego, że mieszka wspólnie z handlującym narkotykami chłopakiem, zostaje aresztowana pod zarzutem rozprowadzania narkotyków.

Czy to koniec tragedii, która dotknęła cztery pokolenia pochyliskich kobiet? Czy mogą one obawiać się o swoje życie? Czy to pech czy raczej działanie osób trzecich? Czy kobiety słusznie podejrzewają swoich najbliższych sąsiadów? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi możemy poszukiwać w niezwykle wciągającej powieści pt. „Zanim umrzesz”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika książka autorstwa Magdaleny Chrzanowskiej to nie tylko wciągająca zagadka kryminalna, ale i doskonała powieść obyczajowa, z niezwykle szczegółowo nakreślonym tłem społecznym i historycznym.

Frapującej fabule towarzyszą misternie skonstruowani bohaterowie, nie tylko cztery pokolenia kobiet, właścicielek dworu, ale i inni mieszkańcy wioski oraz goście rezydujący we dworze. Dodatkowo urok i sielskość opisywanego miejsca mocno podkreśla rozgrywające się na miejscu tragedie dzięki zastosowanemu kontrastowi, co potęguje jeszcze nasze zainteresowanie i przykuwa uwagę. W rezultacie od książki nie można się oderwać, nie ma bowiem osoby, która nie chce poznać tajemnic pochyliskiego dworu. Po skończeniu lektury nie pozostaje natomiast nic innego, jak tylko zadumać się nad przeszłością i … czekać niecierpliwie na kolejną powieść autorki.

1 komentarz: