wtorek, 21 grudnia 2021

dr Shawn A.Tassone dr Kathryn M.Landherr "Duchowy wymiar ciąży. Pielęgnowanie i rozwój drogi do macierzyństwa"

Autor: dr Shawn A.Tassone dr Kathryn M.Landherr
Wydawnictwo: Kobiece


Ciąża i połóg, a także późniejsze lata wychowania dziecka, to niezwykły okres w życiu każdej kobiety. I nie ma przesady w twierdzeniu, że jest w tym coś mistycznego, że duchowa więź z matki z dzieckiem jest niezbadana i tak silna, że nie tylko budzi zdumienie, ale i podziw. Te więź warto pielęgnować już od pierwszych chwil ciąży, a nawet przygotowując się do niej, traktując organizm, a właściwie te dwa organizmy holistycznie. W jaki sposób to zrobić? Jak o siebie dbać? Jak zachować spokój w zwariowanym świecie?

Na wszystkie pytania związane z ciążą oraz samym macierzyństwem, z naciskiem na pierwsze dni wspólnego bytowania z dzieckiem odpowiadają dr Shawn A.Tassone oraz dr Kathryn M.Landherr, ginekolodzy-położnicy, uważani za międzynarodowych ekspertów w dziedzinach medycyny ciała i umysłu, medycyny integralnej i duchowości zdrowia. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego książka pt. „Duchowy wymiar ciąży. Pielęgnowanie i rozwój drogi do macierzyństwa”, to nowość i zarazem wyjątkowa publikacja, która pozwala jeszcze bardziej zanurzyć się w macierzyństwo, jeszcze mocniej przeżywać ciążę. Lektura książki zmienia życie na lepsze i to nie tylko życie matek, ale i całego otoczenia, bowiem zmienia się zupełnie stosunek kobiety do siebie, swojego ciała, dziecka i tego, co ją otacza. Dlatego też to publikacja nie tylko dla mam i przyszłych mam, ale i dla partnerów czy innych bliskich osób, a także wspaniały prezent dla każdej ciężarnej kobiety.

Książka składa się z pięciu części, a każda cześć z rozdziałów, krok po kroku odkrywających przed nami tytułowy, duchowy wymiar ciąży. Dzięki temu pomiędzy matką a dzieckiem zacieśnia się jeszcze mocniej ta niezwykła więź, a książka stanowi realne wsparcie w tym błogosławionym stanie. Część pierwsza koncentruje się na pierwszym trymestrze ciąży i kobietach jako matkach Dowiemy się również, w jaki sposób możliwe jest nawiązanie więzi przed porodem, a autorzy zwracają tu uwagę na fakt, że wpływy z okresu prenatalnego, mogą być przenoszone na okres noworodkowy. Podkreślają również, że dla swojego dziecka to matka jest łącznikiem dziecka ze światem zewnętrznym. Część druga obejmuje zagadnienia szczególnie istotne w drugim trymestrze ciąży – pierwsze ruchy płodu z komunikację za pośrednictwem dźwięku i muzyki.

Część trzecia to trzeci trymestr, a autorzy omawiają tu nie tylko rozwój dziecka, ale poruszają niezwykle ważny temat związany z utratą tożsamości oraz omawiają wyzwania stojące przed kobietą w tym stanie transformacji. Czwarta część dotyczy porodu, traktowanego jako duchowe przebudzenie. Autorzy zwracają uwagę na różne możliwości porodu, akcentując jednocześnie fakt, iż poród domowy może być wspaniałym doświadczeniem, ale dla kobiet, które są w pełni zdrowe i dla których nie istnieje ryzyko związane z ciążą. Dowiemy się również o znajdowaniu progu bólu oraz o pozycjach porodowych, a także o do dziś kontrowersyjnym cesarskim cięciu. Autorzy temu cesarskiemu cięciu poświęcają sporo uwagi, zachęcając do otworzenia się na połączenie w takim przypadku z duchem, dzięki czemu można osiągnąć większy spokój i komfort. Ostatnia, piąta część dotyczy okresu po porodzie oraz kwestii związanej z odzyskiwaniem i leczeniem prenatalnych oraz porodowych wspomnień.

Lektura książki pozwala nam na pełne dostrojenie się do rodzącego się w nas życia, na pielęgnowanie wyjątkowej więzi i na czerpanie satysfakcji z macierzyństwa. Służyć mają temu m.in. pozycje jogi, które jako ciężarne możemy wykonywać, prowadzenie dziennika czy praktyki medytacyjne. Zmiana w nas samych będzie odczuwalna bardzo szybko, podobnie jak dziecko, czerpać będziemy silę ze swojego wnętrza, ciesząc się i doceniając w pełni odmienny stan i perspektywę zbliżającej się całkowitej zmiany funkcjonowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz