środa, 1 grudnia 2021

Tess Gerritsen, Gary Braver "Studentka"

Tytuł: Studentka
Autor: Tess Gerritsen, Gary Braver
Wydawnictwo: Albatros


Mówi się, że nie ma nic gorszego, niż wzgardzona kobieta. Że jest ona w stanie posunąć się do wszystkiego, że potrafi zamienić życie wzgardzonej osoby w piekło. Ale, czy robiąc komuś na złość, jest w stanie posunąć się do morderstwa, a także do … samobójstwa?

Historia zna wiele przypadków wzgardzonych kobiet, które w szale zniszczyły wszystko wokół siebie. Motyw zdradzonej kobiety, tak barwny i rozbudzający wyobraźnię, jest często wykorzystywany w literaturze, a utwory na tym schemacie oparte, znalazły się nawet na liście szkolnych lektur, są również omawiane na studiach. Wie o tym doskonale Taryn Moore, niezwykle zdolna studentka wydziału literatury prestiżowej uczelni. Walka o godność porzuconych kobiet, ich postawy to jej konik, doskonale orientuje się w temacie, a jej czytelne choć kontrowersyjne stanowisko, zadziwia wykładowców.

Niestety, temat zdrady Taryn zna z praktyki. W końcu jej matka została porzucona przez męża, teraz z trudem wiąże koniec z końcem, pracując na dwóch etatach, by móc utrzymać studiującą córkę. Dziewczyna sądziła, że jej życie będzie inne, zresztą przyszłość u boku Liama rzeczywiście wygląda obiecująco. Z pochodzącym z dobrze sytuowanej rodziny chłopakiem znają się od lat, razem wyjechali na studia i planują dalszą przyszłość. A przynajmniej o tym była przekonana Taryn, do chwili, kiedy Liam poprosił ją o separację. Do dziewczyny nie może dotrzeć brutalna prawda, wciąż poszukuje kontaktu z chłopakiem, wysyła desperackie esemesy, a nawet – za pośrednictwem przyjaciela, niezdarnego i otyłego Cody`ego, który skrycie się w niej kocha – śledzi Liama i jego nową dziewczynę. Nieustannie też myszkuje w mieszkaniu byłego chłopaka, zabierając drobne „fanty”, wiążące go z nią.

Czy jednak ta obsesja mogła pchnąć dziewczynę do samobójstwa? Czy dziewczyna, która właśnie dostała się na studia doktoranckie, która ma zostać współautorką cenionej publikacji, może wyskoczyć z balkonu? To właśnie musi ustalić detektyw bostońskiej policji, Frankie Loomis. Wraz ze swoim partnerem prowadziła już wiele spraw, zarówno morderstw, jak i samobójstw, dlatego w tej sprawie coś nie daje jej spokoju. Fakt, że w domu Taryn nie znaleziono komórki jest zastanawiający, bowiem nie ma chyba nastolatki, która takiego telefonu nie posiada. Pytanie zatem brzmi, kto mógł zabrać telefon i czy zrobił to morderca? A jeśli tak, to czy jest nim były chłopak dziewczyny, Liam, a może nieśmiały adorator, Cody? A może…ktoś zupełnie inny?

Prowadząc śledztwo Frances odkrywa niepokojące fakty z życia dziewczyny i jej stanowczą postawę wobec zdrady. To jednak nie tłumaczy tej śmierci, a właściwie morderstwa, bo upierając się przy tej wersji detektyw wykazała się przenikliwością. Czy jednak detektyw zdoła ona ustalić, co tak właściwie się wydarzyło przed śmiercią dziewczyny? Czy pozna tożsamość mordercy? Przekonamy się o tym dzięki lekturze doskonale skonstruowanej i trzymającej w napięciu do ostatniej strony powieści pt. „ Studentka”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros doskonały thriller ukazuje nam oblicze zdrady, ale także motywy działania różnych osób, stawiając na głęboką warstwę psychologiczną. Autorka, Tess Gerritsen, tym razem z Garym Braverem, nie tylko wciąga nas w niezwykle złożone dochodzenie, w którym nic nie jest oczywiste, a my wraz z Frankie angażujemy się emocjonalnie w tę sprawę, zastanawiając się zarówno nad postawą Taryn, jak i nad własnym stosunkiem do zdrady.

To wszystko sprawia, że po tę powieść sięgnąć mogą zarówno osoby lubiące thrillery, jak i zagadki detektywistyczne, a także wszyscy lubiący zanurzyć się w ludzkiej psychice, dokonujący wnikliwej analizy motywów zachowania. Możliwość poznania również wersji wydarzeń Taryn czyni książkę wyjątkową, przenikliwą i zapadającą w pamięć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz