niedziela, 2 stycznia 2022

Anna Bichalska "Kufer tajemnic"

Tytuł: Kufer tajemnic
Autor: Anna Bichalska
Wydawnictwo: HarperCollins


Praktycznie każda rodzina ma swoje tajemnice, rzeczy, o których mówić nie chce i wspomnienia, niekiedy bolesne, które najchętniej ukryłaby jak najgłębiej. Zdarza się niekiedy tak, że tajemnice te pozostają nieodkrytymi przez długie lata, a nawet wieki, zaś zagadki – nierozwiązane. Zwykle na klucz do rozwikłania łamigłówki trafiamy przez przypadek, a od tego, co odkryjemy, zależy czasami nasza przyszłość.

Magdalena, właścicielka klimatycznej, połączonej z antykwariatem księgarni, wchodząc na strych, chciała tylko uporządkować zalegające tam rzeczy. Dom odziedziczyła po babci, od lat nie zaglądał na górę, a w planach miała w końcu opróżnić tam pomieszczenia. Tym większą miała na to ochotę, że akurat jej tata zgodził się zaopiekować rezolutną trzyletnią Hanią, zaś mąż znów był w pracy. Zresztą może to próba rozładowania skumulowanego napięcia nastroiła ją do porządków, ostatnio bowiem pomiędzy nią a Szymonem nie działo się za dobrze. Coraz rzadziej się widywali, coraz mniej rozmawiali, pojawiła się przepaść, wypełniona dodatkowo żalem Magdaleny, że maż tak rzadko przebywa z Hanią.

Magda nie spodziewała się jednak, że to postanowienie uporządkowania strychu będzie wiązało się niejako z przemeblowaniem życia. Na strychu znajduje bowiem stary kufer, który kojarzyła ze zmarła matką. Okazuje się, że zawiera on różne skarby z przeszłości, wśród których jest list matki do Magdaleny, który ta maiła otrzymać kiedy skończy dwadzieścia lat. List zawierał nie tylko wskazówki dotyczące biologicznego ojca Magdaleny, ale też pewną tajemnicę, która wciąż pozostaje do odkrycia. Dotyczy ona zaginionej Stefanii, przyjaciółki prababki Magdaleny. To właśnie do znajomej prababki należał ten kufer, a także większość przedmiotów się w nim znajdujących. Stefania Sierocka, bo o niej mowa, zaginęła dwa lata przed wojną, a mimo poszukiwań nie udało jej się odnaleźć. Czy Magdalena podejmie się tego zadania? Czy po tylu latach jest to jeszcze możliwe?

Przekonamy się o tym dzięki wciągającej powieści pt. „Kufer tajemnic”, autorstwa Anny Bichalskiej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins książka to powieść obyczajowa z nutką romansu, utrzymana w konwencji retro. Równocześnie z bieżącymi wydarzeniami śledzimy też losy Stefanii, wiedząc tym samym nawet więcej, niż Magdalena. To doskonała książka zarówno dla miłośników historii, starych przedmiotów i sekretów, jak i detektywistycznych zagadek. Wraz ze współczesną bohaterką wyruszamy do Błękitnych Brzegów, gdzie nie tylko zgłębiać będziemy sekrety przeszłości, ale także zastanawiać się nad przyszłością.

Frapująca, nawet jeśli schematyczna fabuła, stanowi niewątpliwy atut książki. Mamy do rozwiązania dwie tajemnice, zarówno tę związaną ze Stefanią, jak i z biologicznym ojcem Magdaleny, o którym ta wiedziała, że zginął w wypadku. Okazuje się jednak, że mama ukryła przed nią pewne fakty, a klucz do tej tajemnicy ma mężczyzna, który ją wychował i który był dla niej cudownym opiekunem. Jednocześnie zmagać się będziemy wraz z Magdaleną z pełną wyzwań codziennością. Prowadzenie własnego biznesu, opieka nad dzieckiem i prowadzenie poszukiwań nie jest takie łatwe. Szczególnie, że w Szymonie nie ma żadnego wsparcia. Historia wciąga nas bez reszty, a tocząca się na dwóch płaszczyznach czasowych akcja wymaga koncentracji. I nawet nie wiemy, kiedy zmierzamy ku końcowi historii, pozostając z pewnym niedosytem, ale i … pragnieniem odkrycia czegoś na własnym strychu.

1 komentarz:

  1. Lubię czasem sięgnąć po tego typu książki, zapamiętam tytuł ;)

    OdpowiedzUsuń