środa, 26 stycznia 2022

Maya Motayne "Oculta"

Tytuł: Oculta
Autor: Maya Motayne
Wydawnictwo: Jaguar


Niekiedy jest tak, że pewne wydarzenia po prostu muszą zaistnieć, by dopełniło się Przeznaczenie. Każda historia powinna mieć bowiem swój koniec, choć my błędnie uważamy a niego pewne fakty czy zdarzenia. Tymczasem, patrząc na nasze życie z szerszej perspektywy przekonujemy się, że niekiedy ten koniec to tak naprawdę początek historii…

Czy tak właśnie jest w przypadku Finn i Alfiego? Wiele razem przeżyli, jednocząc swoje siły w walce ze starożytną magią o ocalenie Kastalanii. Ostatecznie jednak ich drogi rozeszły się, wszak pochodzili z dwóch różnych światów. Złodziejka i przyszły król mogli połączyć się tylko w imię wyższego celu, a kiedy ten został osiągnięty, każde wróciło do swojego życia. On powoli przygotowuje się psychicznie do roli, w jakiej przyszło mu wystąpić, następcy tronu. Choć czasy są niepewne, a gniew ludzi będący konsekwencją katastrofy, jaką wywołała magia Sombry, jest wielki. Wielu obywateli straciło swoich bliskich, przestali już bezgranicznie ufać rodzinie królewskiej, mimo iż całą winę ostatecznie zrzucono na dueños, studiujących nowe rodzaje magii. Teraz na dodatek trwa gorączkowe oczekiwanie na wizytę anglezyjskiej rodziny królewskiej w Kastalanii. Celem tego spotkania mają być rozmowy dotyczące traktatu pokojowego pomiędzy królestwami.

Finn miewa się całkiem dobrze, ciesząc się tak cenną dla niej wolnością, przynajmniej do chwili, kiedy tajemniczy nieznajomy w masce kradnie jej magiczną pelerynę - niewidkę, należącą do rodziny księcia. Był to ostatni prezent od niego, ostatnia rzec, która ja z nim łączyła. Na dodatek, niejako przez przypadek zostaje mianowana przywódczynią jednego z potężnych syndykatów przestępczych Castallan. Nadchodzi zatem pora, żeby ta dwójka bohaterów znów się spotkała, i nie tylko zorientowała się we własnych emocjach, ale i … uratowała królestwo. Okazuje się bowiem, że zagrożony jest Szczyt Pokoju i to za sprawą bezwzględnej organizacji, odpowiedzialnej za śmierć brata Alfiego. Czy i tym razem ta nietuzinkowa para sprawdzi się w walce o pokój?

Przekonamy się o tym dzięki znakomitej powieści fantasy pt. „Oculta”, stanowiącej kontynuację powieści „Nocturna”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jaguar książka, to prawdziwa gratka dla miłośników gatunki i dla wszystkich, którzy lubią gry strategiczne, oraz historie zabarwione uczuciem z góry skazanym na porażkę. Maya Motayna już pierwszym tomem serii udowodniła, że nie tylko ma wspaniałą wyobraźnię, ale i niezwykle plastyczny język, zaś słowa przelane przez nią na papier tworzą prawdziwy, wyjątkowy świat pełen magii, do którego uzyskujemy prawo wstępu. Kontynuacja nie traci nic ze swojej świeżości i oryginalności - sięgamy po książkę, która wielokrotnie nas zaskoczy zwrotami akcji, doskonale wykreowanymi bohaterami, również tymi drugiego planu, jak Luka. Pełno tu szczegółów pomagających stworzyć niezapomnianą atmosferę, oddać lokalny koloryt i to niezależnie od tego, czy trafiamy do domu pełnego osieroconych dzieci, czy też

Już sama okładka stanowi wrota do innego świata, a zarazem zaproszenie do podjęcia niebezpiecznej gry. Alfie i Finn nie zawahają się wziąć w niej udział. A ty?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz