piątek, 28 stycznia 2022

Nicholas Sparks "Jedno życzenie"

Tytuł: Jedno życzenie
Autor: Nicholas Sparks
Wydawnictwo: Albatros


Mówi się, że każda miłość jest pierwsza, każda inna, ale tak naprawdę po wielu latach wiele z nich ukrywa się w mrokach niepamięci. Żywa pozostaje zwykle pierwsza i ostatnia z miłości. Ta pierwsza, bowiem jest świeża, nie dotknięta jeszcze bólem rozczarowań i zgorzknieniem, ta ostatnia, bo uczucie trwa nawet jeśli nieco spowszedniało. Oczywiście w wyjątkowych przypadkach chodzi o tę samą miłość, ale zwykle jest tak, że ta pierwsza kończy się w chwili, kiedy zaczynamy nowy etap w naszym życiu. Nie wytrzymuje wówczas próby czasu, lub też nagle odkrywamy, że nasze drogi rozchodzą się, że idziemy w różnych kierunkach.

Czasami też, ta pierwsza miłość jest miłością, która nie miała prawa nadejść, której nie sprzyjał ani czas ani okoliczności. Czy tak właśnie było z pierwszą miłością Maggie Dawes, współwłaścicieli prestiżowej galerii na Manhattanie i znanej fotografki podróżniczej? Dawno nikomu o niej nie opowiadała, pieczołowicie chroniąc swoje życie prywatne i dbając wyłącznie o to, by ludzie znali ją z jej fotografii i profesjonalizmu. Temu służyć miały między innymi nagrywane przez nią filmiki, za pośrednictwem których dzieliła się swoimi wrażeniami, ale przede wszystkim swoją wiedzą odnośnie robienia zdjęć.

Trzy lata temu coś się zmieniło. A właściwie zmieniło się wszystko, zaś miejsce filmików związanych z obsługą sprzętu czy programów komputerowych zajęły te o walce z chorobą. Czerniak czwartego stopnia, dający przerzuty m.in. do wątroby i żołądka, odebrał Maggie to, co najbardziej sobie ceniła – wolność. Paradoksalnie sprawił, że stała się znana jak nigdy przedtem, a kolejne odcinki, w których relacjonowała różnego rodzaju terapie, którym była poddawana i za pośrednictwem których dzieliła się swoimi przemyśleniami związanymi ze śmiercią, oglądały tysiące ludzi. Niezwykłą popularnością zaczęła cieszyć się również galeria, a mimo zatrudnienia już wcześniej pracownika, Leanne, która z czasem stała się Maggie przyjaciółką, brakowało rąk do pracy.

Kiedy jednak swoje CV składa Mark Price, świeżo upieczony absolwent college`u, doskonale znający prace zarówno jej, jak i jej Spólnika – awangardowego rzeźbiarza, Maggie zaczyna mieć wątpliwości. Boi się, że Mark jest kolejną osobą, która z bliska chce oglądać śmierć celebrytki, nie chce widzieć jego prób zaprzyjaźnienia się z nią. Tak naprawdę jednak są to irracjonalne lęki, prawdziwym powodem jej obaw jest bowiem fakt, iż Mark przypomina jej kogoś, kogo poznała wiele lat temu. Mężczyznę, który był pierwszą i jedyną jej miłością…

Mimo tych wątpliwości, Mark okazuje się być doskonałym pracownikiem, a przy tym niezwykle ułożonym, ambitnym i pewnym swojej życiowej drogi młodym człowiekiem, do szaleństwa zakochanym w swojej dziewczynie. Maggie nawet nie zauważa, kiedy zbliżają się do siebie na tyle, że postanawia opowiedzieć chłopakowi historię swojego życia. I wyjawić jedno marzenie, które – jak sądzi Maggie – nie ma szans się spełnić. Jakie to marzenie? Przekonamy się o tym dzięki wyjątkowej powieści pt. „Jedno życzenie”, autorstwa Nicholasa Sparksa. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka, to jedna z najlepszych powieści autora. To dwie fascynujące i prowokujące do pytań i do refleksji nad własnym życiem opowieści, które splatają się ze sobą, tworząc spójną całość. Zachwycić się lekturą mogą nie tylko miłośnicy autora, nie tylko czytelnicy ceniący opowieści miłosne, ale również ci, którzy pragną poświęcić czas również na analizę swojego życia i swoich wyborów oraz zastanowić się nad … swoim życzeniem. Zanim nie będzie za późno.

Mimo iż od początku przeczuwamy, jak rozgrywająca się współcześnie historia się zakończy, to z zapartym, tchem pochłaniamy kolejne strony, czekając na wspomnienia Maggie. Wraca w nich do czasów, kiedy jako niespełna szesnastoletnia dziewczyna została wysłana przez rodzinę do urokliwego miasteczka turystycznego Ocracoke w Karolinie Północnej, co dla niej oznaczało prawdziwe zesłanie. Sześć miesięcy pod opieką ciotki, którą widziała tylko raz w życiu, w siermiężnym domu na plaży, w którym nie ma nawet telewizora, w wiosce bez centrum handlowego, wydawało się być horrorem. I było takie do chwili poznania Bryce`a Tricketta, korepetytora, który przy okazji zaraził ją miłością do fotografii, determinując niejako jej przyszłość. Sprawił również, że żaden mężczyzna po nim, nie wydawał się być godnym miłości. Tyle tylko, że w jej sytuacji ona nie wydawała się być godna jego osoby.

Sięgając po książkę musimy nastawić się na łzy wzruszenia, ale także skrajne emocje. Sparks jak zwykle nie oszczędza swoich bohaterów, stawiając przed nimi wielokrotnie zadania, których nie są w stanie udźwignąć i przeszkody, które ich pokonują. Jednocześnie zarówno sama historia, jak i sposób narracji, konstrukcja postaci sprawiają, że żyjemy opowieścią, angażując się w bezgranicznie. Po skończonej lekturze trudno zapomnieć o pojawiających się w jej trakcie wątpliwościach związanych z własnym życiem i tym, czy dokonaliśmy właściwych wyborów. Jeśli mamy jeszcze szansę na zmianę, wykorzystajmy ją i zastanówmy się, czy nasze jedno życzenie ma szansę się spełnić.

1 komentarz:

  1. Sparks cały czas mnie ciekawi, muszę w końcu zabrać się za jego twórczość!

    OdpowiedzUsuń