niedziela, 30 stycznia 2022

lek.Monika Działowska, lek.Aleksandra Multan " Zdrowy maluszek. Wyprawka noworodka lekarskim okiem"

Tytuł: Zdrowy maluszek. Wyprawka noworodka lekarskim okiem
Autor: lek.Monika Działowska, lek.Aleksandra Multan
Wydawnictwo: Septem


Wyprawka dla niemowlaka, czyli produkty dla mającego przyjść na świat dziecka, zarówno na poród, pierwsze chwile w szpitalu i w domu, a także na nadchodzące miesiące jego życia to temat spędzający sen z powiek przyszłym rodzicom. I to nie tylko dlatego, że jest to sprawa bardzo kosztowna i nierzadko pokaźnie rujnująca domowy budżet, ale również z uwagi na mnóstwo informacji krążących w sieci, a także tysiące produktów dostępnych na rynku.

Dodatkowo możemy znaleźć dziesiątki list z rekomendowanymi pozycjami wyprawki, i to list znacząco się od siebie różniących. Szpitale i szkoły rodzenia dokładają jeszcze swoje co sprawia, że ciężarna po prostu gubi się w tym, co tak naprawdę musi kupić, co będzie jej niezbędne, a co wydaje się zbędnym wydatkiem, w żaden sposób nie pomagającym ani jej w codziennym funkcjonowaniu, ani nie wspierającym rozwoju dziecka. Taka lista stanowić może źródło dodatkowego i zupełnie niepotrzebnego stresu, bowiem tak naprawdę zdrowy maluch potrzebuje zaledwie ułamek tego, co na tych wszystkich rozpiskach się znajduje.

O tym, co tak naprawdę będzie potrzebne, na co zwracać uwagę przy wyborze określonych produktów i dlaczego dana kwestia jest taka ważna z uwagi na bezpieczeństwo/komfort malucha, szczegółowo wyjaśniają dwie mamy, a jednocześnie lekarki, Monika Działowska oraz Aleksandra Multan. W opublikowanej nakładem Wydawnictwa Septem książce pt. „Zdrowy maluszek. Wyprawka noworodka lekarskim okiem” znajdziemy sporo informacji dotyczących zarówno garderoby i środków do pielęgnacji niemowlaka, jak i na temat karmienia (w tym karmienia piersią) czy umeblowania pokoju dziecka, wózków, nosidełek czy różnego rodzaju zabawek. To wszystko składa się na poradnik, który nie tylko pozwala odnaleźć się w gąszczu różnych produktów, ale który w prosty i klarowny sposób wyjaśnia co i dlaczego będzie nam potrzebne tak, byśmy dzięki tej wiedzy mogli dokonywać korekty wyprawki.

Książka adresowana jest przede wszystkim do par spodziewających się dziecka, a także do tych, którzy o nim myślą, ale przyda się również tym, którzy dzieci już mają. Być może bowiem akurat są na etapie zmiany wózka czy sposobu karmienia bądź samego mleka. Poradnik składa się z czternastu rozdziałów, z których każdy zajmuje się inną kwestią mniej lub bardziej związaną z listą zakupów o której myślimy, kompletując wyprawkę. Pierwsze rozdziały poświęcone ubrankom, torbie do porodu, pozwalają nie tylko zwiększyć poczucie bezpieczeństwa przyszłej mamy, ale też uniknąć niezręcznej sytuacji, kiedy nagle okazuje się w szpitalu, że o czymś zapomnieliśmy. Kolejny rozdział dotyczący przestrzeni malucha, pozwala nam zorganizować w najlepszy dla niego sposób przestrzeń do życia, autorki poruszają tu tematy związane z doborem odpowiednich farb i mebli, a także ze snem.

W książce znajdziemy także obszerny rozdział poświęcony zakupowi wózka i kwestiom technicznym z nim związanych, a przeanalizowanie rodzajów dostępnych opcji pozwoli uniknąć zbędnych wydatków czy konieczności dokupowania dodatkowych elementów. Podobnie zresztą jest w przypadku kolejnego rozdziału poświęconego fotelikowi samochodowemu. W rozdziale związanym z apteczką znajdziemy nie tylko polecane produkty do pielęgnacji niemowląt, ale również przydatne gadżety, służące utrzymaniu zdrowia lub szybszemu do niego powrotowi. Zaś omówienie kosmetyków w kolejnym rozdziale, ułatwi nam codzienną pielęgnacje dziecka.

Autorki szczegółowo omawiają również zagadnienia związane z kąpielą malucha, szczegółowo opisują zalety i wady stosowania smoczka, a także poszczególne jego typy i rodzaje, zwracają również uwagę na problemy występujące w temacie karmienia. Mimo iż na sam ten temat możnaby napisać kilka książek, krótko charakteryzują rodzaje karmienia, zwracając baczniejszą uwagę na produkty, które mogą nam być niezbędne, takie jak laktator czy omawiając rodzaje mlek modyfikowanych, jeśli nie jesteśmy w stanie karmić samodzielnie. W poradniku znajdziemy także tematy związane z gadżetami i akcesoriami, zabawkami czy opieką okołoporodową i występującymi mitami związanymi z ciążą i samym dzieckiem.

Wszystko to składa się na obszerne kompendium wiedzy na temat niemowlęcej wyprawki i samego malucha. Porządkuje naszą wiedzę na temat dostępnych na rynku produktów, podpowiada, w co w jakiej sytuacji warto zainwestować, a co lepiej sobie odpuścić. Prowadzi nas za rękę, znacząco ułatwiając życie i zmniejszając poziom stresu, pozwalając natomiast zaoszczędzić pieniądze. Szkoda, że nie miałam takiej książki, kiedy rodziła się Klara, bo wiele z moich zakupów okazało się nietrawionych. Książka Działowskiej i Multan jeszcze potwierdziła moje obserwacje.

1 komentarz: