wtorek, 4 stycznia 2022

Remigiusz Mróz "Wybaczam Ci"

Tytuł: Wybaczam Ci
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Wychodząc za mąż czy nawet żyjąc z kimś wiele lat pod jednym dachem wydaje ci się, że już znasz tę osobę, że już wiesz, czego możesz się spodziewać, czego się obawiać, ale też i na co liczyć. Jeśli jeszcze ta osoba ma stabilną pracę, jeśli ma ugruntowane przekonania i żyje według określonych zasad i wartości, możesz być spokojna. Taki mężczyzna niczym nie przyjemnym cię nie zaskoczy, będzie czuł się w obowiązku łożyć na dom i zrobi wszystko, byś opływała w dostatek. Złudzenie? Niestety tak, choć wciąż dajemy się na to nabierać, karmiąc się nadzieją, że mamy wielkie szczęście, że wygrałyśmy przysłowiowy los na loterii.

Tak właśnie myślała Ina Kobryn, która u boku Rafała prowadzi spokojne i dostatnie życie. ON, człowiek poukładany, mający dobrą pracę w branży finansowej, daje jej poczucie bezpieczeństwa w tym finansowego. Ona sama zatrudniona w jednym z klubów integracji społecznej jako pracownik socjalny wie, jak może wyglądać życie i jak wielkim szczęściem jest taki mężczyzna u boku. Mimo upływu czasu wciąż daje jej drobne dowody miłości, a ich codzienność przypomina sielankę. Spędzają wspólnie mnóstwo czasu i wydaje się, że nic już nie może jej zaskoczyć. Przynajmniej do chwili, kiedy siadając przed komputerem dostrzega, że Rafał, który zwykle dbał o swoją prywatność, nie wylogował się ze swojego konta na Facebooku. Kierowana ciekawością Ina odczytuje wiadomość, którą otrzymał o treści „wybaczam ci”, pochodzącą od nieznajomej dziewczyny, niejakiej Moniki Marczewskiej.

Kiedy mówi o niej Rafałowi, ten bagatelizuje sprawę wypierając się znajomości. Czy faktycznie nie zna dziewczyny, a wiadomość była przypadkową? A jeśli tak, to jak to możliwe, że kilka godzin po wysłaniu wiadomości dziewczyna popełnia samobójstwo i to w pobliżu miejsca, w którym Rafał wraz z partnerem siostry Iny spędzają męski wieczór? Co taka dziewczyna miałaby wybaczać jej mężowi? Być może Rafał mógłby to jakoś wiarygodnie wytłumaczyć, ale … znika. Na dodatek okazuje się, że firma w której jest rzekomo zatrudniony, nigdy o kimś takim nie słyszała. Podobnie jak nie istnieją kluczowi klienci, z którymi prowadził rozmowy biznesowe i jak nie istnieje … sam Rafał.

Nie do uwierzenia wręcz jest to, że przez lata wspólnego życia Ina nie zorientowała się, że mieszka z kimś posługującym się fałszywą tożsamością i że ten fakt nigdy nie wyszedł na jaw. Teraz jednak Rafał jest również poszukiwany przez policję, bowiem okazuje się, że Monika wcale nie popełniła samobójstwa, tylko została zamordowana. Również Ina, mimo szoku, poszukuje wyjaśnienia całej sytuacji, a pomaga jej w tym siostra Julia, a właściwie wspomniany partner siostry, Gracjan. Co odkryje? Jak to wpłynie na nią i na wiarygodność Rafała? Co takiego ukrywał przed nią i co wspólnego z Rafałem może mieć trener Grondys? Przekonamy się o tym dzięki rewelacyjnej i trzymającej w napięciu powieści pt. „Wybaczam ci”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona książka, to kolejna już pozycja pióra Remigiusza Mroza, która przykuwa nas do fotela i nie pozwala się oderwać. Niezależnie od tego, ile potencjalnych wersji wydarzeń wymyślimy, autor i tak nas zaskakuje, dlatego po książkę mogą sięgnąć nie tylko fani kryminałów, ale i powieści detektywistycznych i kryminalnych zagadek.

Frapująca fabuła to już pewnik u Mroza. Podobnie jak doskonale skonstruowani bohaterowie i gwałtowne zwroty akcji, których nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć. Nic zatem dziwnego, że w napięciu śledzimy rozwój wydarzeń, nieświadomi, jakie pułapki szykuje na nas Mróz. Tajemnica z przeszłości, fikcyjna tożsamość, intrygujący, ale i bolesny pamiętnik – to tylko część niespodzianek, na które musimy się szykować. Zakończenie jak zwykle zbija nas z tropu i obala wszystkie nasze teorie, rozbudzając w nas chęć sięgnięcia po kolejną książkę autora.

2 komentarze:

  1. Nie czytałam jeszcze tej książki Mroza, a już widzę w zapowiedziach, że lada moment wyda kolejną nowość..

    OdpowiedzUsuń