czwartek, 31 marca 2022

Damara Strong, dr Gareth Moore "Zagadki naukowe dla małych geniuszy"

Autorzy: Damara Strong, dr Gareth Moore
Wydawnictwo: Jedność


Człowiek nie rodzi się geniuszem – staje się nim w odpowiednich warunkach. Niezbędne jest do tego nie tylko sprzyjające otoczenie, ale również dieta czy aktywności, które podejmuje. Wśród nich są m.in. ćwiczenia sprzyjające tworzeniu połączeń nerwowych, logicznemu myśleniu czy analizie zdarzeń. Dlatego polecane są różnego rodzaju gry i zabawy logiczne, wymagające logicznego myślenia, wysiłku umysłowego, a przy tym sprawiające, że doskonale się przy nich bawimy, spędzając wolny czas.

(Nie tylko) Mali geniusze mogą ćwiczyć swoje umysły dzięki publikacji zachęcającej do zabawy a jednocześnie nauki, pt. „Zagadki naukowe dla małych geniuszy”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność książka, to zbiór ponad 100 zagadek z zakresu nauk ścisłych, technologii i matematyki, choć tak naprawdę w zabawie nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w trakcie tej zabawy wkraczamy w świat nauki. Książka adresowana jest do starszych dzieci, które posiadają już podstawy wiedzy z geografii, biologii, fizyki czy matematyki, ale zróżnicowany poziom trudności ćwiczeń pozwala czerpać satysfakcję z zabawy niezależnie od wieku.

Każda z zagadek opatrzona jest krótką instrukcją, na górze strony znajduje się miejsce, na wpisanie czasu wykonania zadania, możemy zatem wykorzystać książkę nawet do zawodów – kto pierwszy rozwiąże daną zagadkę. W kolejnych ćwiczeniach tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Będziemy zatem dopasowywać zwierzęta do ich siedlisk i szukać tych, które się powielają, będziemy łączyć narządy wewnętrzne człowieka z ich funkcjami. Szukać właściwego cienia i wskazywać różnice pomiędzy ilustracjami. Identyfikować lustrzane odbicie i przemierzać labirynty. Szukać zębów i poszukiwać dinozaurów. Uzupełniać łańcuch pokarmowy i odpowiadać na pytania o Arktyce.

Zebrane w książce zagadki nie tylko weryfikują posiadaną wiedzę, ale i zachęcają do jej uzupełniania. Stanowią całościowe spojrzenie na naukę, w której poszczególne zagadnienia są przedmiotem zainteresowania tak naprawdę kilku dziedzin. Fascynują i wciągają, dlatego może zdarzyć się, ze niejeden rodzic sprawdzać będzie swoją wiedzę koncentrując się na nich. Na końcu książki znajdują się odpowiedzi do zagadek, ale warto samodzielnie poszukiwać rozwiązania, ewentualnie sięgając do innych książek, weryfikując poprawność rozwiązania dopiero na samym końcu. Dzięki temu wykonywaniu ćwiczeń towarzyszyć będzie dodatkowo dreszczyk emocji…

3 komentarze:

  1. Świetna książka, pewnie nie tylko dziecko poprawiłoby swoją wiedzę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieekawy tytuł. Polecę ją dalej. ;)

    OdpowiedzUsuń