środa, 20 kwietnia 2022

Dagmara Andryka "Król. Tom I"

Tytuł: Król. Tom I
Autor: Dagmara Andryka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Swojego czasu media zalała fala informacji na temat działania koncernów farmaceutycznych i ich współpracy z lekarzami. Niezwykle bulwersujące było nie to, że te dwie grupy się kontaktują, ale to, w jaki sposób lekarze są nakłaniani do przepisywania leków danej firmy. Ekskluzywne prezenty w zamian za punkty zebrane z wystawionych recept albo inne formy pomocy we wprowadzeniu produktów pod strzechy – wszystko to denerwuje przeciętnego pacjenta, o którego dobro chodzi w tym wszystkim najmniej.

Jednak, skoro tak wygląda walka o klienta, skoro koncerny są w stanie wyłożyć wielkie pieniądze na przekonanie do siebie lekarzy, to jak musi wyglądać walka jeszcze przed wprowadzeniem danego produktu na rynek. Dlatego wszystkie badania, prace nad nowymi specyfikami, trzymane są w ścisłej tajemnicy, bowiem wygra ten, kto wypuści dany lek jako pierwszy. Nie dziwią zatem wielopoziomowe zabezpieczenia dostępu do informacji czy różnego rodzaju procedury bezpieczeństwa. Niestety czasami zawodzi wszystko, szczególnie jeśli słabym ogniwem jest pracownik, który ma dostęp do wielu danych.

Czy taki właśnie kret działa w firmie farmaceutycznej Bio-Tech-Farm-Med? Jej prezes jest o tym przekonany, a żeby ograniczyć dalsze straty, decyduje się na zaangażowanie Anny Marii Kier. Ta była warszawska policjantka, obecnie na ustawowej emeryturze, nie sądziła, że po odejściu z pracy znów wróci do zawodu choć w nieco innym charakterze. Jednak problemy osobiste, a właściwie zdrowotne syna, zmuszają ją do poszukiwania dodatkowego źródła dochodu. Dlatego też podejmuje się realizacji zlecenia i udając specjalistkę działu HR zbadać ma możliwość wystąpienia potencjalnego przecieku oraz zidentyfikować jego źródło.

Sam prezes zrobił już wstępne rozeznanie i wszystko wskazuje na to, że kretem może być ktoś z najbliższych jego współpracowników, ktoś z najwyższych szczebli hierarchii. Anna szybko orientuje się, że w firmie dzieje się coś dziwnego, a bez pomocy nie będzie w stanie ruszyć tej sprawy. Angażuje zatem do pomocy specjalistkę od komputerów, mocno specyficzną Wandę Lechicką, mającą problemy z dopasowaniem się do otoczenia. Wspólnie pracują nad sprawą, która nie tylko zatacza coraz szersze kręgi, ale staje się coraz dziwniejsza. Już nie tylko szukają bowiem kreta, ale i przyczyny śmierci specjalistki od HR, Doroty Kosmysz. Rzekomo została ona potrącona, ale okoliczności wypadku są na tyle niejasne, że można podejrzewać nieudaną próbę zabójstwa. A właściwie udaną, bowiem kobieta ostatecznie umiera w szpitalu. Zanim tak się jednak stanie, zdoła ostrzec Annę przed kobietami w firmie…

Co tak naprawdę dzieje się w firmie? Czy ktoś rzeczywiście jest kretem? Czy może mamy do czynienia z większą sprawą, taką, dla której warto zabić? Przekonamy się o tym dzięki powieści pt. „Król”, autorstwa Anny Marii Kier. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka książka, to pierwszy tom serii o emerytowanej policjantce rozwiązującej zagadki detektywistyczne. Dagmara Andryka stworzyła niezwykle wciągający i wysokiej jakości kryminał, od którego trudno jest się oderwać szczególnie, że każdy z czytelników czuje powagę sytuacji oraz jest świadomy tego, że gra toczy się o wysoką stawkę.

W lekturze zatopić się mogą zatem nie tylko wielbiciele kryminalnych historii, ale także wszyscy lubiący gwałtowne zwroty akcji, doskonale zarysowanych bohaterów, z mocnym akcentem również na ich życie osobiste i rysem charakterologicznym. Wciągające dialogi i opisy sytuacji zwiększają tylko nasz apetyt na prawdę, dlatego też chętnie uczestniczymy w prowadzonym przez Kier dochodzeniu. A odkładając książkę już mobilizujemy siły, przygotowując się na kolejną część i kolejne śledztwo…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz