sobota, 2 kwietnia 2022

Marta Zaborowska "Bez powrotu"

Tytuł: Bez powrotu
Autor: Marta Zaborowska
Wydawnictwo: Czarna Owca


Patologiczna chęć dominacji, panowania nad ofiarą, charakteryzuje seryjnych morderców. W przeciwieństwie od morderców na zlecenie, którzy zabijają z zimną krwią za pieniądze, seryjny morderca wybiera swoje ofiary według sobie tylko znanego klucza, żeby w panowaniu nad nimi zaspokoić pewną potrzebę. Sam akt zabójstwa czasami nawet nie bywa celem tylko konsekwencją.

Aby złapać seryjnego zabójcę konieczny jest klucz – odkrycie schematu, według którego działa. Niekiedy również on, czerpiąc z tego dodatkową przyjemność, albo chcąc zostać złapanym, naprowadza śledczych na właściwy trop. Zanim jednak zostanie złapany, ma zwykle na koncie już kilka ofiar, a tym już żaden sukces policji nie pomoże. Tym razem detektyw Julia Krawiec ma osobisty interes w tym, by zabójca został schwytany. Dopiero co poznała swoją przyrodnią siostrę, a teraz poszukuje jej i to ze świadomością, że być może nie zobaczy jej żywej.

Spotkanie na ślubie ojca z Lidią było szybkie, ale intensywne. Siostra zdążyła tylko poprosić ją o pomoc, ale o charakterze interwencji nie zdążyła już wspomnieć. Odebrany telefon wywołał w niej wielkie emocje, zdążyła tylko zapewnić Julię, że wróci za godzinę, po czym zniknęła. W jej mieszkaniu nic nie wskazywało na włamanie, ale zniknięcie jej sąsiadki, Aleksandry Majewskiej, z którą Lidia pracowała, budzi już niepokój, Szczególnie, że w kuchni sporo było krwi, najprawdopodobniej należącej do zaginionej Aleksandry.

Jednak ani Julia, ani jej życiowy partner, Adam Górny, nie spodziewają się tego, że Majewska zostanie znaleziona w pobliskim lesie, utopiona w potoku. Obrażenia głowy dają nadzieje, że nic już nie czuła w chwili śmierci, pytanie jednak brzmi – kiedy i gdzie ta śmierć nastąpiła, wszystko bowiem wskazuje, że ciało zostało przeniesione. Wierszowana wskazówka dotycząca porzuconego ciała, przyczepiona do tablicy ogłoszeń, również nie przynosi żadnych odpowiedzi. Na dodatek wszystko skazuje, że morderca ma jeszcze inne plany – w kolejnym anonimie, adresowanym do Julii, morderca wspomina o poszukiwaniu trzeciej kobiety. Czy ma być nią Julia? Czy w związku z tym można spodziewać się, ze Lidia już nie żyje?

W trakcie śledztwa pojawiają się kolejne pytania, a niemal zupełny brak wskazówek powoduje wzmożone napięcie. Jak zakończy się to dochodzenie? Odpowiedzi będziemy poszukiwać w książce pt. „Bez powrotu”, kolejnym już tomie poświęconym detektyw Julii Krawiec. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka autorstwa Marty Zaborowskiej, to pasjonująca lektura, która trzyma nas w napięciu od pierwszych stron. Szczególnie, że w opowieść o Julii i jej zaginionej siostrze została wpleciona jeszcze inna historia, tylko pozornie nie mająca nic wspólnego ze śledztwem.

Po książkę mogą sięgnąć nie tylko miłośnicy serii o Julii i jej dość osobliwej rodzinie, ale również wielbiciele detektywistycznych historii. Zagadek tu nie brakuje, historia romansu i rodzinnej tragedii przeplatająca dochodzenie Krawiec również wciąga i sama w sobie stanowi tajemnicę. Frapującej fabule i wartkiej akcji towarzyszą doskonale skonstruowani bohaterowie, z Julią na czele, zaś jej rozwijający się związek dodatkowo podgrzewa atmosferę. To wszystko sprawia, że książkę pochłaniamy łapczywie,3 komentarze:

 1. To nie gatunek, po jaki sięgam. Cieszę się jednak, że Tobie przypadła do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam serdecznie ♡
  Wspaniała recenzja! O książce wcześniej nie słyszałam, ale wygląda na to, że lektura może mi się spodobać :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że książka Ci się podobała. Nie ma nic lepszego, niż dobra lektura.

  OdpowiedzUsuń