środa, 13 kwietnia 2022

Mary Burton "Widzę cię"

Tytuł: Widzę cię
Autor: Mary Burton
Wydawnictwo: MUZA SA


W szeregach policji, to profilerzy, łączący w sobie wiedzę psychologiczną z talentem do wnikania w umysł mordercy, najbardziej fascynują otoczenie. Bardzo często to oni są w stanie odkryć klucz do rozwiązania sprawy, naprowadzić na trop, prowadzący do ujęcia sprawcy danej zbrodni. Niektórzy z profilerów dysponują jeszcze innymi talentami, które pomagają im w ujęciu sprawcy. Zoe Spencer, agentka specjalna FBI i profilerka w jednym ma właśnie taką umiejętność, dzięki której nie tylko sprawca zyskuje materialny wymiar, a jego motywy działania stają się jawne, ale również ofiara jest w stanie przemówić. Zoe jest bowiem rzeźbiarką, która jak nikt inny potrafi odtworzyć wygląd ofiary, dysponując zaledwie czaszką, a także ogromną wiedzą z dziedziny biologii. Czy jednak ta umiejętność i tym razem pozwoli jej złapać sprawcę?

Kiedy w skrzyni, ukrytej w jednej z komórek lokatorskich, była dziennikarka śledcza, obecnie freelancerka tropiąca tajemnice zbrodni, znajduje szkielet, prawdopodobieństwo rozwiązania tej sprawy jest nikłe. Na kościach nie zachowały się ślady DNA, nie było też żadnych wskazówek pozwalających zidentyfikować nieszczęsną kobietę. Przynajmniej do chwili, kiedy Zoe otrzymuje zlecenie na rekonstrukcję tej ofiary – po kilku miesiącach pracy wyłania się spod rąk agentki twarz, która wielokrotnie była pokazywana na szkoleniach. Zniknięcie dziewiętnastoletniej Marshy Price, ambitnej studentki, było niezwykle zagadkowe, zaś prowadzącym śledztwo w tej sprawie nigdy nie udało się ustalić żadnych szczegółów. Teraz, wiele lat później, dziennikarka otrzymuje anonimową wiadomość, dzięki której sprawa nastolatki znów staje się przedmiotem zainteresowania zarówno mediów, jak i policji.

Odwraca to uwagę śledczych od innych zbrodni, na przykład prostytutki zamordowanej w pokoju hotelowym. Przynajmniej do czasu, kiedy okazuje się, że te sprawy mogą być ze sobą powiązane…Z każdym kolejnym dniem Zoe będzie miała więcej wątpliwości, ale też więcej pracy szczególnie że teraz jedzie do rodzinnego miasta ofiary, by wspólnie z detektywem Vaughanem pracować nad sprawą. Patrząc na ich działania mogłoby się wydawać, że to duet doskonały i to nie tylko w pracy. I rzeczywiście, w przeszłości z Williamem łączył Zoe romans, a – jak się okazuje – wzajemny pociąg nie wygasł. Co jednak nie przeszkadza im prowadzić śledztwa, które przybiera coraz dziwniejsze kierunki. Szczególnie, że krótko po rozmowie z policją, zostaje porwana siostra oraz siostrzenica Marshy Price, zaś szwagier zostaje ugodzony nożem przez nieznanego sprawcę. Tyle tylko, że nic w jego opowieści się nie zgadza…

Co naprawdę wydarzyło się w domu siostry Marshy? Jakie tajemnice kryje Hardley i czy możliwe, że dysponuje informacjami na temat zniknięcia swojej siostry? Czy parze detektywów uda się rozwikłać tę skomplikowaną i wielowątkową zagadkę? Przekonamy się o tym dzięki lekturze kolejnej już powieści z cyklu „Profiler kryminalny”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa MUZA SA. Kryminał pt. „Widzę cię”, autorstwa Mary Burton, to trzymająca w napięciu do ostatniej strony lektura, która zachwyci nie tylko miłośników gatunku, ale również osoby zainteresowane pracą profilera. A także te, które poszukują angażującej powieści, ta bowiem bez wątpienia do takich należy.

Frapująca fabuła i wartka akcja stanowią jednak tylko dodatek do mistrzowskiej kreacji Zoe Spencer. Zresztą agentka dopiero w tym tomie w pełni pokazuje swoje możliwości, i to zarówno jako profilerka i rzeźbiarka, a także odsłania kobiecą stronę swojej natury. Romans z detektywem jest tu tylko dodatkiem, podgrzewającym nieco atmosferę, choć nie odciągającym od prowadzonej sprawy. Komplikacja tych czynników wpływa na nasze zaangażowanie sprawiając, że od lektury naprawdę trudno się oderwać, a ja z niecierpliwością czekam już na kolejny tom serii!

1 komentarz: