poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Ryszard Ćwirlej "Naga prawda"

Tytuł: Naga prawda
Autor: Ryszard Ćwirlej
Wydawnictwo: MUZA SA


Niekiedy prosta rzecz może być niezwykle skomplikowana, zaś skomplikowana – niezwykle prosta. Kluczem do rozwikłania zagadek czy rozwikłania biegu wydarzeń w takich sytuacjach jest przyjęcie perspektywy osoby z zewnątrz. Tylko wówczas można dojrzeć rozwiązanie, tylko wówczas można dojrzeć … nagą prawdę.

Mistrzami w rozwiązywaniu zagadek, zarówno tych wyglądających na proste, jak i tych od początku skomplikowanych jest Aneta Nowak, młoda i ambitna podkomisarz. Ma ona już na koncie kilka spektakularnych sukcesów, ale nieszczęśliwy zbieg okoliczności i nieodpowiedni człowiek na wysokim stanowisku stały się powodem jej powrotu na komisariat, w którym zaczynała karierę. Być może rozwikłanie kolejnych zagadek stanie się okazją na objęcie stanowiska na przykład w Poznaniu, szczególnie że tam mają miejsce dwie z trzech spraw, które wymagają interwencji policji.

W zimowy wieczór Adam Włodarczyk, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami w miejskim urzędzie postanawia wykorzystać nieobecność żony i dzieci, i wyrwać się z kolegami na piwo. Na jego nieszczęście koledzy posiadający w domu bagaż w postaci partnerek szybko kończą spotkanie, on zaś postanawia jeszcze się napić. Kiedy przy barze spotyka interesującą i wyraźnie zainteresowaną nim kobietę nie wie jeszcze, że zmieni ona jego życie. Nie wie tego, kiedy razem piją, idą do jego domu czy uprawiają seks. Z pewnością jednak Adam zdaje sobie sprawę ze swoich kłopotów, kiedy rano budzi się koło … zwłok dziewczyny. Poderżnięte gardło jego kochanki i ilość krwi nie pozwalają mieć złudzeń, że kobieta miała szansę przeżyć. Zanim jednak Adam zdołał na dobre spanikować, odebrał telefon z zaskakującą ofertą … sprzątania.

Kilka tygodni później dwóch wędkarzy z Pamiątkowa znajdują w okolicznym jeziorze zatopiony samochód. Jeden z nich, przekonany o możliwości udzielenia pomocy nurkuje w pobliżu wraku, chcąc wydostać pasażerów samochodu. Ze zdumieniem stwierdza jednak, że siedząca w aucie para nie została utopiona, ale zastrzelona. Przybyli na miejsce śledczy dokonują kolejnego makabrycznego odkrycia – w samochodzie znajdowało się również dziecko.

Jednocześnie, niemal w tym samym czasie, ginie jedna z pracownic poznańskiego baru Świat Wódek. Właścicielem lokalu jest policjant, starszy aspirant Przemek Drążkowski, choć w rzeczywistości prowadzi go jego żona, Alex. To ona odkrywa, że z kasetki firmowej zniknęło kilka tysięcy złotych, a brak tych pieniędzy zbiega się ze zniknięciem jednej z pracownic lokalu. Marianna po prostu nie zjawiła się pewnego ranka w pracy, nie oddając długu nawet koleżance, a wszystko wskazuje na to, że uciekła zabierając wszystkie swoje rzeczy. Na dodatek na terenie jednej z firm, w stercie gruzu została odnaleziona … kobieca ręka.

Czy te sprawy w jakikolwiek sposób mogą być ze sobą połączone? A jeśli tak to w jaki sposób? Co kryje się za niecodzienną ofertą złożoną Adamowi? Ile warte są nieruchomości w Poznaniu i czy warto dla nich zabić? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi będziemy poszukiwać w książce pt. „Naga prawda” Ryszarda Ćwirleja. Opublikowana nakładem Wydawnictwa MUZA SA książka, to niezwykle wciągający kryminał, który zachwyci nie tylko miłośników autora, ale również fanów zagadek kryminalnych. Tu dodatkowo otrzymujemy frapującą fabułę, wiele wątków splatających się ze sobą w misterny sposób i interesującą postać podkomisarz Nowak. To sprawia, że od książki nie sposób się oderwać, czynnie uczestniczymy bowiem w śledztwie, starając się szukać nowych śladów i – niestety – wielokrotnie dając się wyprowadzić autorowi w pole, jeśli chodzi o oczekiwany ciąg zdarzeń. To dodatkowo podgrzewa atmosferę, a emocje towarzyszą nam jeszcze długo po zakończeniu lektury. Jedyne, co możemy zrobić, to iść na piwo, ale wystrzegać się drinków z nieznajomymi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz