niedziela, 10 kwietnia 2022

Dr Drew Ramsey "Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne. Dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem"

Autor: Dr Drew Ramsey
Wydawnictwo: Kobiece

Nie od dziś wiadomo, że istnieje powiązanie pomiędzy psychiką a dietą. A właściwie pomiędzy dietą a równowagą organizmu (w tym równowagą psychiczną). Ostatnie miesiące przyniosły ze sobą wiele wydarzeń zaburzających tę równowagę niemal u każdego – covid, teraz wojna u naszych sąsiadów – wszystko to nie pozostaje bez śladu dla naszego zdrowia. Generuje bowiem stres, ten zaś destrukcyjnie wpływa na nasz organizm. Stąd zwiększona ilość chorób somatycznych, zmniejszona odporność, coraz częstsze stany lękowe czy depresyjne.

Czy można zatem w tej trudnej sytuacji, kiedy z jednej strony narasta presja otoczenia, a z drugiej poczucie zagrożenia, pomóc sobie? Rozwiązaniem może okazać się dieta, bowiem eksperci z całego świata są zgodni co do dwóch faktów – zwiększa się ilość zdiagnozowanych przypadków chorobowych, z rozpoznaniem chorób psychicznych na czele, a także rośnie ilość badań potwierdzających pozytywny wpływ diety na kondycję psychiczną. A choć zarówno zaburzenia lękowe leczy się przy pomocy psychoterapii oraz leków, to niestety taka terapia nie działa, a przynajmniej nie zawsze wystarczy. Dlatego też warto sięgnąć po czynnik, którzy może znacząco wpływać na naszą kondycję, czyli po odpowiedni pokarm. Jak się okazuje, zdrowe żywienie to pewna forma terapii, która może znacząco złagodzić a nawet zwalczyć chorobę, a już na pewno ma dużą skuteczność jako działanie zapobiegawcze. Diety i odchudzanie to niezwykle popularny temat poradników, ten jednak proponuje nam drogę do zdrowia psychicznego i to w bardzo smaczny i bezbolesny sposób.

O znaczeniu diety i jej wpływie na prawidłowe czynności mózgu przeczytać możemy w doskonałej i otwierającej nas na inne formy leczenia książce pt. „Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne. Dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Kobiecego poradnik, autorstwa dr. Rew Ramseya, to lektura, która może znacząco poprawić naszą jakość życia, stanowiąca zarówno doskonały prezent dla nas samych, jak i dla osób w naszym otoczeniu, które cierpią z powodu swojej złej kondycji psychicznej. To również doskonała lektura dla medyków czy terapeutów, którzy mogą proponować zdrowe odżywianie, jako uzupełnienie prowadzonego leczenia.

Książka składa się z dwóch części, z których pierwsza koncentruje się na wiadomościach dotyczących budowy i funkcjonowania naszego organizmu oraz składników odżywczych sprzyjających sprawności mózgu. Druga natomiast wyjaśnia, w jaki sposób i my możemy zacząć kroczyć tą ścieżką ku zdrowiu, zawiera też przepisy, które pomogą nam w utrzymaniu/odzyskaniu zdrowia.

Poznamy nową dziedzinę nauki, zwaną psychiatrią żywieniową, koncentrującą się na wykorzystaniu żywności w celu optymalizacji pracy mózgu, co pomaga zapobiegać chorobom psychicznym i leczyć je. Poznamy również definicję takich pojęć, jak depresja i lęk, a autor przytaczać będzie dowody na to, że zdrowie psychiczne jest uzależnione od tego, co jemy. Mając tę świadomość, a także poznając wszystkie składniki żywieniowe, w sposób znaczący poprawiające pracę mózgu, będziemy w stanie dokonać rozsądnych i opartych na dowodach naukowych zmian w swojej diecie.

Będzie to możliwe dzięki wskazówkom udzielonym przez dr Ramseya. Podkreśla on, że kwestie żywieniowe są niezwykle skomplikowane, a ilość diet funkcjonujących w świecie – zatrważająca. Przyznaje również, że jeśli chodzi o związek pomiędzy żywieniem, a mózgiem, to nie ma mowy o jednym „słusznym” sposobie odżywiania. Natomiast pisząc o rekomendowanych produktach, autor pomaga nam ustalić, co będzie najlepsze dla nas. Dzięki temu po pierwsze nie będziemy czuli się niewolnikami diety, po drugie zyskujemy szansę na dostrzeżenie zachodzących zmian, m.in. jeśli chodzi o nastroje oraz poziom odczuwanego lęku. Po książkę mogą sięgnąć również weganie, bowiem dieta służąca zdrowemu życiu może przybrać wiele form, wystarczy tylko uważnie analizować alternatywy poszczególnych produktów z przywołanej przez autora listy.

Autor nauczy nas identyfikować własne nawyki żywieniowe, co jest pierwszym krokiem do eliminacji popełnianych błędów, zachęci do zgromadzenia niezbędnych przyborów i narzędzi kuchennych, by na samym końcu podzielić się z nami przepisami na zdrowe i smaczne potrawy. Znajdzie się wśród nich i coś dla łasuchów, a czekoladowe trufle, już przeze mnie wypróbowane, skradły moje serce. Na dodatek wcale nie czujemy żalu za pożegnanymi produktami, skoro możemy jadać takie pyszności, jak wspomniane trufle z płatków owsianych, naleśniki z kimchi czy pożywne kanapki Reuben. Ubocznym skutkiem tej diety, odżywiającej nasz mózg jest ponadto … zdrowe ciało!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz