piątek, 27 maja 2022

Paulina Mechło, Olga Geppert "Trening superkreatywności dla dzieci"

Tytuł: Trening superkreatywności dla dzieci
Autor: Paulina Mechło i Olga Geppert
Wydawnictwo: Sensus


W sieci znajdziemy wiele definicji kreatywności, wszystkie jednak opierają się na spostrzeżeniu, iż kreatywność można rozwijać. Ta niezwykle cenna umiejętność sprawia, że potrafimy odnaleźć się w coraz bardziej złożonym świecie, a także poszukiwać dróg, które dotychczas nie istniały. I choć wielu osobom kreatywność kojarzy się wyłącznie z zawodami artystycznymi, to tak naprawdę przydaje się każdemu i warto nad nią pracować już od najwcześniejszych lat.

W jaki sposób jednak sprawić, że poziom kreatywności będzie rósł? Nic prostszego, wystarczy tylko poprosić o pomoc Móżdżynkę, jej brata bliźniaka Móżdżka oraz ich najlepszej przyjaciółki od czasów żłobka Kiki, by wkroczyć w świat niezwykłych przygód, pełnych łamigłówek, zagadek i wyzwań, dzięki którym zaczniesz tworzyć, poszukiwać nowych rozwiązań oraz nowych zastosowań dla otaczających cię rzeczy. A wszystko to dzięki książce pt. „Trening superkreatywności dla dzieci”, autorstwa Pauliny Mechło i Olgi Geppert. To kolejna już książka Wydawnictwa Sensus, która sprzyja rozwojowi procesów twórczych, nieszablonowych sposobów myślenia i działania. To pozycja, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych, która może być wykorzystywana nie tylko w domowym zaciszu, ale również w szkole w trakcie lekcji czy też na świetlicy.

Wspólnie z sympatycznymi przewodnikami mamy do wykonania blisko dziewięćdziesiąt różnego rodzaju ćwiczeń o różnym charakterze, stopniu trudności i złożoności. Będziemy zatem wymyślać nazwę gatunku Kiki i opisywać jego cechy charakterystyczne, a jak na początek znajomości przystało, będziemy również się przedstawiać. Zanim jednak zaczniemy pracę nad kreatywnością, zastanowimy się, co kryje się za tym słowem – szukać będziemy jego synonimów. Będziemy również wcielać się w rolę wynalazców, wymyślając rzeczy zmieniające świat na lepszy. Aby w pełni takim wynalazcom się poczuć, rysować będziemy też siebie, jako artystę, a nawet … urządzać świat, jak tylko chcemy.

Zastanawiać się ponadto będziemy nad zabawami na hamaku, wymyślimy niecodzienne sposoby na użycie klocków, poszukamy także elementu, który powoduje niewłaściwe działanie maszyny. Kolorując kwadraty w odpowiedni sposób sprawimy, że wyłoni się kształt zwierzęcia, nazywać będziemy nazwy dla narysowanego obiektu i zastanowimy się nad jego funkcją. Myśleć będziemy nawet o swoich marzeniach i ich spełnieniu, zrobimy również quiz odpowiadający na pytanie, jakim typem innowatora jesteśmy.

Te aktywności, to zaledwie kilkanaście z wielu ćwiczeń zaproponowanych przez autorki, które rozwijają nieszablonowe myślenie, pozwalają wyjść poza schematy i otworzyć się na różne pomysły. To wszystko sprawia, że wypełniając różne zadania w książce nie tylko doskonale się bawimy, ale również (główkując nad ćwiczeniami) pobudzimy swój mózg do pracy. A to procentować będzie w każdej dziedzinie życia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz