czwartek, 16 czerwca 2022

"Tajemnice głębin oceanu. Jak wygląda podwodny świat"

Wydawnictwo: Jedność


Ten, kto choć raz zobaczył jezioro, pragnie doświadczyć bezkresu morza. Ten zaś, kto już widział morze, zaczyna marzyć o oceanie. To bowiem coś więcej niż wielki obszar słonej wody. To mroczna toń pełna tajemnic, to podwodny świat z bogactwem kolorów oraz form.

Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby poznać tajemnic tego podwodnego świata, choć przez chwilę stać się jego częścią. Teraz jest to możliwe dzięki wspaniałej książce przeznaczonej dla młodych odkrywców, pt. „Tajemnice głębin oceanu. Jak wygląda podwodny świat”. Opublikowana nakładek Wydawnictwa Jedność książka, zabiera nas na prawdziwą podmorską wyprawę z latarką w ręku – i to dosłownie, bowiem częścią książki jest superlatarka, dzięki której będziemy mogli odkrywać tę niezwykłą krainę. Co prawda latarka nie świeci, ale wsuwając ją pomiędzy specjalne foliowe arkusze a czarne strony książki, umożliwi ona odkrycie całego bogactwa oceanu i dostrzeżenie wszystkich szczegółów naniesionych na folię.

Każda strona odsłania przed nami inne tajemnice oceanicznych zwierząt – znajdziemy tam zarówno ssaki, gady, jak i ptaki, ryby i bezkręgowce. Lektura książki pozwoli nam dowiedzieć się o nich czegoś więcej, ale również będziemy mieć okazję do ćwiczenia spostrzegawczości, bowiem folie są wypełnione szczegółami, a warto przeanalizować każdy z nich.

Na początku dowiemy się jednak czym jest ocean, przekonamy się też, że niektóre z jego obszarów wciąż pozostają niezbadane – być może czekają właśnie na nas. Przeczytamy o bujnych roślinach lub formach roślinopodobnych, tworzących wiele siedlisk morskich (czy słyszeliście o lasach wodorostów?), a także o organizmach zamieszkujących zimniejsze obszary oceanów, jak rowy oceaniczne.


Zagłębimy się w wody strefy podbiegunowej, bo mimo iż w strefie polarnej lądy i części oceanów pokryte są lodem i śniegiem, to i tak wody tego obszaru pełne są różnych form życia. Wśród wszystkich środowisk oceanicznych, zachwyci nas szczególnie australijska rafa koralowa, rozciągająca się na 2300 km długości wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii, pełna stworzeń wykorzystujących do przetrwania trującą wydzielinę (jak np. wiosłogon żmijowaty oraz ośmiornice niebieskokręgie).

Zanurkujemy również w kalifornijskim lesie wodorostów, które dają schronienie i pożywienie zwierzętom żyjącym zarówno w głębinach jak i powierzchniowych wodach, dowiemy się również, że wody Karaibów wprost tętnią życiem, a spotkać tam możemy zarówno żarłacze żółte, jak i butlonosy i wieloryby, a także barrakudy wielkie i pławnikoniki.

To tak naprawdę tylko część informacji zamieszczonych w książce, która odkrywa przez nami istne bogactwo podwodnego świata i pozwala się nim zachwycić. Atrakcyjna forma graficzna książki, twarda oprawa, a dodatkowo obrazy umieszczone na foliach, które dzięki superlatarce wyłaniają się z mroku – wszystko to nie pozwala się od książki oderwać i daje pewność, że wielokrotnie będziemy do niej zaglądać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz