poniedziałek, 11 lipca 2022

Alba Castellví Miquel "Wszystkie kolory miłości"

Tytuł: Wszystkie kolory miłości
Autor: Alba Castellví Miquel
Wydawnictwo: Jedność


Fakt, że miłość ma wiele kolorów, może zaskakiwać. Szybko jednak przekonują się o tym rodzice, którzy kochają swoje dzieci mocno, ale każde inaczej, ale również dzieci, które zdają sobie sprawę, że inaczej wygląda ich miłość do mamy, a inaczej do taty. Zanim jednak rozumiemy, że ta inna miłość wcale nie jest gorsza, bardzo często trawią nas wyrzuty sumienia, nie możemy pogodzić się z naszymi uczuciami.

O tym, że miłość rzeczywiście może mieć różny kolor możemy się jednak przekonać dzięki niezwykle pięknej i wzruszającej książce pt. „Wszystkie kolory miłości”, autorstwa Alby Castellví Miquel. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja dla dzieci, to rzecz nie tylko dla młodych czytelników posiadających rodzeństwo, ale dla wszystkich – lektura pomaga bowiem zrozumieć, że każda miłość jest inna, ale każda jest wyjątkowa. Sięgnąć mogą po nią zarówno dzieci w wieku wczesnoszkolnym, jak i szkolnym, młodszym bowiem czytać mogą rodzice czy opiekunowie, zaś sugestywne obrazki umożliwią śledzenie tekstu. Również rodzice zachwycą się lekturą, kto wie, być może pod jej wpływem również zrozumieją, że to w porządku kochać każde dziecko inaczej, bowiem miłość ma różne kolory. Warto również czytać tę książkę przygotowując dziecko do przyjścia na świat młodszego rodzeństwa, a także w trudnych momentach życia rodzinnego i waśniach pomiędzy rodzeństwem, spowodowanych rywalizacją o względy rodziców.

Poznajemy Klarę, dziewczynkę rozpieszczaną i kochaną przez całą rodzinę. Pojawienie się na świecie małego braciszka zmieniło – w jej pojęciu – wszystko, odnosi ona bowiem wrażenie, że wszyscy kochają bardziej nowe dziecko w rodzinie. Wcześniej Klara miała wszystkich dla siebie, wszyscy ją przytulali, czytali książki, które dziewczynka lubi, teraz zaś każda pieszczota ze strony rodziców czy jakakolwiek zabawa, jest ograniczona przez brata, który stara się zwrócić uwagę rodziców na siebie. Klara ma poczucie krzywdy, a młodszy brat oznacza dla niej tylko tyle, że musi dzielić się z nim miłością rodziców. Co więcej, jest przekonana, że tej miłości w rodzicach jest więcej w stosunku do brata.

Dopiero spotkanie z ekscentryczną malarką, tworzącą obrazy w lokalnym parku, zmienia podejście dziewczynki do miłości. Artystka na swoich obrazach maluje miłość, a ta zaś ma różne kolory, w zależności od tego, kogo dotyczy. Inaczej wygląda miłość do przyjaciela, która dla artystki ma kolor zielony, inaczej do obojga rodziców, w kolorze brązowym dla taty i niebieskim – dla mamy, a jeszcze inaczej do ukochanego czy rodzeństwa. Klara, słuchając słów malarki, podziwiając jej obrazy i próbując wsłuchać się w siebie, ujrzeć swoją miłość, również zaczyna dostrzegać różne jej kolory. Co więcej, podarunek artystki sprawia, że ta miłość może zaistnieć również na płótnie i to … w różnych kolorach.

Jak się domyślacie, ta świadomość istnienia różnych kolorów miłości zmienia podejście Klary do wszystkiego. Co więcej, również czytelnicy zaczynają dostrzegać subtelne różnica w kolorach swojej miłości, zaś lektura tej pięknej i mądrej książki ma szansę uzdrowić niejedną relację, a także pomaga zbudować podwaliny wspaniałej, siostrzanej miłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz