piątek, 15 lipca 2022

Ewa Lewandowska "Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku"

Tytuł: Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku
Autor: Ewa Lewandowska
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS


Mówi się, że aby pokochać drugą osobę, w pierwszej kolejności trzeba pokochać siebie. Niestety często bywa to trudne, głównie z uwagi na rosnące wymagania społeczne wobec nas, w tym (niestety) wymagania rodziców. Bardzo często dorastamy już z bagażem nieprzychylnych sądów na swój temat, słysząc, że inni są lepsi, że nie jesteśmy dość dobrzy, by zasłużyć, że musimy się postarać, że musimy się zmienić. Tymczasem prawda jest taka, że na prawdziwą miłość nie trzeba zasłużyć, ona po prostu jest, a przede wszystkim jest bezwarunkową. Warto o tym pamiętać i zamiast wciąż się biczować, wciąż coś komuś udowadniać, lepiej o siebie zadbać. Po to, by dostrzec w sobie piękno, bo wówczas piękno odnajdziemy we wszystkim, co nas otacza.

O tym wewnętrznym pięknie, o miłości do samej siebie, o tym, jak otoczyć się opieką, traktuje piękna książka pt. „Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku. O miłości do samej siebie.” Opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS pozycja, to zbiór różnych tekstów terapeutycznych, pomagających w pracy nad sobą. Opracowanie może zostać wykorzystane zarówno przez nauczycieli w trakcie lekcji (na przykład godziny wychowawczej), jak i przez terapeutów, a także rodziców. Można książkę potraktować też jako doskonałą lekturę zmuszającą nas do analizy własnej sytuacji, do poszukiwania sposobów na zmianę. Można wreszcie pominąć niejako warstwę terapeutyczną i skoncentrować się po prostu na pięknie słowa. Szczególnie, że autorka sięga również po poezję, co pokazuje zarówno talent Ewy Lewandowskiej, jako poetki, kreatorki słowa i rzeczywistości, jak i jako pedagoga.

Tom składa się z trzynastu wierszy i opowiadań, zaś rozpoczynają go wiersz („Pokochać małą dziewczynkę”) i opowiadanie wprowadzające do tematyki książki („Bajka o małej dziewczynce”). Kolejne teksty (zarówno wiersz, jak i opowiadanie) przyporządkowane są już do każdego miesiąca roku, począwszy od stycznia, aż do grudnia. Wszystkie też traktują o swego rodzaju elementach składowych miłości, a także o tym, co jej szkodzi. Znajdziemy tu odwołania do takich emocji, uczuć, jak radość, akceptacja i szacunek, zazdrość, przeczytamy również o przyjaźni, pierwszej miłości, o uważności (w tym uważności na uczucia), a także o wybaczaniu oraz potrzebie bliskości. Mowa jest tu o fundamentalnych wartościach, ale także tych sprawach, które wydają się oczywiste, choć tak naprawdę daleko im do tego.

Wiersze przykuwają uwagę swoją wymową, zaś opowiadania, mimo prostego języka, kryją sobie głębie i można je analizować warstwa po warstwie, a w każdej z nich ukryta jest jakaś myśl, przesłanie. Wszystkie one dotyczą też sytuacji dnia codziennego, możemy odnaleźć w nich cień własnej postaci lub znajomych osób, wszystkie też sprzyjają wyobrażeniu sobie opisywanych wydarzeń. Dzięki temu możemy poczuć się ich częścią, zaś emocje bohaterów, stają się naszymi, To pomaga nam zrozumieć przekaz autorki, a także inspiruje do odkrywania siebie, do zanurzenia się w świecie uczuć i emocji. A przede wszystkim, do spotkania ze sobą, zrozumienia swoich potrzeb i … pokochania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz