środa, 20 lipca 2022

Kamil Mykowski "Po prostu mów! Język niemiecki bez gramatyki"

Tytuł: Po prostu mów! Język niemiecki bez gramatyki
Autor: Kamil Mykowski
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS


Panuje powszechne przekonanie, że język niemiecki jest trudny. Przyczynił się do tego w dużej mierze system nauczania, skoncentrowany na gramatyce, nie zaś na zdobyciu umiejętności komunikacyjnych. Jeśli zatem der, die, das śni ci się po nocach, jeśli odmiana czasowników to dla ciebie prawdziwa katorga i przeszkoda nie do pokonania, jeśli do tej pory nienawidziłeś niemieckiego, to może pora … wrócić do jego nauki? Tyle tylko, że w nieco inny sposób, kładący nacisk na wyrażanie swoich myśli w sposób komunikatywny, nie zaś na wykuwaniu regułek.

Właśnie w takiej efektywnej nauce pomóc może Kamil Mykowski, germanista, nauczyciel z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem. W swojej książce pt. „Po prostu mów! Język niemiecki bez gramatyki”, autor pokazuje, że nauka niemieckiego nie musi być uciążliwa, a co najważniejsze – może być efektywna. Pod warunkiem, że zapomnimy o regułach i listach słówek do zapamiętania. Mykowski, w opublikowanej nakładem Oficyny Wydawniczej książce, proponuje naukę całych fraz, dzięki czemu będziemy w stanie czynić szybkie postępy, a także uzyskamy możliwość porozumienia się w języku niemieckim w najprostszych kwestiach. Tym sposobem już po kilku lekcjach możemy nie tylko się przywitać z osobą władającą językiem niemieckim, ale poprowadzić z nią prostą konwersację.

Książka adresowana jest zarówno do osób, które dopiero chcą rozpocząć naukę, jak i do tych, które mają za sobą miesiące, a nawet lata nauki (szczególnie jeśli czują, że nie są gotowe do poprowadzenia rozmowy w języku niemieckim). Książka składa się z siedmiu części, które krok po kroku rozszerzają nasze umiejętności komunikacyjne. Dlatego tak ważne jest, by kontynuować naukę/przejście do kolejnej części, po opanowaniu wcześniejszej. Reguła ta dotyczy przede wszystkim zasad czytania (wymowy) zawartych w części pierwszej. Kiedy już je przyswoimy, możemy przejść do części drugiej „Czy mogę już mówić?”, w której znajdziemy nie tylko frazy związane z powitaniem, przedstawianiem się (już na tym etapie tworząc minidialogi), ale zaczniemy do dań dodawać przymiotniki i odpowiadać na pytania: jak? Jaka? Jakie? Poszerzymy też słownictwo o różnego rodzaju czynności, nauczymy się liczyć, zapytamy o cenę, poznamy godziny. Będziemy mogli również porozmawiać o tym, dokąd, do kogo, cym i skąd, a także od/do kiedy, u kogo, dla kogo i bez czego. To tylko niewielka część informacji/reguł zawartych w części drugiej.

Część trzecia odsłoni przed nami tajniki form grzecznościowych, nauczymy się również mówić per pan w poleceniach i prośbach. W czwartej części nauczymy się mówić nie tylko o sobie, ale i porozmawiać o kimś innym. Dowiemy się również, w jaki sposób odpowiadać na pytanie: czyj?. Piąta część pozwoli nam wypowiedzieć się w liczbie mnogiej, poznamy zaimki dzierżawcze: nasz i wasz, a także zaimki osobowe w liczbie mnogiej. Część szósta zawiera kilka praktycznych rad, które pomogą nam w nauce – dowiemy się tu m.in. jak rozpoznać rodzaj rzeczownika czy jak utworzyć jego liczbę mnogą. Część siódma składa się tylko z jednostronicowego pożegnania zachęcającego jednocześnie do budowania „językowych domów” i … nauki języka. Bo przecież niemiecki wcale nie jest taki prosty, a ucząc się w sposób proponowany przez autora, gramatykę poznajemy niejako przy okazji, intuicyjnie. Najważniejsze jest to, że jesteśmy w stanie po prostu mówić!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz