wtorek, 19 lipca 2022

Małgorzata Rogala "Za cenę śmierci"

Tytuł: Za cenę śmierci
Autor: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Specjaliści są zgodni, że w Polsce ukrywać się mogą zaginione skarby wartości wielu miliardów złotych. Niektóre z nich są bezcenne, a większość zaginęła w trakcie II wojny światowej. Poszukiwacze do dziś śledzą różnego rodzaju wyprzedaże, skupują pamiętniki, rozmawiają z tymi, co jeszcze mogą pamiętać czasy wojny i z ich rodzinami po to, by odnaleźć skarb. Udaje się to nielicznym, ale znaleziska zwykle wynagradzają cały trud włożony w poszukiwania, choć nie rekompensują nakładów finansowych. Przynajmniej w większości przypadków, bowiem zgodnie z prawem rzeczy znalezione powinny zostać zwrócone państwu. Wielu poszukiwaczy się z tym nie zgadza, ewentualne odnalezienie skarbu trzymając w tajemnicy, To sprawia, że prywatne kolekcje rosną w siłę, a wciąż jeszcze wiele cennych dzieł sztuki czeka, by je ktoś odszukał.

Taką wartość przedstawia kolekcja porcelany, zaginiona podczas II wojny światowej. Należała ona do przodka Wiktorii Ekielskiej, lokalnej artystki zamieszkałej w Pełni. Był on miniaturzystą w Korcu, pierwszej polskiej wytwórni porcelany, a przy tym wielkim jej miłośnikiem i znawcą. Nikt z rodziny nie trafił na żaden ślad kolekcji, nikt ten nawet nie liczył na to, że uda się ją odnaleźć. Szczególnie, że rodzinna firma zajmująca się tworzeniem przedmiotów z porcelany, ręcznie zdobionych przez syna Wiktorii, doskonale prosperuje i ma coraz więcej zamówień.

Doskonale działa też biznes Michała Dobrzyńskiego – prowadzony przez niego pensjonat jest pełen gości, zwabionych m.in. artykułami o jego żonie. A także, jak się okazuje, ludzi przekonanych, że w Pełni wciąż ukryty jest skarb. Przykładem są goście, którzy właśnie odwiedzili pensjonat, Grzegorz i Halina Jankowscy. Dysponują oni rzekomymi wskazówkami dotyczącymi miejsca ukrycia zbiorów, tyle tylko, że nie znają do nich klucza. Proszą zatem o pomoc osobę, która – jak im się wydaje – będzie w stanie pomóc, oferując jej w zamian udział w zyskach. Wiktoria Ekielska, zrażona natarczywością turystów odmawia im, a niedługo po tym zdarzeniu ktoś włamuje się do jej pracowni i demoluje ją. Pobojowisko wygląda tak, jakby ktoś czegoś szukał, zaś straty są znaczne. Czy to możliwe, że winnym jest Grzegorz Jankowski?

Sprawę próbuje rozwiązać podkomisarz Monika Gniewosz, znana nam już doskonale z pierwszego tomu serii „Pełnia tajemnic”, autorstwa Małgorzaty Rogali. Tym razem, w powieści „Za cenę śmierci”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona, z zadowoleniem patrzymy, jak policjantka odzyskuje równowagę psychiczną po trudnym rozwodzie, zacieśnia się też jej więź z córką. Obie zaczynają układać sobie życie, na razie korzystając z lokum w pensjonacie Dobrzyńskiego. Tym razem ma to swoje dobre strony, bowiem goście nie mając świadomości, że kobieta pracuje w policji, są bardziej otwarci. Czy to jednak pomoże w rozwiązaniu zagadki zdewastowanej pracowni, a już wkrótce – morderstwa?

Przekonamy się w trakcie lektury tej porywającej książki, w której akcja toczy się wartko, zaś bohaterowie zostali wykreowani mistrzowsko, w taki sposób, że niemal od razu stają się nam bliscy. Zostajemy wciągnięci w mroczne żądze kolekcjonerów, poznajemy środowisko poszukiwaczy skarbów i przekonujemy się, że nie wszyscy grają uczciwie. A Monika, rozwiązując zagadkę, będzie musiała nie tylko zmierzyć się z mordercą oraz z przeszłością, ale i z samą sobą. To wszystko sprawia, że czas spędzony na lekturze mija szybko, a odkładając ten tom, już wyczekujemy kolejnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz