niedziela, 14 sierpnia 2022

Alex Finlay "W otchłani strachu"

Tytuł: W otchłani strachu
Autor: Alex Finlay
Wydawnictwo: Czarna Owca


Niektórych ludzi los wydaje się doświadczać szczególnie boleśnie. Całe ich życie jest zmaganiem ze strachem, bólem i utratą. I nawet, jeśli sobie dobrze z tym wszystkim radzą, to zapewne w ich głowach rodzi się pytanie: „Dlaczego ja?”. Ile bowiem cierpienia może znieść człowiek, zanim się załamie, zanim zupełnie straci wiarę w życie?

Na ten temat można porozmawiać z Mattem Pine, dwudziestojednoletnim studentem sztuki filmowej na elitarnym Uniwersytecie Nowojorskim. Wydawać by się mogło, że chłopak w jego wieku nie wie jeszcze za wiele o trudach egzystencji, tymczasem on już w wieku czternastu lat przeżył stratę, która zmieniła jego życie, rozbijając jego rodzinę. Otóż jego starszy brat został oskarżony o zamordowanie swojej ciężarnej dziewczyny po pijackiej imprezie. Zmasakrowane zwłoki Charlotte Rose zostały znalezione w Stone Creek, zaś policja niemal natychmiast aresztowała Daniela Pine`a. Chłopak trafił do więzienia mimo iż nie było żadnych dowodów na to, że on jest mordercą. W trakcie przesłuchania przyznał się jednak do winy i to wystarczyło, żeby został skazany, a apelacje odrzucane.

Wszystko zmienił film dokumentalny na temat morderstwa, który postawił winę chłopaka pod znakiem zapytania. Zresztą ojciec Daniela nigdy nie uwierzył w jego winę i ku wściekłości Matta tworzył kolejne teorię uprawdopodabniające to, co rzeczywiście mogło się wydarzyć. Nieustannie poszukiwał też tajemniczego gościa imprezy, czyli chłopaka, który pojawia się na nagraniach, a którego nikt nie był w stanie zidentyfikować. Był przekonany, że może to być seryjny morderca, który grasował w tamtym czasie w okolicy.

Koncentracja ojca na starszym synu, a matki na niespodziewanej ciąży nieco osłabiło relacje Matta z rodzicami. Mimo to uwielbiał swoją młodszą siostrę i malutkiego brata, a mimo domowych problemów nigdy nie chciał, by rodzicom cokolwiek się stało. Dlatego cieszył się wraz z nimi z niespodziewanych wakacji zaproponowanych przez ojca. Wypad do Meksyku w obliczu problemów finansowych rodziny wydawał się szaleństwem, ale służyć miał ponownemu scaleniu rodziny. Tyle tylko, że z tego wyjazdu już nie powrócili.

Kiedy w akademiku Matta zjawia się agentka FBI, chłopak nie może uwierzyć w przekazywane mu informacje. W wynajmowanym przez Pine`ów domku prawdopodobnie doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej i w wyniku tego zginęła cała rodzina. Tyle tylko, że dokładne oględziny wskazują na to, że to raczej nie wypadek, a dokładnie upozorowane morderstwo.

Czy śmierć rodziny Matta ma coś wspólnego z pracą ojca i prowadzonym wobec jego byłej firmy śledztwem federalnym w sprawie prania pieniędzy? Czy fakt, że firma księgowa współpracowała z mafią, zaś rodzina zginęła w Meksyku ma znaczenie czy stanowi tylko mylny trop? A może śmierć rodziny ma jakiś związek z filmem do jego bracie? Czy to prawdziwy morderca postanowił pozbyć się rodziny? Zdumiewające jest to, że również Matt pada ofiarą napaści – ktoś wpycha go na jezdnię i tylko przypadek sprawia, że nie zostaje potrącony.

Na wszystkie pojawiające się pytania odpowiedzi szukać będziemy w powieści pt. „W otchłani strachu”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. Autor, Alex Finlay, stworzył wciągającą opowieść o zbrodni, przemocy i motywach ludzkiego działania. Mimo iż jest to typowa książka akcji, to jednak znajdziemy tu sporą dawkę psychologii – zarówno jednostek, jak i grup społecznych. Obserwacja bohaterów jest fascynującą przygodą podobnie zresztą, jak dochodzenie do prawdy. Ta zaś okaże się zaskakująca i przerażająca. I mimo iż książka nie wyróżnia się niczym szczególnym, będąc typową dla swojego gatunku, to z pewnością powinni ją przeczytać nie tylko miłośnicy autora, ale również skomplikowanych, wielowątkowych historii.1 komentarz: