czwartek, 11 sierpnia 2022

Barbara Oakley, Olav Schewe "Mistrzowski samouk. Jak łatwo i skutecznie doskonalić się w dowolnej dziedzinie"

Tytuł: Mistrzowski samouk
Autorzy: Barbara Oakley, Olav Schewe
Wydawnictwo: Sensus


Jesteś przekonany, że nie masz talentów do języków, albo że matematyki po prostu nie da się nauczyć. Pozwalasz, by trudności w nauce przeszkodziły ci w realizacji twoich życiowych planów? Jakakolwiek próba koncentracji na nauce wydaje się niemożliwa? Wciąż odkładasz moment sięgnięcia po zeszyt, mimo iż nieubłaganie zbliża się termin egzaminu?

Jeśli w tych pytaniach odnalazłeś siebie to znaczy, że książka „Mistrzowski samouk” jest tą pozycją, z którą koniecznie musisz się zapoznać. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka autorstwa Barbary Oakley oraz Olava Schewe to unikalna propozycja, w prosty, niezwykle klarowny sposób tłumacząca dlaczego masz trudności z przyswojeniem wiedzy, a co istotniejsze – co z tym zrobić. Z racji tego, że autorzy sami mieli poważne problemy z nauką, książka oparta jest na doświadczeniach i wypróbowanych technikach, które faktycznie działają i mogą sprawić, że twoje życie zmieni się na lepsze, przynajmniej w sferze edukacji, przyswajania nowej wiedzy, ale też i walki ze stresem czy z powszechnie znaną skłonnością do prokrastynacji, czyli odwlekania. Książka adresowana jest zatem przede wszystkim do tych, którzy zmagają się z problemami z nauką, ale również do tych, którzy chcą podkręcić jej tempo, którzy chcą się rozwijać i nabywać nowe kompetencje.

Książka składa się z jedenastu rozdziałów, z których każdy zajmuje się innym aspektem nauki (w tym także przeszkodami), a wszystkie razem doskonale się uzupełniają. W rozdziale pierwszym zajmiemy się kwestią koncentracji i pokonywania skłonności do odwlekania – poznamy tu m.in. niezwykle skuteczną (stosuję ją od lat!) technikę Pomodoro i dowiemy się co sprawia, że tak dobrze ona działa. Przekonamy się, że warto wystrzegać się robienia kilku rzeczy naraz w trakcie nauki oraz nauczymy się odpowiednio przygotowywać otoczenie, by ograniczyć ilość rozpraszaczy.

Rozdział drugi poświęcony został zagadnieniu impasu i wychodzenia z niego. Nauczymy się tu rozwiązywać problemy przy użyciu trybów koncentracji i myślenia rozproszonego, w ten sposób będziemy się też uczyć nowych i trudnych rzeczy. Niezwykle interesujący (i cenny) jest rozdział poświęcony opanowaniu dowolnej wiedzy. Autorzy dokładnie opisują, jak przebiega proces nauki jeśli chodzi o mózg, a także podpowiadają, jak uczyć się aktywnie, a nie biernie. Dowiemy się ponadto w jaki sposób robić szybkie postępy. Przydatka w codziennym życiu będzie wiedza zawarta w rozdziale czwartym, z którego nauczymy się jak rozwijać pamięć, zaś sukces osiągniemy w tym zakresie m.in. dzięki upraszczaniu, dzieleniu materiału na części czy robieniu listy zadań.

Rozdział piąty stanowi z kolei omówienie skutecznych technik zapamiętywania – autorzy przywołują tu najbardziej popularne sztuczki pamięciowe, m.in. akronimy czy plastyczne obrazy i pałace pamięci. Rozdział szósty pomoże nam usprawnić intuicję i myśleć szybciej, a dowiemy się z niego czym jest pamięć deklaratywna i proceduralna i w jaki sposób do nauki wykorzystywać oba systemy. Dzięki rozdziałowi siódmemu będziemy w stanie zmierzyć się z brakiem samodyscypliny, m.in. dzięki unikaniu pokus i korygowaniu nawyków. Kolejne rozdziały omawiają kwestię motywacji, aktywnego czytania, zdawania egzaminów (śpiewająco) oraz … zostania wzorowym uczniem.

Oczywistym jest, że sama lektura książki niczego nie zmieni w naszym systemie uczenia się czy efektywności, jeśli nie przeanalizujemy treści zawartych w książce i nie zastosujemy się do zawartych w niej sugestii. A wówczas, krok po kroku wdrażać możemy zmiany, a te staną się motorem napędowym do dalszej nauki. Bo ta naprawdę może stać się przyjemnością jeśli tylko wiemy, jak się uczyć!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz