wtorek, 9 sierpnia 2022

Dorota Skwark "To właśnie Polacy"

Tytuł: To właśnie Polacy
Autor: Dorota Skwark
Wydawnictwo: Jedność


Mimo iż wielkość jest pojęciem względnym, to są jednak takie osoby, które rzeczywiście wielkimi śmiało można nazwać. I wcale nie chodzi tu o ich gabaryty, ale o to, co sobą reprezentują, o ich dokonania. Jak się okazuje, na przestrzeni wieków Polska takich osobistości, takich wielkich ludzi miała wielu, ale wśród nich jest kilku bohaterów, którzy wyróżniają się szczególnie.

O kim mowa? Przekonamy się dzięki lekturze książki pt. „To właśnie Polacy”, autorstwa Doroty Skwark. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność książka to doskonała lektura nie tylko dla miłośników historii, ale również dla tych, którzy poszukują wzoru do naśladowania lub inspiracji do działania. Osoby zaprezentowane na stronach książki nie wahały się w obliczu trudnych wyborów, często kroczyły bardziej zawiłą ścieżką, nie zawsze były rozumiane i doceniane. Po latach doceniła je natomiast historia i my – po lekturze tej książki, adresowanej co prawda do czytelników w wieku szkolnym, ale po którą sięgnąć mogą również rodzice, opiekunowie i nauczyciele historii.

Na łamach książki autorka przedstawia dziesięć postaci, z różnych okresów historycznych. Sięgniemy zatem daleko w przeszłość, by poznać Bolesława I Chrobrego z dynastii Piastów, a także Mikołaja Kopernika, człowieka wielu talentów, autora teorii heliocentrycznej, ale i …receptury na chleb. Dowiemy się również wielu nowych rzeczy o Fryderyku Chopinie, kompozytorze, pianiście, który grę na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. Już jako dziecko dawał on koncerty na salonach, a miłośniczką jego talentu była m.in. żona cara Aleksandra III.

Jeśli lubicie wynalazki, to z pewnością nieobce będzie wam nazwisko polskiego wynalazcy, Jana Łukasiewicza, który w wyniku destylacji ropy naftowej uzyskał naftę i skonstruował pierwszą lampę naftową. Na wielbicieli malarstwa czeka na kartach książki postać Jana Matejki – mistrza w przedstawianiu historii Polski w obrazach. Z kolei na tych, którzy zaczytują się w książce „W pustyni i w puszczy” marząc o wielkich przygodach, czeka postać Henryka Sienkiewicza, który specjalizował się głównie w powieściach historycznych, ale pisał również nowele czy reportaże.

Autorka przybliża również postać marszałka Piłsudskiego, męża stanu, który poprowadził kraj do odzyskania niepodległości. Jana Pawła II zapewne nie trzeba przedstawiać, ale z książki dowiemy się np. dlaczego nazywano go „Pielgrzymem”, co lubił robić i czym jeździł. Dla wielu młodszych czytelników zapewne do tej pory nieznana była postać Jana Nowaka-Jeziorańskiego, tym bardziej warto zapoznać się z tekstem o tym pisarzu, dyrektorze Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa. Dla tych natomiast, którzy kochają góry, szczególnie cenne będzie przybliżenie postaci jednego z najwybitniejszych polskich alpinistów i himalaistów w historii.

Ta plejada postaci zaprezentowanych przez autorkę, mimo iż pochodzących z różnych okresów historycznych, mimo iż specjalizujących się w różnych dziedzinach, pozwala odczuć dumę z bycia Polakiem i posiadania tak wybitnych przedstawicieli swojego narodu. Lektura dostarcza nam nie tylko sporej dawki wiedzy, ale poza wartościami merytorycznymi wpływa również na nasza ambicję, poczucie przynależności i pozwala kształtować własną przyszłość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz