niedziela, 2 października 2022

Lisa Jewell "Idealna rodzina"

Tytuł: Idealna rodzina
Autor: Lisa Jewell
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Mimo oczywistego faktu, że do zaistnienia spadku trzeba czyjegoś zgonu, wielu z nas marzy o otrzymaniu pokaźnego majątku, wielkiego domu czy skrzyni z biżuterią po cioci z Ameryki lub wujku-dziwaku. A najlepiej po osobie, z którą w życiu się nie zetknęliśmy, by wykluczyć aspekt żalu po stracie. Tyle tylko, że taki spadek niekiedy może stać się sporym obciążeniem. Co więcej, może przywołać duchy z przeszłości i sprawić, że odkryjemy prawdę, której tak naprawdę nie chcemy znać.

Dwudziestopięcioletnia Libby Jones po swoich urodzinach otrzymuje pewien list, który zmienia jej życie. I to niekoniecznie na lepsze biorąc pod uwagę ponurą historię, związaną zarówno z jej dzieciństwem, jak i spadkiem. Adoptowana jako niemowlę ma szansę poznać swoich biologicznych rodziców, szkoda tylko, że za sprawą artykułów prasowych. Zaś odziedziczony dom w Chelsea, w popularnej dzielnicy, mimo zaniedbania wart fortunę, był świadkiem makabrycznych wydarzeń. Co więcej, Libby dowiaduje się, że ma, a właściwie miała rodzeństwo, bo skoro po spadek przez tyle lat się nikt nie zgłosił to istnieje domniemanie, że jej rodzeństwo nie żyje.

Co tak naprawdę stało się dwadzieścia pięć lat temu w rodzinnym domu? Tego nie wie nikt, nigdy bowiem nie trafiono na żadną wskazówkę, która pozwoliłaby śledczym rozwiązać tę zagadkę. Otóż rodzice Libby, Martina Lamb i jej mąż Henry zostali znalezieni martwi, a wraz z nimi w domu znajdowało się ciało niezidentyfikowanego mężczyzny. Cała trójka była ubrana w czarne ciuchy, uszyte własnoręcznie prawdopodobnie na tę okazję. Zażyli truciznę pozyskaną z roślin wychodowanych samodzielnie w przydomowym ogródku. W domu było mnóstwo śladów DNA, z których żadnego nie zidentyfikowano, dziwnych zadrapań na ścianach, zaś dom pozbawiony był praktycznie mebli. Tym bardziej niecodzienne i wstrząsające okazało się być znalezisko na piętrze – pięknie malowana kołyska, w niej zaś dziewięciomiesięczne niemowlę z króliczą łapką pod poduszką. Z listu pozostawionego przez samobójców wynikało, że dziewczynka ma na imię Serenity Lamb i to właśnie ona została później adoptowana i stała się LIbby Jones. Czternastoletnia córka i szesnastoletni syn zmarłych gospodarzy zaginęli bez śladu, a jak się okazuje, nie były to jedyne dzieci, które zniknęły.

To, co wydarzyło się tamtego dnia w domu wciąż pozostaje tajemnicą podobnie jak to, co się stało z majątkiem gospodarzy, wyposażeniem wnętrz i w jaki sposób bywalczyni salonów i biznesmen zamienili się w biedaków decydujących się na samobójczą śmierć. Czy przewodzili oni sekcie? Na te i na inne pytania nasuwające się w związku z takim dziedzictwem szuka odpowiedzi Libby, a także my, decydując się na lekturę książki pt. „Idealna rodzina”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona thriller autorstwa Lisy Jewell, to pasjonująca wyprawa w przeszłość, ale i zagadka, która od tylu lat czeka na rozwiązanie. Lektura zachwyci zarówno wielbicieli gatunku, jak i zagadek kryminalnych i powieści obyczajowych z wątkiem psychologicznym w tle.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim złożona fabuła i wartka akcja, a także potrójna narracja. Co prawda to wszystko sprawia, że przez pierwsze kilkadziesiąt stron czytelnik jest mocno zdezorientowany, ale strona po stronie wszystko składa się w niezwykłą, mroczną historię, która po prostu musiała zostać opowiedziana. I przeczytana, bowiem to jeden z tych thrillerów, który na długo zapada w pamięć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz