środa, 9 listopada 2022

Nicholas Sparks "Kraina marzeń"

Tytuł: Kraina marzeń
Autor: Nicholas Sparks
Wydawnictwo: Albatros


Czasami mamy wrażenie, że nasze życie jest ciągłym pasmem nieszczęść, że za plecami rozlega się złośliwy chichot losu. I faktycznie, są ludzie, którzy wydają się być szczególnie doświadczeni przez los, którzy dostają niezłe cięgi od niego, mimo iż nikomu nie wyrządzili żadnej krzywdy. A mimo tego spadają na nich różne problemy, kataklizmy i wszystko, co pojawia się na ich drodze, generuje problemy.

Colby Mills jest właśnie takim człowiekiem, który całe życie musi mierzyć się z wyzwaniami, który na swoich barkach niesie wielki ciężar, związany zarówno ze swoją przeszłością, jak i z oczekiwaniami wobec niego. Wraz z siostrą Paige przeżyli wstrząs po samobójczej śmierci matki, zmuszeni byli też całkowicie zmienić swoje życie przenosząc się na farmę prowadzoną przez ich wujostwo. Mimo iż niemal zupełnie obcy ludzie, bezdzietne małżeństwo, zechcieli otoczyć ich opieką, to tak naprawdę do końca nie zdawali sobie sprawy, co to znaczy wychowywać dwie sieroty, w tym zbuntowaną nastolatkę. Mieli też farmę, która wymagała pełnego oddania i tak naprawdę nie pozostawało im już zbyt wiele czasu na doglądanie nowych mieszkańców. Dlatego tak naprawdę, mimo iż wujostwo zawsze było im przychylne, to Paige wychowywała Colby`ego. Ten z każdym rokiem coraz bardziej wsiąkał w farmę, pracował na niej z poświęceniem, choć jego prawdziwym marzeniem zawsze była muzyka.

Po śmierci wujka, kiedy zmuszony był przejąć zarządzanie majątkiem, na pasję nie pozostawało już wiele czasu. Szczególnie, że interes chylił się ku upadkowi i trzeba było niemal całkowitej zmiany profilu działalności, by uchronić się przed sprzedażą farmy. Chociaż Colby to właśnie początkowo ciotce proponował, jednak dla niej ziemia była całym życiem i nie wyobrażała sobie, by mogła zostawić to wszystko, na co z mężem tak ciężko pracowali. Teraz, po kilku latach ciężkiej pracy, Colby nareszcie mógł sobie pozwolić na małe wakacje na zachodnim wybrzeżu Florydy. Wakacje tym wspanialsze, że miały być związane również z występami, a pisanie piosenek i aplauz widowni uświadomiły mężczyźnie, że życie nie kończy się na farmie, zaś muzyka jest tym, co naprawdę kocha.

Nie tylko Colby daje się porwać muzyce. Z nią swoją przyszłość pragnie związać również Morgan Lee, absolwentka wokalistyki, córka zamożnych lekarzy. Wychowana w sielskich warunkach nieustannie czuje na sobie presję związaną z oczekiwaniami rodziców, ale i troską o nią. W dzieciństwie bowiem była bardzo chora, a jednocześnie przytłoczona parasolem ochronnym, jaki matka i ojciec nad nią roztoczyli. Jednak to właśnie dzięki chorobie poznała taniec, a następnie śpiew i to, co stało się jej pasją, wkrótce przerodziło się w plan na życie. Wyjazd na Florydę z przyjaciółkami, a zarazem towarzyszkami z zespołu tanecznego, miał być nagrodą za przedterminowo ukończone studia. Nie sądziła nawet, że nie tylko stanie się trampoliną do sukcesu, ale również …., że spotka tam miłość.

Mimo iż historie Colby`ego i Morgan są odmienne, że wychowali się w różnych środowiskach, że ich status materialny jest zupełnie różny, podobnie jak – mimo zbliżonego wieku – etap życia, to jednak połączyła ich miłość. Również ta do muzyki, bowiem zaczęli wspólnie tworzyć, nadając utworom nową jakość. Jednak plany Morgan, czyli wyjazd do Nashville, gdzie planowała zacząć utrzymywać się z muzyki, nijak miały się do życia prowadzonego przez mężczyznę. On był odpowiedzialny za farmę i jej pracowników, za ciotkę i nie mógł tak po prostu wszystkiego rzucić. Nawet dla miłości. A choć początkowo rozważał wyjazd wraz z Morgan, to choroba ciotki boleśnie uświadomiła mu, że jego miejsce jest na farmie. Poza tym, musi spłacić dług wobec kogoś jeszcze …

Co wspólnego z historią tej pary młodych, zakochanych ludzi, stojących przed trudnym wyborem, ma opowieść o Beverly, zalęknionej matce i żyjącej dotąd w toksycznym, przemocowym związku kobiecie? Czy uda jej się wraz z synem uciec przez agresją męża? I w jaki sposób jej losy wpłyną na Morgan i Colby`ego? Przekonamy się o tym w pięknej i jak zwykle zaskakującej powieści pt. „Kraina Marzeń”. Nicholas Sparks jak zwykle udowodnił swój talent do tworzenia skomplikowanych historii miłosnych z drugim dnem, ukazujących ciemną stronę życia i problemy, z którymi niektórzy z nas muszą się mierzyć. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników gatunku, ale i dla wszystkich, którzy cenią sobie dobrze opowiedziane historie. To bowiem nie tylko książka o miłości, ale i o chorobie, zaczynaniu wszystkiego od nowa, a także o marzeniach, które – jak się okazuje– mogą spełnić się w najmniej spodziewanym momencie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz