poniedziałek, 12 grudnia 2022

Alexandra Benedict "Świąteczna mordercza gra"

Tytuł: Świąteczna mordercza gra
Autor: Alexandra Benedict
Wydawnictwo: Kobiece


Każda rodzina ma swoje tradycje, kultywowane przez lata przy szczególnych okazjach, takich jak urodziny czy święta. Boże Narodzenie jest jednym z takich okresów, w których pewne zwyczaje są szczególnie widoczne. Rodzinne zjazdy, dwanaście potraw, wspólne kolędowanie czy wyjście na pasterkę to najczęściej powtarzające się elementy celebrowania świąt. Jednak są rodziny, które dodają do tych tradycji nietypowe elementy. Może to być na przykład odwiedzanie biednych, samotnych w Wigilijny wieczór czy … świąteczna gra.

Ta gra właśnie, wypełniona zagadkami, anagramami, rebusami, to część świątecznej tradycji w Endgame House, olbrzymiej posiadłości, pełniącej w ostatnich latach funkcję centrum konferencyjnego. Tu właśnie wychowała się Lily Armitage, a interes prowadzony przez wuja przy pomocy jej matki i ciotki Liliany przynosił wystarczające zyski, by wszystkim żyło się wygodnie. Wszystko skończyło się wraz ze śmiercią Marianny Rose, wówczas to Lily jako dwunastoletnia dziewczynka opuściła Endgame House, by nigdy do niego nie wrócić – przynajmniej tak długo myślała. Nawet po śmierci wuja nie uległa namowom ciotki Liliany i nie pojawiła się w domostwie. Choć teraz sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej. Otóż umiera sama Liliana, ukochana ciotka Lily, zaś jej ostatnią wolą jest, by dziewczyna wróciła do posiadłości. Po to, by o nią zagrać, ale i poznać prawdę o śmierci matki. Liliana była bowiem przekonana, że Marianna nie popełniła samobójstwa, ale została zamordowana. Wskazówki dotyczące tożsamości mordercy dziewczyna znaleźć ma w trakcie Świątecznej Gry, w której wezmą udział potencjalni właściciele domu – kuzyni Lily.

Lily nie ma zamiaru walczyć o Endgame House, ale świadomość, że po latach dowie się, co tak naprawdę się wydarzyło w dzieciństwie, zmienia jej stosunek do tej świątecznej podróży. Wyrusza zatem do znienawidzonego domu na wsi, odkładając na bok swoje gorsety i ich przerabianie, by wraz z siedmioma innymi osobami wziąć udział w grze. Na każde z dwunastych świątecznych dni przypada jedna zagadka, której rozwiązanie stać ma się wskazówka pozwalającą zdobyć klucze. Te dwanaście kluczy otwierać ma drzwi do sekretnego pokoju, w którym ukryty jest akt własności domu. Kto pierwszy do niego dotrze, zostanie nowym właścicielem Endgame House.

Gracze zostają pozbawieni możliwości kontaktowania się ze światem, odebrane zostają im sprzęty elektroniczne, by nie kusiło ich oszukiwanie. Nad przebiegiem gry czuwa prawniczka, niegdyś przyjaciółka Lily oraz gospodyni. Zadanie nie jest wcale proste, bowiem każda ze wskazówek to pułapka, której tylko nieliczni nie dają się zwieść. Różnego rodzaju zagadki wymagają nie tylko błyskotliwego umysłu i nieszablonowego myślenia, ale i spostrzegawczości oraz znajomości zarówno domu i jego szczegółów architektonicznych oraz znajomości samej ciotki Liliany. Gracze stający do rozgrywek są bezwzględni, bowiem każdemu – poza Lily – zależy na zdobyciu domu. Jednak tylko niektórzy są w stanie posunąć się do morderstwa. Ciotka Liliana wiedziała o tym doskonale, nie przewidziała tylko, że ona sama może stać się obiektem ataku.

Lily niewielu z graczy ma po swojej stronie, ale kilku faktycznie stanowi dla niej wsparcie w tym trudnym okresie. Ona zaś odwdzięcza się zdobytymi kluczami, wszak nie interesuje jej dom. Pragnie tylko poznać tożsamość mordercy matki i – jak się wkrótce okazuje – zachować życie. Odcięci od świata i jakiejkolwiek pomocy gracze posuwają się bowiem zbyt daleko i … pojawiają się ofiary śmiertelne. Wkrótce okazuje się, ze Lily nie może ufać już nikomu, nawet najlepszy przyjaciel może bowiem okazać się wrogiem. Tym bardziej, że Lily pilnie strzeże pewien sekret, który zmieniłby całą grę, zaś ją naraził na jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Jak zakończy się ta historia? Kto zdobędzie akt własności domu, a kto odda za niego życie? Kim jest morderca matki Lily? To zaledwie początek z wielu pytań, które rodzą się w naszych głowach po przeczytaniu książki. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego książka pt. „Świąteczna mordercza gra”, to wyjątkowy kryminał, który pokochają nie tylko miłośnicy twórczości Agathy Christie. Mamy tu wszystkie cechy, dzięki którym pozycja ta budzi w nas skojarzenia z mistrzynią gatunku – zamknięta przestrzeń, morderstwo, rosnący poziom adrenaliny, skomplikowane łamigłówki prowadzące dopiero do rozwiązania większej zagadki. Ale i czytelnicy ceniący sobie po prostu dobrze zbudowane historie o wartkiej akcji będą zachwyceni. Od książki Alexandry Benedict nie można się wprost oderwać, a szalone tempo akcji, kolejne zagadki i trupy utrzymują nas w nieustannym napięciu. Co więcej, nabieramy ochoty, by też zagrać w świąteczną grę, nawet jeśli walka o Endgame House miałaby być ostatnią grą w naszym życiu…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz