czwartek, 19 stycznia 2023

Tess Gerritsen "Wysłuchaj mnie"

Tytuł: Wysłuchaj mnie
Autor: Tess Gerritsen
Wydawnictwo: Albatros


Nie ma nic lepszego, niż ciekawscy sąsiedzi. Nie dość, że zawsze pomogą w biedzie (szczególnie jeśli wiąże się to z wyciągnięciem jakichś informacji), to jeszcze poproszeni, chętnie popilnują domu. Choć tak naprawdę, niezależnie od tego, czy naszą prośbę wyartykułujemy, to i tak będą pilnować, zaciekawieni gdzie jesteśmy, co za korespondencja do nas przychodzi i czy przypadkiem nie zostawiliśmy gdzieś uchylonych okiennic, przez które oni sami mogliby zajrzeć. Oczywiście tylko po to, by sprawdzić, czy wszystko u nas jest w porządku.

Emerytowana Angela Rizolli, matka detektyw Jane Rizzoli, partnerka emerytowanego policjanta Vince`a, nie jest może typową wścibską sąsiadką, ale osobą, która lubi być dobrze poinformowana. Oczywiście zbiera informacje w dobrej wierze i dla bezpieczeństwa mieszkańców osiedla. Dlatego też, kiedy do pustego domu w pobliżu wprowadza się małżeństwo Greenów, Angela natychmiast zjawia się u nich z powitalnym chlebem dyniowym, z którego słynie. Tyle tylko, że Carrie i Matt Greenowie nie wyrażają żadnej chęci, by stać się członkiem lokalnej społeczności. Nie tylko bezczelnie pozbywają się Angeli, ale także zaczynają prowadzić bardzo tajemnicze ni nieregularne życie.

Kobieta czuje się w obowiązku poinformować córkę, że z sąsiadami jest coś nie w porządku, ale ta, rozumiejąc potrzebę społecznego dystansu, zupełnie się nie przejmuje insynuacjami matki. Angela jednak nie daje za wygraną, jest gotowa na każde poświęcenie, byle tylko czegoś się o sąsiadach dowiedzieć. Posuwa się nawet do wypicia drinka z sąsiadem, którego ogród graniczy z ich domem, byle tylko zajrzeć do środka. Tym sposobem staje się nie tylko świadkiem zakładania w oknach krat, ale również posiadania przez pana domu broni. Teraz już jej córka musi zając się sprawą, bo przecież porządni obywatele nie noszą broni za paskiem spodni. Kim zatem są sąsiedzi? Czy to możliwe, ze Carrie jest więziona przez męża? A może razem coś ukrywają?

To tylko jedna z zagadek, które będziemy rozwiązywać dzięki powieści Tess Gerritsen pt. „Wysłuchaj mnie”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros powieść, to skomplikowany, wielowątkowy kryminał ze znanym i lubianym kobiecym duetem w rolach głównych. Detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli oraz lekarka sądowa Maura Isles wspólnie stawiają czoła wszelkim niesprawiedliwościom tego świata, a już na pewno mordercom czającym się niemal za każdym rogiem. Książka jest prawdziwą gratką zarówno dla wielbicieli serii, jak i dla tych, którzy poznają te dwie silne kobiety, wielkie indywidualistki po raz pierwszy. To również doskonała lektura dla wszystkich miłośników gatunku, znajdziemy tu bowiem zarówno detektywistyczne zagadki, jak i duże tempo akcji i gwałtowne jej zwroty, jak i fałszywe tropy.

Tym razem znany duet śledczy rozwiązuje tajemnicze zabójstwo pielęgniarki, lubianej i cenionej przez wszystkich. Sofia Suarez, oddana pracy wdowa, domatorka lubiąca gotowanie i tanie romanse, zostaje brutalnie zamordowana w zaciszu własnego domu. Ginie z niego kilka przedmiotów, między innymi laptop, ale coraz bardziej widoczne staje się drugie dno sprawy i fakt, że pielęgniarka musiała coś ukrywać. Billingi pokazują, że krótko przed śmiercią wykonywała wiele połączeń i to do różnych miejsc, pozornie ze sobą nie związanych, a także na numery zarejestrowane na kartę. Pewne przesłanki pozwalają się domyśleć, że szukała kogoś lub czegoś z przeszłości, ale czy jej poszukiwania miały jakikolwiek związek z napaścią? Co więcej, czy ta sprawa może w jakikolwiek sposób wiązać się z wypadkiem drogowym sprzed kilku miesięcy?

Dochodzenie do prawdy będzie niezwykle ekscytujące, szczególnie iż to do nas należy wybór, jakie stanowisko zajmiemy – czy sceptyczną postawę Jane, czy też może podejrzliwą i asekuracyjną Angeli. Od odpowiedzi może zależeć nasze życie, bowiem morderca z pewnością nie zawaha się i będzie zdolny uderzyć ponownie…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz