środa, 18 stycznia 2023

Piotr Matejuk "Autohipnoza. Bliskie spotkania z samym sobą"

Tytuł: Autohipnoza. Bliskie spotkania z samym sobą
Autor: Piotr Matejuk
Wydawnictwo: Sensus


Hipnoza zwykle kojarzy nam się z filmami psychologicznymi, albo też z horrorami, a choć niekiedy rozważamy hipotetycznie, czy dalibyśmy się zahipnotyzować, to tak naprawdę niewiele o tym stanie wiemy. Jeszcze bardziej nikła jest nasza wiedza jeśli chodzi o autohipnozę, czyli samodzielne wprowadzenie się w pewien rodzaj transu.

Jak tego dokonać i w jakim celu? W czym może nam to pomóc? W jaki sposób (auto)hipnoza wiąże się z rozwojem osobistym i z naszymi emocjami? Aby odpowiedzieć na to pytanie możemy oczywiście zgłębiać dziesiątki pozycji poświęconych tej tematyce (napisanych zwykle w innych językach), możemy dostać się na kurs hipnoterapii, a nawet poddać się hipnozie. Jednak na początku naszej drogi warto sięgnąć po publikację pt. „Autohipnoza. Bliskie spotkania z samym sobą”, Wydawnictwa Sensus. Autor, Piotr Matejuk, nie tylko dzieli się z nami swoją pasją (i zaraża nią), ale odpowiada na wiele nurtujących nas pytań. Pokazuje, w jaki sposób możemy wykorzystać hipnozę, a dokładnie autohipnozę, by zacząć korzystać z potęgi swojej podświadomości, walczyć ze swoimi ograniczającymi przekonaniami, nawykami, by zacząć kreować siebie i zadbać o poprawę jakości życia.

Książka składa się z dwóch części, poprzedzonych obszernym wstępem, w którym autor obala mity na temat hipnozy, pokazuje, jakie są korzyści z niej płynące. Przy okazji Piotr Matejuk uspokaja, że nie musimy się bać przejęcia kontroli nad naszym umysłem przez hipnotyzera bowiem nikt nie może kontrolować naszego umysłu, jeśli mu na to nie pozwolimy. Dowiemy się także, po czym poznamy, że jesteśmy już w transie, czyli jakie są oznaki tego, że weszliśmy w trans. Część pierwsza książki służy przybliżeniu pojęcia hiponoza, wyposażenia nas w wiedzę teoretyczną związaną nie tylko z samym pojęciem hipnozy, ale również podświadomością, jej funkcjami oraz mechanizmem, jaki podświadomość stosuje sabotując nasze działania. Zastanowimy się również nad naszymi przekonaniami oraz tym, jak na nas wpływają, nad emocjami i ich wpływem na nasze przekonania oraz nad tym, w jaki sposób pracować z własnymi emocjami. Znajdziemy tu również ćwiczenia które nie tylko pozwolą nam zyskać wgląd w siebie, ale i śledzić przebieg procesu oraz zmiany osobistej. W części pierwszej książki przeczytamy również o historii hipnozy, o prawach związanych z nauką autohipnozy oraz o korzyściach z niej płynących i technikach autohipnotycznych.

Wyposażeni w podstawową wiedzę o hipnozie oraz o obszarach, w jakich może nam służyć, możemy przejść do części praktycznej książki. Tu poćwiczymy wprowadzanie się w stan transu hipnotycznego oraz nauczymy się układać wspierające sugestie hipnotyczne, stosować odpowiedni język oraz wizualizację.

Przystępny język książki to, po samym temacie oraz układzie, atut tej publikacji, która staje się łatwo zrozumiała nawet dla osób, które na co dzień nie obcują z terminami psychologicznymi. Dlatego też po ten poradnik sięgnąć mogą wszyscy zainteresowani hipnozą, a właściwie poprawą swojego życia. Oczywiście sama lektura, choć ciekawa, nie poprawi znacząco naszego życia. Konieczne są ćwiczenia, a także wypróbowanie dostarczonych przez autora narzędzi, które pozwalają nam zagłębić się w siebie, pracować z własnymi przekonaniami, nawykami, pozwalają lepiej poznać siebie (a nawet „rozmawiać z podświadomością”). Jestem przekonana, że dla wielu osób przygoda z książką będzie częścią wielkiego procesu zmiany, bowiem – obserwując korzyści z autohipnozy płynące – nie może być inaczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz