wtorek, 17 stycznia 2023

Nigel Cumberland "100 reguł liderów odnoszących sukcesy. Krótkie lekcje na temat przywództwa"

Tytuł: 100 reguł liderów odnoszących sukcesy. Krótkie lekcje na temat przywództwa
Autor: Nigel Cumberland
Wydawnictwo: Studio Emka


Czym różnią się przywódcy od zwyczajnych kierowników? Czy lider musi piastować wysokie stanowisko? Jakie są cechy prawdziwych liderów? Jakie mają nawyki? Czy jest gen odpowiedzialny za bycie liderem? Jak dostać się na szczyt i porywać tłumy? Te pytania zadaje sobie wiele osób, pretendujących do bycia liderami, albo już nimi będący, ale nie czujący się w pełni kompetentnie na tym stanowisku. Dobra wiadomość jest taka, że kompetencje lidera warto rozwijać i to w rozmaity sposób, zarówno sięgając po biografie wielkich przywódców, jak i poszukując mentorów w środowisku biznesu, a także sięgając po różne książki związane z kompetencjami czy nawykami liderów.

Jedną z publikacji wartych polecenia, zarówno tym osobom, które myślą w przyszłości o byciu liderem (formalnym lub nieformalnym), jak i tym, którzy już sprawują funkcje kierowników/menedżerów i chcą w bardziej efektywny sposób zarządzać kapitałem (w tym kapitałem ludzkim) firmy, jest książka pt. „100 reguł liderów odnoszących sukcesy. Krótkie lekcje na temat przywództwa”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Studio Emka pozycja Nigela Cumberlanda to klucz do satysfakcjonującego przywództwa, do pociągania za sobą ludzi i do poczucia, że jesteśmy na właściwym miejscu. Ten uniwersalny i ponadczasowy przewodnik zawiera nawyki oraz narzędzia, którymi posługują się ludzie sukcesu, to również prezentacja określonego sposobu myślenia o życiu, o ludziach, ale i o sobie, prezentowanego przez przywódców odnoszących sukcesy.

Każdy rozdział to dawka pomysłów na to, jak osiągnąć sukces jako lider, to również moc zagadnień do przemyślenia, ćwiczeń do wykonania i inspiracji, na których opierać możemy swoje dalsze działanie. Tytułowe sto reguł, czyli sto pomysłów (rozdziałów), pomaga lepiej zrozumieć motywacje ludzi, ale i odkryć to, co nas motywuje, czego oczekujemy, czego się obawiamy. Dowiemy się również, jakie kompetencje musimy zdobyć, jakie cechy w sobie wzmacniać, by zrealizować swój cel, czyli bycie przywódcą i to przywódcą efektywnym, odnoszącym sukcesy. Z uwagi na to, że każdy rozdział to nowa koncepcja, to przynajmniej sięgając po książkę po raz pierwszy, warto ją wnikliwie przestudiować, zaznaczając ewentualnie te fragmenty, nad którymi chcemy się dłużej pochylić, a może zawierające działania, które chcemy w przyszłości zdrożyć. Taki układ książki, prezentujący poszczególne pomysły w osobnych rozdziałach, pozwala szybko dotrzeć do interesujących nas kwestii w każdej chwili.

W książce znajdziemy zachętę do zgłębiania ludzkiej motywacji, a także do tego, by niekiedy rezygnować z pełnienia określonych ról, jeśli nie czujemy się gotowi czy nie mamy chęci wziąć na siebie dodatkowej odpowiedzialności. Zajmiemy się również samoświadomością, czyli poznaniem siebie, bowiem od tego musimy zacząć zrozumienie istoty ludzkiej. Stworzymy również plan zarządzania swymi działaniami, obejmujący kontrolę postępowania, zachowań, metod komunikacji i sposobu wykorzystywania czasu. Pracować będziemy nad przełamaniem niechęci do nieformalnego przywództwa, a także nad doskonaleniem sztuki wpływania na innych oraz nad wizją i poczuciem celu. Trenować będziemy aktywne słuchanie, wspieranie zespołu na drodze do doskonałości i trzymanie się swoich przekonań.

Lektura książki pomoże nam również dostrzec, iż każda z sytuacji wobec których stajemy, każdy z problemów wymaga innej reakcji, praktykować zaczniemy również dzięki książce przywództwo służebne, a także rozwijać zaufanie. Dowiemy się ponadto, w jaki sposób przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne w sposób profesjonalny, jak zarażać pozytywną pasją i w jaki sposób przekazywać inicjatywę w ręce członków zespołu. Zaczniemy również kształcić następców, bowiem – jak zauważa autor – „kształcenie nowych przywódców powinno być jednym z (…) priorytetów”.

Autor uwrażliwia nas również na konieczność zachowania równowagi, zadbania o własne zdrowie, a także danie podwładnym przestrzeni, by mogli się realizować. Mimo iż część z przywołanych rad wydaje się być oczywista (zaś część, przeciwnie – nieoczywista), to wszystkie one zawierają ugruntowanie w wiedzy i doświadczeniu autora, który dokładnie tłumaczy mechanizmy związane z działaniem danego zachowania/reguły. Rozdziały zawierają też konkretne wskazówki, ćwiczenia, które pchają nas do przodu w drodze na szczyt. Warto się nad nimi pochylić, bowiem nie tylko zmuszają nas do konkretyzacji naszych planów, ale również do przyjrzenia się dotychczasowym działaniom oraz do uzyskania wglądu w siebie, poznania wewnętrznych mechanizmów, które nami kierują. To wszystko wpływa na nasz rozwój, na nabywanie kompetencji i doskonalenie w praktyce sztuki bycia liderem!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz