piątek, 24 lutego 2023

Jacek Rydlewski, Anna Paluszak "Ścieżki miłości. O tym, jak zbudować trwałą i szczęśliwą relację"

Tytuł: Ścieżki miłości. O tym, jak zbudować trwałą i szczęśliwą relację
Autor: Jacek Rydlewski, Anna Paluszak
Wydawnictwo: Sensus


Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jesteś samotny, podczas gdy wszyscy dookoła żyją w szczęśliwych związkach? O czym mówi fakt, że coraz mniej jest udzielanych ślubów, a coraz więcej jest rozwodów? Dlaczego coraz więcej par otwarcie mówi o separacji? Dlaczego kusi nas, by uciec od zwyklej miłości i szukamy czegoś bardziej ekscytującego? Odpowiedź na te wszystkie pytania stanowi klucz do zrozumienia tego, dlaczego jedni mają szczęśliwe związki, a inni męczą się w nich straszliwie, są sfrustrowani, niespełnieni, czują się niekochani lub też sami nie kochają.

Czy możliwe jest zatem stworzenie dobrego związku, który przetrwa lata? A jeśli tak, to jak tego dokonać? Przekonamy się dzięki lekturze książki pt. „Ścieżki miłości. O tym, jak zbudować trwałą i szczęśliwą relację”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus pozycja to zbiór wskazówek, w jaki sposób poprawić swój związek, to również solidna wiedza na temat relacji, pozostawania w niej, bliskości, zaufania i pracy nad sobą oraz związkiem. To poradnik przede wszystkim dla tych, którzy mają problemy w związku i dla tych, których związek się rozpadł. To również książka dla osób samotnych, pomagająca zrozumieć naturę relacji, ale i siebie oraz swoje oczekiwania względem partnera. To również książka dla psychologów, psychoterapeutów w tym terapeutów par, pozwalająca spojrzeć inaczej na pewne kwestie, a pewne rzeczy podkreślić.

Autorzy, Jacek Rydlewski – psychoterapeuta i superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Anna Paluszak – wykładowca i psychoterapeutka, w rozmowie na temat związków dzielą się z nami swoją wiedzą na temat bliskich związków, na które patrzą przez pryzmat terapeutycznego doświadczenia. Opisane w książce problemy to kompilacja przypadków, które autorzy spotkali w swoich gabinetach, a zawarte w niej wskazówki mogą okazać się przydatne, by móc zbudować trwałą i szczęśliwą relację z drugim człowiekiem.

Na łamach kolejnych rozdziałów autorzy poruszają szereg tematów, związanych z rozczarowaniami, miłością do łajdaków, ewolucją w związku, zdradą czy traumą. Wspominają również o rodzinach idealnych, przekraczaniu wzorców rodzinnych, żałobie, pieniądzach czy depresji oraz o powszechnych we współczesnych czasach rodzinach patchworkowych. Dowiemy się, że w każdym związku przychodzi czas na rozczarowanie, że idealna miłość nie istnieje. Przekonamy się, że na to, w jaki sposób tworzymy związek i w nim żyjemy duży wpływ ma to, co działo się w rodzinach każdego z partnerów. Wiele problemów w związku bierze się z tego, że młodzi ludzi wchodząc w związek tak naprawdę nie opuścili jeszcze swoich rodzin pierwotnych. Dowiemy się również, co zmienia się w związku, kiedy pojawia się dziecko i dlaczego tkwimy w związkach, w których czujemy się nieszczęśliwi, doświadczamy przemocy psychicznej, a nierzadko również fizycznej. Przekonamy się, że każdy związek podlega zmianom, że warto w nim realizować jakiś cel, który spajać będzie związek. Poznamy trójkątną koncepcje miłości Roberta Sternberga, który wyróżnił w swoim modelu trzy składowe miłości: namiętność, intymność i zaangażowanie i dowiemy się, w jaki sposób dbać o miłość, a także skąd się biorą konflikty i jak dochodzi do zdrady. Autorzy poruszają również temat traumy (także tej ukrytej) oraz tłumaczą, jaki proces w terapii takie osoby, które tej traumy doświadczyły, muszą przejść.

Przeczytamy ponadto o sytuacji, kiedy to osoby, starające się nie powtarzać wzorców ze swej rodziny pochodzenia, popełniają te same błędy, co ich rodzice. Zastanowimy się również, czym jest niezależność i gdzie leżą jej granice, a także czy tajemnice w związku są korzystne. Autorzy zajmują się też tematem żałoby, ważnym, powszechnym, a jednak dla wielu ludzi stanowiącym temat tabu oraz tematem pieniędzy, który niekiedy może nawet zaważyć na losach rodziny, Przeczytamy również o lęku i o tym, skąd się bierze, a także czy może mieć swój cel. Jeden z rozdziałów traktuje o wspomnianych już rodzinach patchworkowych – dowiemy się, w jaki sposób w takiej rodzinie musi układać się rozkład więzi, a także czy takie związki mogą być satysfakcjonujące. Autorzy odpowiadają również na pytanie, czy wszystkie stany obniżonego nastroju należy traktować jak poważną chorobę, a także czym jest (i czym nie jest) depresja. Zajmiemy się także tematem seksu i tym, czy może istnieć związek bez seksu, jakie mogą być przyczyny braku zainteresowania życiem seksualnym, a także, czy warto wobec tego zacząć terapię.

Poruszane w książce tematy prezentują pełne spektrum zagadnień składających się na związek. Choć nie zawsze słowa autorów są łagodne, choć niekiedy budzą w nas poczucie winy, to przede wszystkim zachęcają do pracy nad sobą. Bo tylko będąc świadomym swoich pragnień, ale i ograniczeń, tylko rozumiejąc siebie, będziemy w stanie zrozumieć drugiego człowieka. A lektura książki otwiera nam oczy na własne niedoskonałości i przekonuje, że można stworzyć wystarczająco dobry związek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz