czwartek, 23 marca 2023

Magdalena Zimniak "Nasza prywatna gra"

Tytuł: Nasza prywatna gra
Autor: Magdalena Zimniak
Wydawnictwo: Skarpa WarszawskaHistoria wielu rodzin naznaczona jest traumą, która nierzadko determinuje losy przyszłych pokoleń. Każda tragedia, szczególnie ta okryta tajemnicą, nieprzepracowana, pozostawia emocjonalny ślad. Przemilczane doświadczenia, między innymi te będące udziałem nas samych, odciskając swoje piętno i ograniczają nasze możliwości, często nie pozwalając nam wykorzystywać w pełni naszego potencjału czy budować związków.

Paradoksalnie, często nawet nie uświadamiamy sobie istnienia tej traumy, bowiem tworzymy takie mechanizmy obronne, które umożliwiają nam zapomnienie. Bianka Magnecka, trzydziestoletnia lektorka języka angielskiego wiele pamięta z przeszłości, ale wyparła z pamięci szczególnie traumatyczne wydarzenia, związane z osobą, którą tak bardzo kochała – z matką. Pamięta tylko jej labilność emocjonalną, ciągłe kłótnie rodziców i tragiczne zakończenie, czyli samobójstwo matki. Zaraz po tym ojciec odszedł z pracy, a ona trafiła do zakładu. Zresztą przez wiele lat ciągnęły się problemy z akceptacją siebie, czego wyrazem były zaburzenia odżywiania.

Teraz, jako dorosła kobieta, nigdy nie pozbyła się tego piętna przeszłości. Mimo że ma pracę, którą kocha i męża, to nie jest szczęśliwa, nie jest pogodzona ze sobą. Zresztą jej małżeństwo jest niemal fikcją, żyją tylko koło siebie z Emilem, pełni wzajemnych pretensji, zwykle niewypowiedzianych. Bianka nigdy nie podzieliła się z mężem swoją przeszłością, chorobą psychiczną matki czy informacją o pobycie w szpitalu. Być może to właśnie te wszystkie tajemnice oddają ich od siebie i nie pozwalają być szczęśliwym w tym związku.

Czy jednak zaginięcie Bianki mogło mieć coś wspólnego z tymi tajemnicami? Czy fakt, że krótko przed zaginięciem odwiedziła Nasielsk, rodzinną miejscowość, dociekając przyczyn samobójstwa matki, ma coś z tym zniknięciem wspólnego? Tego właśnie muszą dowiedzieć się Emil i ojciec Bianki, ale to będzie wiązało się z odkryciem rodzinnych tajemnic. Również sama Bianka będzie musiała zmierzyć się ze wspomnieniami z przeszłości i to w mało komfortowych warunkach – budzi się bowiem w ciemnym pomieszczeniu, związana, a jej życie zależy od osobliwego porywacza przebranego za ptaka Dodo…

To tak naprawdę dopiero początek emocjonującej opowieści pełnej nagłych zwrotów akcji, pt. „Nasza prywatna gra”, autorstwa Magdaleny Zimniak. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Skarpa Warszawska książka to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników twórczości autorki, ale również dla wszystkich osób, które cenią sobie doskonale zbudowane thrillery z mocno zarysowanym wątkiem psychologicznym w tle. Autora, z właściwym sobie wyczuciem natury ludzkiej i znajomością psychologii pokazuje, w jaki sposób funkcjonuje rodzina, której jeden z jej członków jest chory. Tak naprawdę wówczas ta choroba dotyczy całej rodziny, z różnym stopniu wpływając na wszystkie aspekty życia. Unikający problemów i rzucający się w wir pracy ojciec, wykończony nastrojami żony, rozdarty pomiędzy miłością a nienawiścią, bezbronna ofiara czyli dziecko z coraz bardziej zaniżonym poczuciem własnej wartości przekonane, że jest odpowiedzialne za szczęście i dobry nastrój matki, obwiniające się za jej wybuch. Wiele późniejszych problemów jest konsekwencją trwającego przez lata takiego stanu rzeczy.

Ale czy choroba matki to faktycznie wszystko, co odkryje Emil? Czy za zaginięciem Bianki może stać jej były chłopak, Robert? A może jego żona, która jest zazdrosna o Biankę? A może odpowiedzialność ciąży na Grzegorzu, synu przyjaciółki mamy, Marianny? Przed laty chłopak chciał być z Bianką, choć ona czuła do niego wyłącznie niechęć…Kolejne nasze teorie upadają wraz z pojawieniem się nowych faktów, a spekulacjom nie ma końca. To sprawia, że – utrzymywani w nieustannym napięciu przez autorkę – zmierzamy do końca lektury, ostatecznie dając się zaskoczyć. No ale przecież to taka nasza prywatna gra…


2 komentarze:

  1. Zapowiada się naprawdę ciekawie! Chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń