środa, 12 kwietnia 2023

Izabela Janiszewska "Ludzie z mgły"

Tytuł: Ludzie z mgły
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Wiele jest miejscowości, również w Polsce, w których legendy żyją swoim życiem. Związane są one z wydarzeniami historycznymi, z mieszkańcami, ukształtowaniem terenu czy też specyficznymi zjawiskami atmosferycznymi. Legendy mają zwykle uspokoić mieszkańców, wyjaśniać to, co niezrozumiałe, zrzucać odpowiedzialność czy nawet nakłaniać do pewnych zachowań. Istnienie legend jest wygodne, bowiem – nawet te najmroczniejsze – zwykle pełne są fascynujących czy przerażających szczegółów i stanowią magnes dla turystów.

Są jednak takie legendy, których boją się nawet sami mieszkańcy. Jak ta o mgle w Sinicach, która zabiera ludzi. W białych oparach na przestrzeni lat zginęło już kilka osób, a słuch po nich zaginął. Nic zatem dziwnego, że kiedy studentka, dziewiętnastoletnia Alicja Jarosz znika w mglisty poranek, na mieszkańców Sinic pada strach – wszak zginęła kolejna osoba i wszyscy wiedzą, że marne są szanse na jej odnalezienie. Alicja jest córką znanego lekarza ortopedy i miejscowej nauczycielki, dlatego też policja niemal natychmiast wszczyna poszukiwania świadoma, że naciski z góry pojawią się bardzo szybko. I rzeczywiście, choć prywatnie są przekonani, że sprawa ma charakter rodzinny, a studentka mogła być po prostu pod zbyt wielką presją, to sprawa szybko robi się bardzo skomplikowana, a oni sami działają pod presją świadomi, że na rozwiązanie czeka każdy z mieszkańców.

Dochodzenie w sprawie zaginięcia nastolatki prowadzi komisarz Krzysztof Lipiński i aspirantka Weronika Sowińska. Szybko ustalają, że w noc poprzedzającą zniknięcie nastolatka bawiła się w lokalnym klubie i że była w stanie wskazującym na spożycie, w towarzystwie nowo poznanych młodych mężczyzn. W trakcie zbierania zeznań wychodzi jednak na jaw, że w tę pechową noc widział ją również Lipiński, a co więcej – rzekomo podwiózł ją do domu. Ktoś uwiecznił ich rozmowę na zdjęciu i teraz rozsyła go kolejnym osobom. A to dopiero początek dziwnych zdarzeń, a także sekretów komisarza. Na dodatek w trakcie przeszukiwania okolicznych terenów jedna z mieszkanek Sinic twierdzi, że widziała Alicję, jak wchodziła w mgłę unoszącą się pomiędzy drzewami.

Śledczy nie są nawet na krok od zbliżenia się do rozwiązania zagadki, kiedy z lasu, w którym rzekomo zginęła nastolatka, wyłania się osobliwy mężczyzna. Jego wyjście z mgły rejestruje dwójka nastolatków nagrywających reportaż o zaginięciu koleżanki. Tajemnicza zjawa, cała w zaschniętej krwi, w rękach trzyma wisiorek Alicji z jej zdjęciami. Schwytany przez policję mężczyzna nie potrafi odpowiedzieć na żadne pytanie. Kim jest? Dlaczego ma w rękach rzecz należącą do zaginionej? Ile prawdy jest w legendzie o mgle? Kto szantażuje Lipińskiego i – co najważniejsze – dlaczego on kontaktował się z dziewczyną i czy komisarz mógł przyczynić się do jej zniknięcia?

Na te i na wiele innych pytań, pojawiających się w trakcie lektury najnowszej powieści Izabeli Janiszewskiej, odpowiemy po przeczytaniu „Ludzi z mgły”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona powieść porywa od pierwszej strony, a tempo akcji, złożoność fabuły, ilość potencjalnych sprawców zbrodni i motywów jest taka, że sami tworzymy nieskończoną ilość hipotez na temat zniknięcia Alicji. Janiszewska obala je wszystkie, proponując na koniec niezwykle zaskakujące rozwiązanie. Takie, po którym nazwisko autorki zapamiętamy już na zawsze, bez wahania sięgać też będziemy po każdą kolejną jej książkę. Skomplikowaną historią zachwycą się nie tylko miłośnicy kryminałów, ale i thrillerów, a nawet horrorów, bowiem atmosfera towarzysząca sprawie jest niezwykle mroczna, a wszechobecna mgła sprawia, że i nam robi się nieswojo. Nic dziwnego, wszak podobno we mgle człowiek spotyka się ze swoimi demonami …

2 komentarze:

  1. Na początku poczułam mocne zainteresowanie, szczególnie intrygujący wydaje się wątek szantażu i tego jak dochodzenie zaskakuje samych prowadzących, ale szczerze mówiąc horrorów unikam...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zdecydowanie nie typowy horror. Raczej zaskakujący thriller:-)

      Usuń