niedziela, 4 czerwca 2023

Maciej Kazimierczak "Pomsta"

Tytuł: Pomsta
Autor: Maciej Kazimierczak
Wydawnictwo: MUZA SA


Kilka lat temu film „Galerianki” uświadomił rodzicom i reszcie społeczeństwa, co nastolatki mogą robić po szkole i w jaki sposób zdobywają pieniądze bądź inne rzeczy. Od tego czasu rzeczywistość nieco się zmieniła, choć niestety nie na lepsze. Bo teraz w wielu rodzinach rodzice pracują całymi dniami, żeby dawać swoim dzieciom spore pieniądze, które owe dzieciaki wydają nie tylko na gry czy sprzęt, ale również na narkotyki czy inne używki. Co jednak mogą robić takie nastolatki, by ktoś uznał, że … zasługują na śmierć?

Martwa nastolatka w centrum handlowym Złote Tarasy to temat na pierwsze strony gazet, a właściwie sposób na największą oglądalność na youtubie. Szczególnie, że owa śmierć była brutalnym morderstwem, a nastolatka po tym, jak ją zasztyletowano, została zrzucona z wysokości prosto w tłum. A ludzi było sporo, bowiem na otwarciu jednego ze sklepów miał wystąpić znany z internetowych przebojów wokalista. To sprawiło, że samo morderstwo zostało nagrane, zaś sprawca ubrany w czarną kominiarkę został – w ślad za teledyskiem wokalisty - nazwany Skazą. Okazuje się, że zamordowana nastolatka to Martyna Wolska, córka dyrektorki szkoły językowej oraz wysoko postawionego urzędnika, córka opryskliwych rodziców, którzy brak wspólnie spędzanego czasu wynagradzali jej dużymi pieniędzmi. Napis na pozostawionym na miejscy zbrodni nożu może sugerować, że sprawca pozostawił piętno na grzesznicy choć tak naprawdę nie wiadomo, co nastolatka mogłaby zrobić.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi komisarz Robert Foks, choć tak naprawdę zupełnie nie jest mu to na rękę. Szczególnie, że właśnie odkrył zdradę żony co sprawiło, że został bezdomny. Bójka, w którą wdaje się w barze pod wpływem alkoholu prowadzi do poznania niejakiej Nadii, dziewczyny która po wybuchu wojny na Ukrainie przyjechała do ojca do Warszawy. Nadia pomaga mu załatwić nocleg w hotelu ojca, a komisarz nie wie jeszcze, jak bardzo jej osoba związana jest z ofiarami. Ofiarami, nie ofiarą, bowiem Martyna jest pierwszą, ale nie ostatnią nastolatką zamordowaną w zagadkowych okolicznościach w brutalny sposób. Jej koleżanka skończyła z odciętą głową i sentencją o milczeniu, które jest złotem, wypisaną na niej markerem.

Czy to już koniec zbrodni? Kto zabija warszawskie nastolatki. Czy zaginiecie kolejnej, córki byłego partnera Foksa, również ma coś wspólnego z morderstwami i czy można przypuszczać, że nastolatka również nie żyje? Przekonamy się o tym dzięki lekturze niezwykle frapującej powieści pt. „Pomsta”, autorstwa Macieja Kazimierczaka. Opublikowana nakładem wydawnictwa MUZA SA książka, to wciągający i przerażający zarazem kryminał, który wzbudzi niepokój u wszystkich rodziców i zachwyci miłośników gatunku.

Sama osoba komisarza zwraca uwagę – to typ niegrzecznego policjanta, któremu zdarza się omijać pewne zasady i procedury. Być może właśnie tylko taka strategii daje szanse tym razem na znalezienie Skazy, zanim zginie kolejna nastolatka i na odkrycie co się stało z ojcem Nadii, a także jaki proceder ma miejsce w miejskich klubach. Frapującej fabule towarzyszy wartka akcja, a choć ilość wątków i postaci może być myląca, to warto zachować koncentrację. Chociażby po to, by wraz z komisarzem odkryć kulisy zbrodni i działania warszawskiego półświatka. Lektura budzi niestety smutne refleksję nad rodzicielstwem i współczesnym modelem wychowawczym, ale również sprawia, że – po zakończeniu tego tomu – czekamy już na kolejny, zapowiedziany, również w Foksem jako głównym bohaterem,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz