sobota, 3 czerwca 2023

Tom Felton "Po drugiej stronie różdżki. Autobiografia"

Tytuł: Po drugiej stronie różdżki. Autobiografia
Autor. Tom Felton
Wydawnictwo: Albatros
„Harry Potter” to cykl siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wydawanych od 1997 do 2007 roku, przedstawiających społeczność czarodziejów, istniejącą równolegle do świata niemagicznego, tak zwanego mugolskiego. Ale „Harry Potter” to nie tylko książki, ale również kasowe filmy powstałe w oparciu o lekturę, a także cały rynek gadżetów z bohaterami filmowymi. Są figurki, plakaty, zeszyty, zakładki, ubrania, kosmetyki i setki innych produktów opatrzonych elementami pochodzącymi z tej magicznej rzeczywistości wykreowanej przez Rowlin. Fenomen Harry`ego Pottera nie ma sobie równych, nic zatem dziwnego, że w szkołach jeden z tomów przerabiany jest nawet jako lektura. W obliczu tego dziwić może jedynie to, że nie każdy z aktorów wydał swoją autobiografię, koncentrującą się szczególnie na okresie realizacji filmowych. Tym razem jednak Tom Felton, brytyjski aktor i muzyk, odtwarzający postać Draco Malfoya postanowił odsłonić nieco rąbka tajemnicy i wydał książkę, o – jak możemy przeczytać – „pełnym magii i chaosu życiu czarodzieja”.

Książka pt. „Po drugiej stronie różdżki”, opublikowana nakładem wydawnictwa Albatros, to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników aktora, jak i wszystkich Potteromaniaków i obowiązkowa pozycja w ich kolekcji. Pozostałe osoby, szczególnie ci, którzy nie gustują w pełnych magii światach, mogą sobie tę pozycję spokojnie odpuścić. Lekkie pióro autora sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością i w ogromnym tempie, jednak nie jest to raczej pozycja, do której się wraca, a autobiografia nie niesie ze sobą większych refleksji opartych na życiowym doświadczeniu aktora.

Książka, choć obejmuje również życie rodzinne aktora czy szczegóły jego dorastania, przede wszystkim skupiona jest na trudnościach związanych z funkcjonowaniem w dwóch równoległych światach – czarodziejów i mugoli, a także … na dobrej zabawie. Poznajemy takie szczegóły z życia Feltona o których nie wie nawet jego mama (jak kradzież w sklepie i to w czasach, kiedy Felton już występował na ekranie), a także początki kariery aktorskiej, do których przyczyniło się … szkło w stopie i wycieczka do Londynu. Okazuje się, że wszyscy bracia Feltonowie byli w pewnym stopniu uzdolnieni artystycznie (m.in. śpiewali w chórze), ale Tom znalazł się w centrum uwagi po tym, jak wystąpił z solową partią w kościele Świętego Mikołaja. Jednak od kościelnych występów do roli, która zapewniła Feltonowi trwałe miejsce w pamięci miłośników Harry`ego. A zaczęło się od nakręcenia reklamy w Ameryce i serii przesłuchań z gatunku dziwnych, po których Felton zawsze otrzymywał angaż.

W jaki jednak sposób Felton trafił na plan zdjęciowy do „Harry`ego Pottera”, jakie tajemnice z planu zdradza, przekonamy się o tym dzięki lekturze tej uroczej książki o wciągającym życiu autora, pełnym gaf i dobrej zabawy, a przede wszystkim rodziny, o której autor sporo pisze. A hoc dorastanie w życiu jupiterów nie zawsze było łatwe, nie każdy z otoczenia Feltona wydawał się być tym zainteresowany, to jednak lektura autobiografii sprawia, że choć na chwilę możemy poczuć się czarodziejem…

1 komentarz: