poniedziałek, 10 lipca 2023

Alex Marwood "Wyspa zaginionych dziewcząt"

Tytuł: Wyspa zaginionych dziewcząt
Autor: Alex Marwood
Wydawnictwo: Albatros


Nie ma chyba osoby, która zapytana o status materialny, nie chciałaby być bogata, posiadać większej ilości pieniędzy na koncie czy innych oznak dobrobytu. Domy, podróże, pełne szafy przestały być już nawet wyznacznikiem tego bogactwa. Teraz bowiem marzymy o kupowaniu wysp, o możliwościach lotów własnym samolotem, pływania własnymi jachtami i znajomościach z największymi głowami świawydawnictwa ta, a nawet … o zmianie krwi na błękitną. Tak naprawdę mając pieniądze, nic nie stanowi przeszkody, możemy mieć wszystko, czego dusza zapragnie. I to dosłownie, bo okazuje się, że kupić można nawet … drugiego człowieka. Czy jednak gdzieś leżą granice tego, co można dostać za pieniądze? Czy majątek rzeczywiście kupuje nam bezkarność i możliwość sięgania po wszystko?

Odpowiedzi na te pytania szukać będziemy w szokującym thrillerze pt. „Wyspa zaginionych dziewcząt”, prezentującym nam świat niewyobrażalnie bogatych ludzi i … braku moralności. Opublikowana nakładem wydawnictwa Albatros książka autorstwa Alex Marwood, to wielopłaszczyznowa powieść o zepsuciu, braku moralności i granicach ludzkich fantazji. To książka dla czytelników o mocnych nerwach, niezależnie od statusu materialnego. Zachwycą się nią wielbiciele socjologicznych problemów, powieści obyczajowych, a także osoby, które po prostu cenią sobie dobrze skonstruowaną, wielowątkową powieść o granicach zepsucia (albo ich braku).

La Kastellana to niewielka rybacka wyspa na Morzu Śródziemnym o wielowiekowych tradycjach i surowych zasadach. Wszystko podporządkowane jest tu historii oraz diukowi, traktowanemu niemal jak bóstwo. Mężczyźni zajmują się tu połowem ryb, a dziewczęta nie kończą nawet szkół, bowiem ich życiową rolą jest rodzenie dzieci i praca w domu. W takim właśnie świecie wychowuje się Mercedes, nastoletnia dziewczynka, której rodzice prowadzą restaurację. Ojciec twardą ręką trzyma córki, nie szczędząc ciosów, kiedy jakieś zachowanie wydaje mu się brakiem szacunku czy moralności. O ile Mercedes, jako młodsza, przyjmuje ów sposób funkcjonowania, to jej starsza siostra bardzo z tego powodu cierpi. Uwielbia się uczyć, chłonie język angielski, pragnie wyjechać z wyspy, tymczasem coraz częściej zabierana jest ze szkoły, by pomagać w restauracji. To zresztą jest obowiązek obu sióstr, a Mercedes nawet nie wyobraża sobie, że można inaczej funkcjonować. Przecież o dziewczętach, które dobrowolnie opuściły wyspę, nawet się nie mówi trzymając wszystkich w przekonaniu, że to życie jest jedynym, na które mogą liczyć.

Wszystko zmienia się, kiedy na wyspie pojawia się bogacz, Mathew Meade, który planuje z La Kastellany zrobić Nowe Capri. Zaczyna sprowadzać to swoich gości i wkrótce wyspa traci swój charakter, stając się przybytkiem luksusu wypełnionym jachtami, hotelami i ekskluzywnymi domami. Pojawia się również Tatiana, zblazowana córka Mathew przekonana, że wszystko jej się należy, że wszystko można kupić. Na początek … kupuje zatem Mercedes. A właściwie jej czas i bezgraniczne oddanie, a także milczenie. Dziewczynki poznają się przez przypadek w trakcie nurkowania, a ponieważ jest pomiędzy nimi tylko rok różnicy, lgną do siebie w naturalny sposób. Mercedes jest zafascynowana nową koleżanką i jej bogactwem z wszystkimi jego przejawami, zaś Tatiana po prostu chce zapewnić sobie towarzystwo i bezgraniczne oddanie w okresach pobytu na wyspie. Relację pomiędzy nimi trudno nazwać przyjaźnią, ponieważ Tatiana jest pozbawioną uczuć egoistką, zepsutą przez pieniądze i styl życia bogaczy. Mercedes uświadamia to sobie z każdym rokiem coraz bardziej, nawet – kiedy jako dorosła osoba – wciąż jest związana z Tatianą, zajmując się jej domem i doglądając wszystkiego w okresach, kiedy towarzyszka dzieciństwa przebywa na wyspie.

Teraz właśnie zbliża się okres wytężonej pracy, bowiem dziedziczka zapowiedziała swój przyjazd wraz ze świtą – grupką dziewcząt marzących o karierze modelek i aktorek, rzuconych na pastwę bogaczy i ich fantazji. Jednocześnie, na wyspie zjawia się Robin Hanson, szukająca swojej siedemnastoletniej córki Gemmy kobieta. Dziewczyna uciekła z domu kilka miesięcy temu, a z korespondencji ze swoimi przyjaciółkami wynika, że może być na wyspie. Tyle tylko, że policja i mieszkańcy nabierają wody w usta i nikt nie chce pomóc. Czy jest jakaś przyczyna? Co się dzieje z młodymi dziewczętami przybywającymi na wyspę? Czy Robin odnajdzie swoją córkę? Czy pomocny będzie niezwykle gadatliwy mężczyzna, podający się za handlarza win? Dowiemy się tego z lektury tej niezwykle złożonej książki, której akcja rozgrywa się na dwóch planach czasowych i rejestruje całkowitą przemianę wyspy, nie tylko gospodarczą, ale i społeczną. Pokazuje również w niezwykle wyrazisty sposób mentalność bogaczy i przekraczanie przez nich wszelkich granic. Książka bulwersuje, a mimo iż ilość postaci i wątków, a także sposobów oznaczania czasu może męczyć, to nie sposób się od lektury oderwać. Zostajemy z niesmakiem wobec bogatych ludzi i ich zachcianek, a także z niepokojem o to, do czego zdolny jest człowiek w obliczu swoich pragnień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz